ITPB3/423-450a/13/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 grudnia 2013 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-450a/13/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawionewe wniosku z dnia 23 września 2013 r. (data wpływu 24 września 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozpoznania przychodu podatkowego w związku z transakcją wymiany udziałów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 września 2013 r. wpłynął do tut. organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. możliwości zastosowania w odniesieniu do opisanej transakcji art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.

Wnioskodawca - Spółka Akcyjna prowadzi działalność w zakresie remontów statków morsich. Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i polskim rezydentem podatkowym. Spółka stoi na czele grupy kapitałowej i posiada udziały (akcje) w innych spółkach kapitałowych, które tak jak Spółka są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych i polskimi rezydentami podatkowymi (podlegają opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia).

Obecnie ze względów biznesowych, Spółka rozważa zmiany własnościowe w grupie kapitałowej, na czele której stoi. W szczególności Spółka planuje uzyskać bezpośredniudział w spółce XX S.A. ("XX"), w której obecnie uczestnictwo Spółki jest jedynie pośrednie (poprzez inną spółkę akcyjną).

W tym celu Spółka planuje objąć akcje w podwyższonym kapitale zakładowym XXw zamian za wkład niepieniężny, tj. aport akcji i udziałów w innych spółkach kapitałowych.

Wycena aportu dokonana będzie według wartości rynkowej. Wartość nominalna objętych przez Spółkę akcji w kapitale XX będzie równa wartości rynkowej wnoszonego aportu. Innymi słowy, w związku z planowanym podwyższeniem kapitału zakładowego XX nie powstanie agio emisyjne. Po wniesieniu aportu Spółka obejmie pakiet kontrolny akcjiw XX, tj. Spółka będzie posiadała ponad 50% akcji w XX.

W ramach wyżej przedstawionego procesu podwyższenia kapitału zakładowego XXSpółka rozważa dwa alternatywne scenariusze:

a. W wyniku wniesienia do XX przez Spółkę aportu XX uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółkach, których udziały (akcje) będą przedmiotem aportu ("Wariant A");

b. W wyniku wniesienia do XX przez Spółkę aportu XX nie uzyska bezwzględnej większość praw głosu w spółkach, których udziały (akcje) będą przedmiotem aportu ("Wariant B").

W związku z powyższym postawiono następujące pytania:

1. Czy wartość otrzymanych przez Wnioskodawcę akcji w XX w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego w tej spółce, w sytuacji, gdy w wyniku aportu XX uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółkach, których akcje (udziały) będą przedmiotem aportu, będzie stanowiła dla Wnioskodawcy przychód podlegający opodatkowaniu.

2. Czy w okolicznościach opisanych w Wariancie B, przychodem Wnioskodawcy będzie wartość nominalna akcji objętych w zamian za aport.

Niniejsza interpretacja dotyczy pytania oznaczonego we wniosku numerem pierwszym. W pozostałym zakresie wniosek podlega odrębnemu rozstrzygnięciu.

Zdaniem Wnioskodawcy - w zakresie pytania oznaczonego we wniosku numerem pierwszym - w wyniku objęcia przez Spółkę akcji w podwyższonym kapitale zakładowym XXw zamian za aport akcji (udziałów) do XX, w sytuacji, gdzie XX uzyska w wyniku aportu bezwzględną większość praw głosu w spółkach, których akcje (udziały) obejmie, Wnioskodawca nie zrealizuje na ten moment przychodu do opodatkowania. Będzie to tzw. neutralna podatkowo wymiana udziałów, a ewentualne skutki podatkowe pojawią się w przyszłości, w chwili ewentualnego zbycia akcji w XX.

Spółka wskazała, że jej zdaniem do opisanej w stanie faktycznym - Wariant A sytuacji odnosi się bezpośrednio treść przepisu art. 12 ust. 4d ustawy o CIT. Przepis ten stanowi w szczególności, że:

(i) jeżeli spółka nabywa od udziałowców (akcjonariuszy) innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz

(ii) w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) oraz

(iii) jeżeli w wyniku nabycia spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane,

to do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

W opinii Wnioskodawcy, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym w Wariancie A spełnione zostaną wszystkie przesłanki określone powyżej, których zaistnienie jest konieczne do uznania, że wartość akcji XX objętych przez Wnioskodawcę nie stanowi przychodu dla Wnioskodawcy. W szczególności:

1. XX nabędzie w drodze aportu akcje (udziały) w innych spółkach i uzyska w nich bezwzględną większość głosów,

2. XX wyda do Wnioskodawcy swoje akcje w zamian za aport i

3. oba podmioty, tj. Spółka i XX podlegają w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów.

W konsekwencji uprawnione jest twierdzenie, że objęcie akcji w XX w ramach tzw. wymiany udziałów określonej w art. 12 ust. 4d ustawy o CIT będzie neutralne podatkowo dla Wnioskodawcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Wnioskodawca wskazuje, że opisana powyżej transakcja w ramach tzw. wariantu A, będzie stanowiła wymianę udziałów w rozumieniu art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W myśl art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli spółka nabywa od udziałowców (akcjonariuszy) innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom)tej innej spółki własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) wrazz zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

1.

spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo

2.

spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

- do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

Natomiast stosownie do treści art. 12 ust. 11 ww. ustawy, w przypadku gdy spółka nabywająca lub spółka, której udziały (akcje) są nabywane, nie jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przepis ust. 4d stosuje się, jeżeli jest ona podmiotem wymienionym w załączniku nr 3 do ustawy lub spółką mającą siedzibę lub zarząd w innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Tak wiec zgodnie z art. 12 ust. 4d cyt. ustawy, wymiana udziałów wyłączona jest z przychodów wartości udziałów (akcji) przekazanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki, której akcje (udziały) są nabywane w celu ich wymiany oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji (spółka nabywająca i akcjonariusze/udziałowcy otrzymujący w zamian akcje/udziały) podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów). Warunkiem wyłączenia z przychodów operacji wymiany udziałów jest ograniczenie wypłaty w gotówce akcjonariuszom (udziałowcom) spółki otrzymującym zamienne akcje (udziały) do wysokości 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji). Wypłata ta jest wypłatą wyrównującą wartości starych i nowo otrzymywanych udziałów. Jeśliby tej wypłaty nie dokonano, to opisany wyżej warunek też jest spełniony. Ponadto, aby wyłączenie z przychodów było spełnione, musi być spełniony - alternatywnie - któryś z poniższych warunków:

1.

spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo

2.

spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, w której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa liczbę udziałów (akcji) w tej spółce.

Ponieważ przy spełnieniu wszystkich wyżej wymienionych warunków nie występuje przychód podatkowy - zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - nie wystąpi koszt podatkowy. Koszt ten jednak pojawi się później, w momencie zbycia wymienionych udziałów otrzymanych w ramach wymiany.

W świetle powołanej powyżej regulacji tzw. transakcja wymiany udziałów (akcji) jest dla jej stron neutralna na gruncie ww. ustawy, tj. nie wiąże się z powstaniem przychodu, zarówno po stronie udziałowca (akcjonariusza) zbywającego udziały, jak i spółki nabywającej te udziały (akcje), jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1.

podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia;

2.

w przypadku, gdy spółka nabywająca lub spółka, której udziały (akcje) są nabywane, nie jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, powinna być podmiotem wymienionym w załączniku nr 3 do ustaw o podatku dochodowym od osób prawnych lub spółką mającą siedzibę lub zarząd w innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego; oraz

3.

spółka nabywająca uzyskuje w wyniku transakcji bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane albo spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce.

Cytowane unormowania gwarantują neutralność podatkową transakcji, w której przedmiotem wzajemnych świadczeń stron jest przenoszenie własności udziałów (akcji), jeżeli transakcja ta spełnia warunki określone przez ustawodawcę. Treść art. 12 ust. 4d ustawy rozbito na dwie jednostki redakcyjne, z których jedna zawiera definicję transakcji "wymiany udziałów", natomiast druga określa wyłącznie warunek odnoszący się uzyskania określonej ilości praw głosu w spółce nabywanej ("której udziały są zbywane"). Jednocześnie określono, że podmioty transakcji (spółka nabywająca i spółka, której udziały są nabywane, oraz udziałowiec/akcjonariusz) muszą podlegać w państwie członkowskim UE lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zamierza uzyskać bezpośredni udział w spółce XX S.A. ("XX") i w tym celu Spółka planuje objąć akcje w podwyższonym kapitale zakładowym XX w zamian za wkład niepieniężny, tj. aport akcji i udziałów w innych spółkach kapitałowych. Wycena aportu dokonana będzie według wartości rynkowej. Wartość nominalna objętych przez Spółkę akcji w kapitale XX będzie równa wartości rynkowej wnoszonego aportu - nie powstanie agio emisyjne. Po wniesieniu aportu Spółka obejmie pakiet kontrolny akcji w spółce XX, tj. Spółka będzie posiadała ponad 50% akcji w XX. W wyniku wniesienia do spółki XX przez Spółkę aportu, spółka XX uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółkach, których udziały (akcje) będą przedmiotem aportu. We wniosku nie wskazano, by były przewidywane jakiekolwiek dodatkowe wpłaty w gotówce. Oba podmioty, tj. Spółka i spółka XX są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych i polskimi rezydentami podatkowymi (podlegają opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia).

Reasumując, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku - Spółka "nie zrealizuje na ten moment przychodu do opodatkowania będzie to tzw. neutralna podatkowo wymiana udziałów, a ewentualne skutki podatkowe pojawią się w przyszłości, w chwili ewentualnego zbycia akcji w XX".

Wobec powyższego, przy spełnieniu przesłanek wynikających z art. 12 ust. 4d ww. ustawy, na moment dokonania ww. transakcji wymiany udziałów (akcji) Wnioskodawca, nie rozpozna dla celów podatkowych przychodu z tytułu wymiany udziałów (akcji), tzw. wymiana udziałów pomiędzy Wnioskodawcą a spółką SR, zgodnie z art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie spowoduje powstania przychodu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tzn. pozostanie neutralna podatkowo na dzień jej dokonania.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87 - 100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl