ITPB3/423-341/11/MT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 października 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-341/11/MT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 11 lipca 2011 r. (data wpływu 14 lipca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych transakcji wymiany udziałów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lipca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych transakcji wymiany udziałów.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

A. H. Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) należy do grupy kapitałowej A. (dalej: Grupa). Grupa zajmuje się produkcją i przetwórstwem mięsa, drobiu, produkcją paszy, puchu i pierza, a także sprzedażą tych produktów w kraju i za granicą. Spółka jest rezydentem podatkowym w Polsce, tj. ma siedzibę oraz zarząd w Polsce i podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Obecnie planowane jest przeprowadzenie transakcji lub szeregu transakcji, których celem jest restrukturyzacja struktury własnościowej w ramach Grupy. Efektem transakcji będzie skupienie własności całościowych lub większościowych pakietów akcji / udziałów w kilku spółkach z Grupy w rękach holenderskiej spółki (A. N. B.V.), która następnie będzie mogła wnieść cały pakiet akcji / udziałów do innego podmiotu.

A. N. B.V. jest spółką utworzoną według prawa holenderskiego, określaną jako "besloten vennootschap met beperkte aansprakelijkheid", której udziałowcem jest obecnie A. Sp. z o.o. A. N. B.V. jest rezydentem podatkowym w Królestwie Niderlandów (tj. w Holandii).

A. H. Sp. z o.o. na dzień transakcji będzie posiadała pakiet akcji Grupy A. S.A., który będzie dawał większość głosów na Walnym Zgromadzeniu (powyżej 80% głosów). Grupa A. S.A. jest polskim rezydentem podatkowym, tj. podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Planuje się, że Wnioskodawca (Scenariusz A) przeniesie posiadane przez siebie akcje w Grupa A. S.A. na A. N. B.V. poprzez wniesienie tych akcji aportem do A. N. B.V. W zamian Wnioskodawca otrzyma udziały w A. N. B.V.

Nominał wydawanych przez A. N. B.V. udziałów może odpowiadać wartości akcji wnoszonych przez A. H. Sp. z o.o. (w przypadku przekazania całego wkładu na kapitał zakładowy A. N. B.V.) lub być od niej niższy (w przypadku przekazania części wkładu na kapitał zapasowy/rezerwowy, przy czym może to być również większa część wartości wnoszonych akcji). Wnioskodawca nie uzyska zapłaty w gotówce lub wynagrodzenia w innej postaci niż udziały w A. N. B.V.

Podstawą do przeprowadzenia transakcji będzie uchwała podwyższająca kapitał zakładowy A. N. B.V., która poddana będzie prawu holenderskiemu (na podstawie uchwały Wnioskodawca otrzyma udziały w A. N. B.V.).

Rozważany jest także scenariusz (Scenariusz B), w którym w ramach tego samego podwyższenia kapitału zakładowego, w ramach którego Wnioskodawca obejmie udziały w sposób opisany powyżej (tj. w ramach Scenariusza A), udziały w A. N. B.V. obejmie także inna spółka z Grupy, tj. A. Sp. z o.o.

W ramach przedmiotowej transakcji (tj. Scenariusza B) A. Sp. z o.o., która jest polskim rezydentem podatkowym, wniosłaby do A. N. B.V. następujący pakiet udziałów i akcji: 100% udziałów w A. Gp. Sp. z o.o., 100% udziałów w A.-A. Sp. z o.o. oraz 100% akcji w A. Grupa P. S.A. (dalej: spółki zbywane). Wszystkie spółki zbywane są polskimi rezydentami podatkowymi. W zamian A. Sp. z o.o. otrzymałby udziały w A. N. B.V. Wniesienie udziałów w A. Gp Sp. z o.o., A.-A. Sp. z o.o. oraz akcji w A. Grupa P. S.A., w ramach Scenariusza B, odbędzie się równolegle do wniesienia przez Wnioskodawcę akcji w Grupie A. S.A. (tj. odbędzie się w ramach tego samego podwyższenia kapitału zakładowego A. N. B.V.).

W wyniku nabycia A. N. B.V. uzyska bezwzględną większość praw głosu na Zgromadzeniu Wspólników / Walnym Zgromadzeniu w każdej z wniesionych do niej spółek. Również w przypadku realizacji Scenariusza B, Wnioskodawca (ani A. Sp. z o.o.) nie otrzyma w związku z wniesieniem akcji (w przypadku A. Sp. z o.o. również udziałów) zapłaty w gotówce lub wynagrodzenia w innej postaci niż udziały w A. N. B.V. Wartość nominalna udziałów otrzymanych przez Wnioskodawcę może być równa lub niższa od wartości przenoszonych na A. N. B.V. akcji w Grupie A. S.A. Podobnie, wartość nominalna udziałów otrzymanych przez A. Sp. z o.o. może być równa lub niższa od wartości przenoszonych na A. N. B.V. udziałów/akcji w spółkach zbywanych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy transakcja opisana w Scenariuszu A nie będzie skutkowała powstaniem przychodu dla Wnioskodawcy na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych.

2.

Czy również transakcja zrealizowana w warunkach opisanych w Scenariuszu B nie będzie skutkowała powstaniem przychodu dla Wnioskodawcy na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie pytania pierwszego, Wnioskodawca wskazał, że - jego zdaniem - transakcja opisana w Scenariuszu A nie będzie skutkowała powstaniem dla niego przychodu na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych. W szczególności, wyłączeniu z przychodów, na podstawie art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podlegać będzie wartość udziałów w A. N. B.V. otrzymanych przez Wnioskodawcę w zamian za wniesienie do A. N. B.V. większościowego pakietu akcji (dającego ponad 80% praw głosu na Walnym Zgromadzeniu) w Grupie A. S.A.

Uzasadniając powyższe stanowisko Wnioskodawca podnosi, że zgodnie z art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli spółka nabywa od udziałowców (akcjonariuszy) innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

1.

spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo

2.

spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

* do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

Jednocześnie, zgodnie z art. 12 ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku, gdy spółka nabywająca lub spółka, której udziały (akcje) są nabywane, nie jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przepis art. 12 ust. 4d stosuje się, jeżeli jest ona podmiotem wymienionym w załączniku nr 3 do ustawy lub spółką mającą siedzibę lub zarząd w innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Załącznik nr 3 obejmuje w odniesieniu do Królestwa Niderlandów spółki ustanowione według prawa holenderskiego, określane jako: "naamloze vennootschap", "besloten vennotschap met beperkte aansprakelijkheid".

Jak podkreśla Zainteresowany, w świetle powyższego przepisu spółka wnosząca udziały (akcje) do innej spółki (tu: do A. N. B.V. będącej podmiotem wymienionym w załączniku nr 3 do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), nie rozpoznaje przychodu podatkowego, pod warunkiem łącznego spełnienia następujących wymogów:

1.

podmioty biorące udział w transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia; oraz

2.

w zamian za zbywane udziały (akcje), spółka wnosząca otrzyma udziały (akcje) spółki nabywającej albo udziały (akcje) spółki nabywającej wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej tych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej, wartości rynkowej tych udziałów (akcji); oraz

3.

w wyniku nabycia udziałów:

a.

spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu na Zgromadzeniu Wspólników / Walnym Zgromadzeniu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo

b.

spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu na Zgromadzeniu Wspólników / Walnym Zgromadzeniu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce.

W ocenie Spółki, powyższe warunki spełnione są dla transakcji w Scenariuszu A. W szczególności:

1.

podmioty biorące udział w transakcji, tj. A. N. B.V., Wnioskodawca oraz Grupa A. S.A. podlegają opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania w państwach członkowskich Unii Europejskiej, tj. odpowiednio w Holandii i Polsce, przy czym A. N. B.V. jest spółką określaną zgodnie z prawem holenderskim jako besloten vennootschap met beperkte aansprakelijkheid, a więc na podstawie Załącznika nr 3 do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest objęta regulacją art. 12 ust. 4d tej ustawy;

2.

w zamian za zbywane akcje w Grupie A. S.A., Wnioskodawca otrzyma wyłącznie udziały spółki nabywającej - A. N. B.V.;

3.

spółka nabywająca, tj. A. N. B.V., uzyska bezwzględną większość praw głosu na Walnym Zgromadzeniu w Grupie A. S.A.

W świetle powyższego, należy uznać - zdaniem Wnioskodawcy - że przedmiotowa transakcja wymiany udziałów nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, tj. nie spowoduje powstania po jego stronie przychodu podatkowego. Do transakcji znajdzie bowiem zastosowanie art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie pytania drugiego, Wnioskodawca wskazał, że - jego zdaniem - transakcja zrealizowana w warunkach opisanych w Scenariuszu B, tj. transakcja polegająca na równoczesnym (tj. mającym miejsce w ramach jednego podwyższenia kapitału zakładowego A. N. B.V.):

1.

zbyciu przez niego większościowego pakietu akcji w Grupie A. S.A. na rzecz A. N. B.V. w zamian za udziały w tym podmiocie, oraz

2.

zbyciu przez A. Sp. z o.o. na rzecz A. N. B.V. 100% udziałów w A. Gp. Sp. z o.o. i A.-A. Sp. z o.o. oraz 100% akcji A. Grupa P. S.A. w zamian za udziały tej holenderskiej spółki,

nie będzie skutkowała dla niego powstaniem przychodu na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych.

Uzasadniają powyższe stanowisko Wnioskodawca podniósł, że zgodnie z art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli spółka nabywa od udziałowców (akcjonariuszy) innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

1.

spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo

2.

spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

* do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

Jednocześnie, zgodnie z art. 12 ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku gdy spółka nabywająca lub spółka, której udziały (akcje) są nabywane, nie jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przepis art. 12 ust. 4d stosuje się, jeżeli jest ona podmiotem wymienionym w załączniku nr 3 do ustawy lub spółką mającą siedzibę lub zarząd w innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Załącznik nr 3 obejmuje w odniesieniu do Królestwa Niderlandów spółki ustanowione według prawa holenderskiego, określane jako: "naamloze vennootschap", "besloten vennotschap met beperkte aansprakelijkheid".

Jak podkreśla Zainteresowany, w świetle powyższego przepisu spółka wnosząca udziały (akcje) do innej spółki (tu: do A. N. B.V.) nie rozpoznaje przychodu podatkowego, pod warunkiem łącznego spełnienia następujących wymogów:

1.

podmioty biorące udział w transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia; oraz

2.

w zamian za zbywane udziały (akcje), spółka wnosząca otrzyma udziały (akcje) spółki nabywającej albo udziały (akcje) spółki nabywającej wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej tych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej, wartości rynkowej tych udziałów (akcji); oraz

3.

w wyniku nabycia udziałów:

a.

spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu na Zgromadzeniu Wspólnikóww.alnym Zgromadzeniu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo

b.

spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu na Zgromadzeniu Wspólnikóww.alnym Zgromadzeniu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce.

Wnioskodawca zaznacza, że Scenariusz B różni się od Scenariusza A jedynie tym, że oprócz niego udziały w A. N. B.V. obejmuje także inny podmiot z Grupy A. (A. Sp. z o.o.). W ocenie Spółki, okoliczność ta nie ma znaczenia z punktu widzenia zastosowania przez nią art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - jeżeli wszystkie warunki do zastosowania art. 12 ust. 4d tej ustawy pozostają spełnione w odniesieniu do jej wkładu. Jak zaś wykazała w uzasadnieniu stanowiska do pytania 1, transakcja wniesienia przez nią akcji spełnia warunki do zastosowania art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Na marginesie Wnioskodawca wspomina, że również transakcja wniesienia przez A. Sp. z o.o. 100% udziałów w A. Gp. Sp. z o.o. i A.-A. Sp. z o.o. oraz 100% akcji A. Grupa P. S.A. do A. N. B.V. spełnia przesłanki zastosowania 12 ust. 4d omawianej ustawy. W szczególności spełnione są wymogi dotyczące rezydencji podatkowej podmiotów biorących udział w transakcji zaś A. N. B.V. w wyniku nabycia uzyskuje bezwzględną większość (100%) praw głosu na Zgromadzeniu Wspólników / WaInym Zgromadzeniu w A. Gp Sp. z o.o., A.-A. Sp. z o.o. oraz A. Grupa P. S.A. (Wnioskodawca wskazuje przy tym, że skutki transakcji dla A. Sp. z o.o. nie są przedmiotem jego wniosku).

Biorąc zatem pod uwagę, iż:

1.

podmioty biorące udział w transakcji, tj. A. N. B.V., Wnioskodawca oraz Grupa A. S.A. podlegają opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania w państwach członkowskich Unii Europejskiej, tj. odpowiednio w Holandii i Polsce, przy czym A. N. B.V. jest spółką określaną zgodnie z prawem holenderskim jako besloten vennootschap met beperkte aansprakelijkheid, a więc na podstawie Załącznika nr 3 do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest objęta regulacją art. 12 ust. 4d tej ustawy;

2.

w zamian za zbywane akcje w Grupie A. S.A., Wnioskodawca otrzyma wyłącznie udziały spółki nabywającej - A. N. B.V.;

3.

spółka nabywająca, tj. A. N. B.V., uzyska bezwzględną większość praw głosu na Walnym Zgromadzeniu w Grupie A. S.A.

należy uznać, zdaniem Wnioskodawcy, że przedmiotowa transakcja realizowana w ramach Scenariusza B nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych i nie spowoduje powstania po jego stronie przychodu podatkowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej datowania.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10 - 562 Olsztyn po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl