ITPB3/423-395b/09/DK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 października 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-395b/09/DK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 13 lipca 2009 r. (data wpływu 20 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego - uzupełnionym pismem z dnia 2 października 2009 r. (data wpływu 8 października 2009 r.) - dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia przychodu w związku z wniesieniem aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa wraz z zobowiązaniami - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lipca 2009 r. do tut. organu wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego - uzupełniony pismem z dnia 2 października 2009 r. (data wpływu 8 października 2009 r.) - dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia przychodu w związku z wniesieniem aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa wraz z zobowiązaniami.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie produkcji artykułów spożywczych. Spółka posiada dwa zakłady produkcyjne i jest czynnym podatnikiem VAT.

"A" Sp. z o.o. - dalej "A", prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji artykułów spożywczych. Spółka posiada zakład produkcyjny i jest czynnym podatnikiem VAT.

Spółka i "A" są spółkami zależnymi od spółki "M" S.A. W związku z restrukturyzacją grupy kapitałowej, do której należy Spółka i "A", rozważane jest przeniesienie własności obu zakładów produkcyjnych Spółki na rzecz "A". Planuje się, iż to przeniesienie własności nastąpi:

* w formie sprzedaży zakładu na rzecz "A" lub

* w formie wniesienia zakładu jako wkładu niepieniężnego (aportu) na pokrycie podniesienia kapitału zakładowego "A".

Każdy z zakładów Spółki mających być przedmiotem transakcji prowadzi samodzielną i kompletną z technologicznego punktu widzenia działalność produkcyjną. Każdy z zakładów wyspecjalizowany jest w produkcji innego asortymentu towarów spożywczych.

Każdy z zakładów Spółki jest wyodrębniony organizacyjnie. W szczególności posiada odrębne kierownictwo odpowiadające za funkcjonowanie zakładu. Wyodrębnienie znajduje również odzwierciedlenie w zapisach regulaminu organizacyjnego oraz w jej schemacie organizacyjnym.

Rachunkowość zarządcza Spółki zapewnia wyodrębnienie zarówno przychodów, jak i kosztów związanych z działalnością każdego z zakładów i pozwala na bieżąco analizować ich wyniki finansowe.

Transakcja obejmie, w wypadku każdego z zakładów Wnioskodawcy, następujące składniki majątkowe:

* nieruchomość (nieruchomości), w której prowadzona jest działalność zakładu,

* inne środki trwałe niezbędne do kontynuowania działalności produkcyjnej przez zakład,

* wybrane wartości niematerialne i prawne (m.in. receptury i znaki towarowe) niezbędne do kontynuowania działalności produkcyjnej przez zakład,

* wybrane wyposażenie niezbędne do kontynuowania działalności produkcyjnej przez zakład,

* wybrane należności i wybrane zobowiązania funkcjonalnie związane z prowadzoną produkcją,

* wybrane surowce niezbędne w procesie produkcji.

Planowana transakcja obejmie również przejęcie dotychczasowych pracowników zakładu w trybie art. 23 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1976 r. - Kodeks Pracy, a także cesję wybranych umów prawa cywilnego (w tym umów leasingu) funkcjonalnie związanych z działalnością zakładu.

Transakcja nie obejmie zapasów towarów i produktów gotowych, gdyż Spółka dokona zbycia tych towarów i produktów na rzecz odbiorców (zgodnie z rolą Spółki przewidzianą w strukturze grupy kapitałowej, po transakcji działalność Spółki koncentrować się będzie na handlu).

Każdy z zakładów będzie kontynuował swoją działalność produkcyjną.

Dodatkowo w piśmie uzupełniającym z dnia 2 października 2009 r. (data wpływu 8 października 2009 r.) w odniesieniu do pytania będącego przedmiotem niniejszej interpretacji Spółka wskazała, iż przed lub po nabyciu przez Spółkę zakładów, zbywca wystąpi do swoich wierzycieli o wyrażenie zgody na przejęcie długu na zasadzie art. 519 § 2 pkt 2 Kodeksu cywilnego w związku z czym: (i) w stosunku do wierzycieli, którzy wyrażą zgodę na przejęcie długu, zbywca zostanie zwolniony z długu art. 519 § 1 Kodeksu cywilnego - zwalniające przejęcie długu), (ii) w stosunku do wierzycieli którzy nie wyrażą zgody, obie strony będą zobowiązane solidarnie zgodnie z art. 55 4 ww. ustawy, Spółka będzie jednak odpowiedzialna wobec zbywcy za to, iż wierzyciele nie będą żądali od niego spełnienia świadczenia (art. 392 powołanej ustawy).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy każdy z zakładów produkcyjnych stanowi zorganizowaną cześć przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz w rozumieniu art. 2 pkt 27e podatku od towarów i usług.

2.

Czy zbycie zakładów produkcyjnych będzie skutkować obowiązkiem dokonania przez Spółkę korekt podatku naliczonego od towarów i usług związanego z działalnością zbywanych zakładów.

3.

Czy przejęcie przez "A" zobowiązań Spółki spowoduje powstanie w przychodu podatkowego.

4.

Czy w przypadku przejęcia przez "A" umów leasingu operacyjnego, wystąpią po stronie Spółki negatywne konsekwencje na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych, w szczególności utrata możliwości zaliczenia do kosztu uzyskania przychodu zapłaconego czynszu leasingowego.

Niniejsza interpretacja stanowi odpowiedź na pytanie trzecie w pozostałym zakresie sprawa zostanie rozpatrzona odrębnymi pismami.

W odniesieniu do pytania trzeciego Wnioskodawca wskazał, iż przejęcie przez "A" zobowiązań Spółki nie spowoduje powstania przychodu podatkowego po jej stronie. Wartość zobowiązań związanych funkcjonalnie z każdym z zakładów zostanie uwzględniona w cenie nabycia/wycenie aportu. Brak jest zatem podstaw do uznania, że przejęcie zobowiązań stanowi przychód o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.

Jak wskazano w interpretacji dotyczącej pytania pierwszego w zaistniałej sytuacji opisanej we wniosku zorganizowaną masę majątkową należy rozpatrywać w kategoriach zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Stosownie do brzmienia ww. przepisu wniesienie aportem przychodem podatkowym jest wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana części, a contrario w sytuacji aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej w Spółce wnoszącej aport nie powstanie przychód podatkowy.

Potwierdzeniem powyższego stanowiska jest treść art. 15 ust. 1k pkt 2 cytowanej ustawy, w myśl którego w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji), wkładów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości wartości przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikającej z ksiąg przedsiębiorstwa, określonej na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów, nie wyższej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia.

W konsekwencji dopiero przy sprzedaży udziałów otrzymanych w zamian za aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółka uzyska przychód, co za tym idzie "rozliczy" zobowiązania wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa, gdyż co do zasady zmniejszają one wartość wnoszonej aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czyli wartość kosztów uzyskania przychodów ustalanych na podstawie art. 15 ust. 1k pkt 2 ww. ustawy.

Reasumując należy stwierdzić, iż w odniesieniu do zobowiązań wnoszonych aportem w ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie będzie miał zastosowania.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu; ul. Św. Jakuba 20; 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl