ITPB3/423-316b/09/MT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 września 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-316b/09/MT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni przedstawione we wniosku z dnia 12 czerwca 2009 r. (data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego i jego uzupełnieniu z dnia 22 sierpnia 2009 r. (data wpływu 31 sierpnia 2009 r.), dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych i procedur podatkowych:

* jest prawidłowe w części dotyczącej momentu nabycia przez nią osobowości prawnej,

* jest nieprawidłowe w części dotyczącej konieczności złożenia przez nią wniosku o anulowanie zeznania CIT-8 i informacji CIT-8/O za 2008 rok.

UZASADNIENIE

W dniu 12 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych i procedur podatkowych w kwestii konieczności złożenia wniosku o anulowanie zeznania podatkowego CIT-8 i informacji CIT-8/O za rok, w którym Spółdzielnia nie była osobą prawną zarejestrowaną w Krajowym Rejestrze Sądowym.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Uchwałą Walnego Zgromadzenia Członków Spółdzielni Mieszkaniowej "L" z dnia 23 listopada 2007 r. podjęto decyzję o podziale Spółdzielni na: Spółdzielnię Mieszkaniową "L" i Nowo Powstałą Spółdzielnię Mieszkaniową, składającą się z członków dzielonej Spółdzielni posiadających lokale mieszkalne w budynku mieszkalnym położonym na działce nr 2580 o powierzchni 257 m 2 (KW) z prawem własności gruntu. W ww. uchwale ustalono datę podziału na dzień 31 grudnia 2007 r. Podstawą rachunkową podziału winno być sprawozdanie finansowe Spółdzielni "L" na ten dzień, zbadane przez biegłego rewidenta. Powinno ono zostać sporządzone do dnia 31 marca 2008 r. i zatwierdzone na najbliższym Walnym Zgromadzeniu Członków Spółdzielni Mieszkaniowej "L", nie później niż do dnia 30 czerwca 2008 r.

Uchwałą z dnia 20 czerwca 2008 r. Walne Zgromadzenie Członków Spółdzielni Mieszkaniowej "L" zatwierdziło Plan podziału składników majątku oraz praw i zobowiązań Spółdzielni oraz sprawozdanie finansowe sporządzone na dzień 31 grudnia 2007 r. dla Spółdzielni Mieszkaniowej "L" i Nowo Powstałej Spółdzielni Mieszkaniowej.

W dniu 26 czerwca 2008 r. Spółdzielnia Mieszkaniowa "L" wypowiedziała z dniem 30 czerwca 2008 r., informując jednocześnie drugą stronę umowy o podziale Spółdzielni, umowy z usługodawcami i dostawcami mediów w części dotyczącej budynku (prąd, woda, odbiór ścieków, wywóz śmieci, sprzątanie klatki schodowej i piwnicy) oraz umowy z dotychczasowymi najemcami dwóch lokali usługowych.

Pismem z dnia 30 czerwca 2008 r., do którego załączono Uchwałę Walnego Zgromadzenia Członków Spółdzielni Mieszkaniowej "L", Spółdzielnia ta poinformowała imiennie wszystkich mieszkańców budynku że z dniem 1 lipca 2008 r. budynek ten zostanie wyłączony z jej zasobów. Jednocześnie zostali oni poinformowani, że niezwłocznie po podjęciu uchwały o podziale spółdzielni, członkowie nowo powstałej spółdzielni winni odbyć walne zgromadzenie w celu uchwalenia jej statutu i wybrania organów.

W dniu 1 września 2009 r. odbyło się zebranie założycielskie Nowo Powstałej Spółdzielni, na którym powołano nową spółdzielnię pod nazwą Spółdzielnia Mieszkaniowa "N", uchwalono jej statut oraz dokonano wyboru stosownych organów (rada nadzorcza i zarząd).

W dniu 16 września 2008 r. na podstawie zgłoszenia Spółdzielni Mieszkaniowej "L" w Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego Sądu Rejonowego został zarejestrowany podział Spółdzielni Mieszkaniowej "L".

W dniu 5 listopada 2008 r. nastąpiło zgłoszenie powstania Spółdzielni Mieszkaniowej "N" w tym samym Sądzie Gospodarczym. Wskutek zakwestionowania przez Sąd kilku punktów jej statutu, Spółdzielnia zorganizowała w dniu 15 stycznia 2009 r. kolejne Walne Zgromadzenie Członków i dokonała niezbędnych zmian w tym dokumencie. Zostały one zgłoszone w Sądzie w dniu 16 stycznia 2009 r. W dniu 28 stycznia 2009 r. na podstawie tego zgłoszenia powstanie Spółdzielni Mieszkaniowej "N" zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem.

W dniu 25 lutego 2009 r. nastąpiła rejestracja Wnioskodawcy w Głównym Urzędzie Statystycznym i nadanie mu numeru REGON, natomiast w dniu 3 marca 2009 r. - rejestracja w Urzędzie Skarbowym pod numerem NIP.

W dniu 9 marca 2009 r. Spółdzielnia "L" przekazała zarejestrowanej Spółdzielni "N" następującą dokumentację:

a.

Protokół przekazania składników majątku oraz praw i zobowiązań nieruchomości na dzień 30 czerwca 2008 r.;

b.

Imienny wykaz wpisowego i udziałów budynku mieszkalnego;

c.

Rozliczenie finansowe budynku mieszkalnego - część druga za okres od dnia 1 lipca 2008 r. do dnia 9 marca 2009 r.;

d.

Stan opłat czynszowych na dzień 9 marca 2009 r. dla ww. budynku mieszkalnego;

e.

Ewidencja budynków Spółdzielni;

f.

Rozliczenie kosztów centralnego ogrzewania za sezon grzewczy 2007/2008;

g.

Zestawienie obrotów i sald za okres styczeń - grudzień 2008 r.;

h.

Tabela umorzeń środka trwałego (budynku mieszkalnego);

i.

Analiza kont za okres 1 stycznia 2008 r. - 30 czerwca 2008 r. dla mieszkań i lokali użytkowych w budynku mieszkalnego;

j.

Dokumentacja techniczna prowadzona przez Spółdzielnię "L" dla ww. nieruchomości wraz z jej ewidencją;

k.

10 teczek osobowych członków Spółdzielni Mieszkaniowej "L"- mieszkańców budynku mieszkalnego;

l.

Rozliczenie finansowe nieruchomości budynku mieszkalnego.

W dniu 9 marca 2009 r. Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej "N" złożył w Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego wniosek o wpis w księdze wieczystej zmiany właściciela nieruchomości ze: Spółdzielnia Mieszkaniowa "L"na Spółdzielnia Mieszkaniowa "N".

W dniu 31 marca 2009 r. Wnioskodawca złożył "deklarację podatkową podatku od osób prawnych CIT-8 oraz CIT-8/O za okres 2008 r.", wpisując we wszystkie pozycje "0 zł", z zamiarem jej korekty w terminie późniejszym.

W dniu 21 maja 2009 r. wystąpił natomiast do Spółdzielni Mieszkaniowej "L" o:

a.

doprowadzenie jej rozliczenia księgowego w sposób łączny, nie uwzględniający faktu podziału do dnia poprzedzającego datę rejestracji Wnioskodawcy w Krajowym Rejestrze Sądowym, tj. do dnia 27 stycznia 2009 r.;

b.

dokonanie zamknięcia jej ksiąg rachunkowych na dzień 27 stycznia 2009 r. oraz przekazanie Wnioskodawcy bilansu zamknięcia na ten dzień;

c.

doprowadzenie jej rozliczenia podatkowego do dnia 27 stycznia 2009 r., przy czym w deklaracji miesięcznej o wysokości należnych zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych za miesiąc styczeń 2009 r., obejmującej okres od początku roku podatkowego do dnia poprzedzającego datę rejestracji Wnioskodawcy w Krajowym Rejestrze Sądowym, rozliczenie łącznych dochodów Spółdzielni Mieszkaniowej "L", ustalonych od przychodów i kosztów ich uzyskania przypadających na okres do dnia poprzedzającego wpis powstania Spółdzielni Mieszkaniowej "N" do Krajowego Rejestru Sądowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy poprawnym jest żądanie Wnioskodawcy od Spółdzielni Mieszkaniowej "L" doprowadzenia jej rozliczenia księgowego w sposób łączny, nie uwzględniający faktu podziału do dnia poprzedzającego datę rejestracji Wnioskodawcy w Krajowym Rejestrze Sądowym, tj. do dnia 27 stycznia 2009 r. oraz dokonania zamknięcia ksiąg rachunkowych Spółdzielni Mieszkaniowej "L" na dzień 27 stycznia 2009 r. i przekazania Wnioskodawcy bilansu zamknięcia na ten dzień, oraz w konsekwencji - doprowadzenia rozliczenia podatkowego Spółdzielni Mieszkaniowej "L" do dnia 27 stycznia 2009 r., przy czym w deklaracji miesięcznej o wysokości należnych zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych za miesiąc styczeń 2009 r., obejmującej okres od początku roku podatkowego do dnia poprzedzającego datę rejestracji Wnioskodawcy w Krajowym Rejestrze Sądowym, rozliczenia łącznych dochodów Spółdzielni Mieszkaniowej "L", ustalonych od przychodów i kosztów ich uzyskania przypadających na okres do dnia poprzedzającego wpis Wnioskodawcy do Krajowego Rejestru Sądowego.

2.

Czy poprawnym jest zamiar złożenia przez Wnioskodawcę w Urzędzie Skarbowym wniosku o anulowanie deklaracji podatkowej CIT-8 i CIT-8/O za rok 2008 z dnia 31 marca 2009 r. złożonej w wyniku błędnego przekonania o nabyciu osobowości prawnej w dniu podjęcia uchwały o podziale Spółdzielni Mieszkaniowej "L".

Niniejsza interpretacja indywidualna stanowi ocenę stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania drugiego. Wniosek Spółki w zakresie pytania pierwszego będzie przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 7 i art. 11 ustawy z dnia 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze (Dz. U. z 2003 r. Nr 188, poz. 1848 z późn. zm.), nowo powstała spółdzielnia podlega obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego i dopiero z chwilą dokonania tego wpisu nabywa osobowość prawną. Nie może więc prowadzić ewidencji podatkowej ani składać deklaracji podatkowych zgodnie z ustawą z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) dla okresu przed rejestracją w Krajowym Rejestrze Sądowym, ponieważ w tym okresie nie jest osobą prawną. Wobec powyższego, Spółdzielnia uważa, że powinna wystąpić z wnioskiem do Urzędu Skarbowego o anulowanie deklaracji podatkowej CIT-8 i CIT-8/O za 2008 rok, jako że były one złożone wskutek błędnego przekonania o nabyciu przez nią osobowości prawnej z dniem podjęcia uchwały o podziale Spółdzielni Mieszkaniowej "L".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe w części dotyczącej momentu nabycia przez niego osobowości prawnej i nieprawidłowe w części dotyczącej konieczności złożenia wniosku o anulowanie zeznania CIT-8 i informacji CIT-8/O za 2008 rok.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), podatnicy, z wyjątkiem zwolnionych od podatku na podstawie art. 6 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a) i przepisów ustawy wymienionej w art. 40 ust. 2 pkt 8, są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym - do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

Unormowany powołanym przepisem obowiązek składania rocznych zeznań podatkowych dotyczy wyłącznie podatników. W myśl natomiast art. 1 ust. 1 omawianej ustawy, podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych są osoby prawne i spółki kapitałowe w organizacji. Na mocy ust. 2 tego artykułu, przepisy ustawy mają również zastosowanie do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej, z zastrzeżeniem ust. 1 i 3.

Wnioskodawca jest spółdzielnią mieszkaniową powstałą w wyniku podziału Spółdzielni Mieszkaniowej "L". Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) nie reguluje kwestii podziału tego rodzaju podmiotów. Zgodnie z jej art. 1 ust. 7 w tym zakresie stosuje się przepisy ustawy z dnia 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 188, poz. 1848 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 108 § 1 Prawa spółdzielczego, spółdzielnia może podzielić się na podstawie uchwały walnego zgromadzenia podjętej zwykłą większością głosów w ten sposób, że z jej wydzielonej części zostaje utworzona nowa spółdzielnia. Uchwała o podziale powinna zawierać: oznaczenie dotychczasowej spółdzielni i powstającej w wyniku podziału, listę członków lub określenie grup członków przechodzących do powstającej spółdzielni, zatwierdzenie sprawozdania finansowego spółdzielni i planu podziału składników majątkowych oraz praw i zobowiązań oraz datę podziału spółdzielni (art. 108 § 2 ww. ustawy). Na mocy art. 108a § 8 powołanej ustawy, uchwała walnego zgromadzenia o podziale spółdzielni zawierająca wszystkie składniki treści określone w art. 108 § 2 stanowi podstawę do dokonania stosownych wpisów w rejestrze i w księdze wieczystej.

Niezwłocznie po podjęciu przez walne zgromadzenie uchwały o podziale spółdzielni zebranie członków przechodzących do powstającej spółdzielni uchwala statut tej spółdzielni i dokonuje wyboru tych organów spółdzielni, do których wyboru powołane jest, według przyjętego statutu, walne zgromadzenie (art. 109 § 1 Prawa spółdzielczego). Zgodnie z art. 110 tej ustawy, zarząd spółdzielni powstającej jest obowiązany w terminie czternastu dni od dnia jego wyboru wystąpić z wnioskiem o wpisanie spółdzielni do Krajowego Rejestru Sądowego, a zarząd spółdzielni dotychczasowej - z wnioskiem o dokonanie w tym rejestrze wpisu o jej podziale. Odpowiednie zastosowanie znajduje tu przepis art. 7 Prawa spółdzielczego, zgodnie z którym spółdzielnia podlega obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.

Z chwilą zarejestrowania powstającej spółdzielni, przechodzą na nią wynikające z planu podziału składniki majątkowe oraz prawa i zobowiązania (art. 111 omawianej ustawy). Jednocześnie, na mocy art. 11 § 1 Prawa spółdzielczego, z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego spółdzielnia nabywa osobowość prawną.

Jak wynika z powołanych przepisów, spółdzielnia powstająca wskutek wydzielenia części istniejącej spółdzielni uzyskuje podmiotowość prawną w momencie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Z tym momentem - jako osoba prawna - staje się również podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

W analizowanym przypadku, Wnioskodawca uzyskał osobowość prawną i jednocześnie status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych z dniem 28 stycznia 2009 r. W tej dacie Spółdzielnia Mieszkaniowa "N" została bowiem zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, pierwszy rok podatkowy tej Spółdzielni rozpoczął się z dniem 28 stycznia 2009 r., co oznacza, że nie ciążył na niej obowiązek złożenia zeznania o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w 2008 r. Wobec powyższego, złożenie przez Wnioskodawcę w dniu 31 marca 2009 r. w Urzędzie Skarbowym zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych (CIT-8) i informacji o odliczeniach od dochodu i od podatku oraz o dochodach wolnych i zwolnionych od podatku (CIT-8/O) za 2008 rok nie wywołuje skutków prawnych.

Spółdzielnia nie musi zatem podejmować żadnych kroków w celu skorygowania bądź unieważnienia tej czynności, w szczególności składać wniosku "o anulowanie" złożonego zeznania CIT-8 wraz z załącznikiem CIT-8/O. Procedury podatkowe - unormowane ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) - nie przewidują bowiem instytucji anulowania deklaracji podatkowych.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80 - 219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl