ITPB3/423-348a/10/AW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 września 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-348a/10/AW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 9 lipca 2010 r. (data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie amortyzacji nabytego prawa ochronnego na znak towarowy - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 lipca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie m.in. amortyzacji nabytego prawa ochronnego na znak towarowy.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością planuje przejąć w zamian za udziały przedsiębiorstwo osób fizycznych w rozumieniu Kodeksu cywilnego, które jest obecnie prowadzone w formie spółki cywilnej.

W skład przedsiębiorstwa wchodzą: wartości niematerialne i prawne w tym prawo ochronne do znaku towarowego, środki trwałe, środki pieniężne w kasie i na rachunkach bankowych, należności i zobowiązania w tym zobowiązania z tytułu umów leasingu operacyjnego.

Wartość przejętego przedsiębiorstwa zostanie wyceniona według wartości godziwej (rynkowej lub dokonanej przez niezależnego eksperta), która będzie równa wartości udziałów objętych przez wnoszących przedsiębiorstwo przedsiębiorców.

Kapitał spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zostanie podwyższony o równowartość przejętego przedsiębiorstwa. Spółka z o.o. odprowadzi podatek od czynności cywilno prawnych 0,5% od zmiany umowy spółki.

Amortyzację podatkową prawa ochronnego do znaku towarowego spółka z o.o. będzie naliczała dopiero po uzyskaniu prawa ochronnego w Urzędzie Patentowym. Prawo ochronne do znaku towarowego nie było amortyzowane w przedsiębiorstwie osób fizycznych. Po nabyciu tego prawa przez spółkę z o.o. muszą być załatwione w Urzędzie Patentowym formalności związane ze zmianą właściciela prawa ochronnego do znaku towarowego.

Wartość firmy nie będzie amortyzowana dla celów podatkowych, ponieważ w tym przypadku odpisy amortyzacyjne nie stanowią kosztów uzyskania przychodu. Amortyzacja podatkowa rzeczowych składników majątku trwałego będzie kontynuacją amortyzacji dokonywanej przez wnoszących przedsiębiorstwo. Na potrzeby amortyzacji podatkowej przyjęte będą wartości początkowe oraz odpisy umorzeniowe środków trwałych wynikające z ewidencji wniesionego przedsiębiorstwa.

Ewentualne cesje umów leasingu operacyjnego nie zostaną zweryfikowane w aspekcie podatkowym, ponieważ nastąpiła sukcesja uniwersalna w rozumieniu ustawy - Ordynacja podatkowa. Spółka z o.o. będzie zaliczała do kosztów uzyskania przychodu raty leasingu operacyjnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy spółka z o.o. ma prawo zaliczać do kosztów uzyskania przychodu odpisy amortyzacyjne od prawa ochronnego do nabytego w drodze wniesienia jako składnik wnoszonego przedsiębiorstwa znaku towarowego.

2.

Czy spółka z o.o. nie ma prawa zaliczać do kosztów uzyskania przychodu bilansowych odpisów amortyzacyjnych od wartości firmy.

3.

Czy spółka z o.o. ma prawo zaliczać do kosztów uzyskania przychodu odpisy amortyzacyjne od rzeczowych składników majątku trwałego, naliczane od wartości początkowej wynikającej z ewidencji przedsiębiorstwa osób fizycznych z uwzględnieniem dotychczasowych odpisów umorzeniowych.

4.

Czy w przypadku cesji umów leasingu operacyjnego spółka z o.o. ma prawo do zaliczania w koszty uzyskania przychodu rat leasingowych, czy należy dokonać weryfikacji tych umów w aspekcie podatkowym (normatywny okres amortyzacji, suma rat leasingowych).

Niniejsza interpretacja indywidualna stanowi ocenę stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania pierwszego. Wniosek Spółki w zakresie pozostałych pytań zostanie rozpatrzony odrębnymi interpretacjami indywidualnymi.

Zdaniem Wnioskodawcy - w zakresie pytania pierwszego - stosownie do art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych amortyzacji podlegają nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania prawa określone w ustawie - Prawo własności przemysłowej o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby działalności gospodarczej. Na znak towarowy może być udzielone prawo ochronne, jego udzielenie stwierdza się przez wydanie świadectwa ochronnego. Spółka z o.o. będzie mogła dokonywać odpisów amortyzacyjnych od miesiąca następującego po miesiącu, w którym wydane zostanie świadectwo ochronne na znak towarowy dla spółki z o.o.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.), znakiem towarowym może być każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny, jeżeli oznaczenie takie nadaje się do odróżnienia towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa - w szczególności wyraz, rysunek, ornament, kompozycja kolorystyczna, forma przestrzenna, w tym forma towaru lub opakowania, a także melodia lub inny sygnał dźwiękowy.

Na znak towarowy może być udzielone prawo ochronne (art. 121 powołanej ustawy). Przez uzyskanie prawa ochronnego nabywa się prawo wyłącznego używania tego znaku w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Czas trwania prawa ochronnego na znak towarowy wynosi 10 lat od daty zgłoszenia znaku towarowego w Urzędzie Patentowym (art. 153 ust. 1-2 tej ustawy).

Procedurę uzyskania tego prawa rozpoczyna zgłoszenie znaku towarowego w Urzędzie Patentowym. Wydanie decyzji o udzieleniu prawa ochronnego na znak towarowy następuje po sprawdzeniu przez Urząd Patentowy, czy są spełnione ustawowe warunki wymagane dla uzyskania prawa (art. 144 Prawa własności przemysłowej). Podlega ono wpisowi do rejestru znaków towarowych (art. 149 tej ustawy). Udzielenie prawa ochronnego na znak towarowy stwierdza się przez wydanie świadectwa ochronnego na znak towarowy (art. 150 ww. ustawy).

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca zamierza nabyć od spółki cywilnej (w formie aportu) prawo ochronne na znak towarowy.

Zgodnie z art. 16b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:

1.

spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,

2.

spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,

3.

prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

4.

autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,

5.

licencje,

6.

prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.),

7.

wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how)

* o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Mając na względzie powyższe, należy wyjaśnić, że zgodnie z art. 16b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podlegającymi amortyzacji wartościami niematerialnymi i prawnymi są wskazane w jego treści prawa, licencje i know - how, które spełniają następujące warunki:

1.

zostały nabyte,

2.

nadają się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania,

3.

przewidywany okres ich używania przekracza rok,

4.

są wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Do praw wskazanych przez ustawodawcę w treści art. 16b ust. 1 omawianej ustawy należą - wymienione w pkt 6 tego przepisu- "prawa określone w ustawie - Prawo własności przemysłowej". W celu ustalenia znaczenia tego pojęcia należy odnieść się do art. 6 ust. 1 Prawa własności przemysłowej. Stanowi on, że na warunkach określonych w tej ustawie udzielane są:

1.

patenty,

2.

dodatkowe prawa ochronne na wynalazki,

3.

prawa ochronne na wzory użytkowe,

4.

prawa ochronne na znaki towarowe,

5.

prawa z rejestracji na wzory przemysłowe,

6.

prawa z rejestracji na topografie układów scalonych,

7.

prawa z rejestracji na oznaczenia geograficzne.

Wobec powyższego, prawo ochronne na znak towarowy mieści się w kategorii praw określonych w ustawie - Prawo własności przemysłowej, wskazanych w art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Odnosząc się do zawartych w omawianej ustawie przepisów o amortyzacji, należy zauważyć, że ustawodawca przewiduje dwa sposoby wejścia podatnika w posiadanie składników majątkowych podlegających amortyzacji - wytworzenie we własnym zakresie i nabycie, przy czym status podlegających amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych mogą mieć wyłącznie składniki majątku nabyte, a nie wytworzone przez podatnika (art. 16a-16b omawianej ustawy).

Zgodnie z ugruntowanym poglądem, pod pojęciem "nabycia" użytym w art. 16a i art. 16b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy rozumieć "nabycie pochodne", "nabycie wtórne", tj. nabycie istniejącego składnika majątku od innego podmiotu - w odróżnieniu od "nabycia pierwotnego", tj. wytworzenia we własnym zakresie.

Nabycie prawa własności składnika majątku może zatem nastąpić w formie sprzedaży, zamiany, wkładu niepieniężnego, darowizny, spadku, na podstawie innej umowy zobowiązującej do przeniesienia własności rzeczy oznaczonej co do tożsamości, bądź w drodze sukcesji generalnej

Zgodnie z art. 16h ust. 1 ww. ustawy, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 16k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, z zastrzeżeniem art. 16e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 16 ust. 1 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Wobec powyższego, należy stwierdzić, iż w związku z nabyciem prawa ochronnego do znaku towarowego, które jako wartość niematerialna i prawna podlega amortyzacji, Spółka może dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej prawa ochronnego na znak towarowy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym został on wprowadzony do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Bez znaczenia w tym przypadku pozostaje to, czy i kiedy dokonany zostanie wpis w rejestrze patentowym przeniesienia prawa ochronnego do znaku towarowego. W konsekwencji, twierdzenie Spółki, iż będzie mogła dokonywać odpisów amortyzacyjnych od miesiąca następującego po miesiącu, w którym, wydane zostanie dla niej świadectwo ochronne na znak towarowy należy uznać za nieprawidłowe.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl