ITPB3/423-402a/09/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 października 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-402a/09/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 8 lipca 2009 r. (data wpływu 24 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, uzupełnionym pismem z dnia 13 października 2009 r. (data wpływu 16 października 2009 r.) dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia czy wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej spowoduje powstanie przychodu w spółce osobowej (pytanie oznaczone jako nr 2 w poz. 55 wniosku druk ORD-IN) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 lipca 2009 r. do tut. organu wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, uzupełniony - w zakresie brakujących opłat, o których mowa w art. 14f § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa oraz podatku od towarów i usług - pismem z dnia 13 października 2009 r. (data wpływu 16 października 2009 r.), dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia czy wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej spowoduje powstanie przychodu w spółce osobowej (pytanie oznaczone jako nr 1 w poz. 55 wniosku druk ORD-IN).

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłych.

Wnioskodawca (Spółka akcyjna) wraz ze spółką córką (spółką z ograniczoną odpowiedzialnością), w której posiada 100% udziałów - zamierzają utworzyć spółkę komandytową bądź komandytowo-akcyjną. Komandytariuszem (względnie akcjonariuszem) w spółce komandytowej (względnie komandytowo-akcyjnej) zostałaby Spółka akcyjna, a komplementariuszem spółka córka - spółka z o.o.

Spółka akcyjna zamierza wnieść aport w postaci nieruchomości do nowo powołanej spółki komandytowej (względnie komandytowo-akcyjnej). Aport zostanie wyceniony przez rzeczoznawcę. Wycena rzeczoznawcy z pewnością będzie wyższa niż wartość księgowa nieruchomości w księgach rachunkowych Spółki akcyjnej. Różnica księgowa wynikać będzie z tego, iż nastąpił znaczny wzrost cen nieruchomości od momentu, gdy Spółka akcyjna nabyła nieruchomość do momentu, w którym nieruchomość ta zostanie wyceniona przez rzeczoznawcę i wniesiona jako aport do spółki komandytowej (względnie komandytowo-akcyjnej).

W związku z powyższym, zadano następujące pytania.

1.

Czy, w wyżej przedstawionym stanie faktycznym, wniesienie nieruchomości do spółki komandytowej (względnie komandytowo-akcyjnej) spowoduje powstanie przychodu podatkowego po stronie Spółki akcyjnej. Jeśli tak, w jakim momencie powstanie przychód podatkowy.

2.

Czy, w wyżej przedstawionym stanie faktycznym, wniesienie nieruchomości do spółki komandytowej (względnie komandytowo-akcyjnej) spowoduje powstanie przychodu podatkowego po stronie spółki komandytowej (względnie komandytowo-akcyjnej). Jeśli tak, w jakim momencie powstanie przychód podatkowy.

3.

Czy otrzymujący aport (spółka komandytowa bądź komandytowo-akcyjna) może przekazać Spółce akcyjnej (na rachunek bankowy Spółki akcyjnej) podatek VAT, który został zwrócony spółce komandytowej bądź komandytowo-akcyjnej... W ten sposób udział kapitałowy w spółce komandytowej bądź akcje w spółce komandytowo-akcyjnej zostaną objęte za wartość netto aportu.

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie drugie.

Wniosek Spółki w zakresie pozostałych pytań zostanie rozpatrzony odrębnymi interpretacjami indywidualnymi.

Spółka wskazała, że wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości przez Spółkę akcyjną do spółki komandytowej (względnie komandytowo-akcyjnej) nie spowoduje przysporzenia po stronie spółki komandytowej (względnie komandytowo-akcyjnej). Spółka komandytowa (względnie komandytowo-akcyjna) nie posiada bowiem osobowości prawnej, a z punktu widzenia prawa podatkowego obowiązanymi do zapłaty podatku od osiąganych przez nią dochodów (podatnikami) są jej poszczególni wspólnicy. Na wspólniku - Spółce akcyjnej nie ciąży jednak obowiązek zapłaty podatku, bowiem przychód podatkowy nie powstaje.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że spółka akcyjna zamierza wnieść do spółki osobowej (komandytowej albo komandytowo-akcyjnej, którą utworzy ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością) wkład niepieniężny w postaci nieruchomości (aport w postaci nieruchomości).

Wskazać należy, że spółka osobowa nie posiada osobowości prawnej, a z punktu widzenia prawa podatkowego obowiązanymi do zapłaty podatku od osiąganych przez nią dochodów (podatnikami) są jej poszczególni wspólnicy. Innymi słowy, podatnikami podatku dochodowego będą wyłącznie wspólnicy spółki komandytowej (komandytowo-akcyjnej), posiadający status podatnika opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób prawnych lub podatkiem dochodowym od osób fizycznych - w tym przypadku będą to wyłącznie spółki kapitałowe (spółka akcyjna oraz spółka z o.o.).

Natomiast spółki osobowe, tj. spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna i jawna, które nie posiadają osobowości prawnej, nie są podatnikami podatku dochodowego i nie podlegają podatkowi dochodowemu od osób prawnych. Przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych mają zastosowanie m.in. do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej, z zastrzeżeniem ust. 1 i 3 (art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Na gruncie prawa podatkowego, podstawą do rozliczeń jest ogólna reguła, iż przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe (art. 5 ust. 1 ww. ustawy).

Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku (art. 5 ust. 2 ww. ustawy). Z tego też względu, co do zasady, skutki podatkowe związane z funkcjonowaniem spółki osobowej, które odnoszą się do jej wspólników będących osobami prawnymi, należy rozpatrywać w oparciu o przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W konsekwencji, wszelkie przychody osiągane przez spółkę komandytową, jak również wszelkie koszty ponoszone przez spółkę komandytową, powinny być alokowane do poszczególnych wspólników tej spółki, proporcjonalnie do posiadanych przez nich udziałów (przy braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, iż udziały wspólników są równe).

Podkreślić należy, że cytowana stawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie reguluje skutków podatkowych czynności wniesienia wkładów niepieniężnych do spółki osobowej (np. spółki komandytowej). W konsekwencji wniesienie więc do spółki osobowej wkładu niepieniężnego nie skutkuje powstaniem przychodu podatkowego jej wspólników, będących podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych.

Reasumując, w dacie objęcia aportu, w spółce komandytowej (komandytowo-akcyjnej) nie powstanie przychód, a w konsekwencji nie dojdzie do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania przedmiotowej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu; ul. Św. Jakuba 20; 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl