ITPB3/423-293/b/08/AM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 sierpnia 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-293/b/08/AM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 13 maja 2008 r. (data wpływu 20 maja 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozliczania różnic kursowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 maja 2008 r. złożono ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozliczania różnic kursowych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka świadczy usługi spedycji w handlu międzynarodowym i wewnątrzunijnym. Świadczone usługi spedycji są określone w art. 794 ustawy kodeks cywilny. Wnioskodawca działa w oparciu o Ogólne Polskie Warunki Spedycyjne opracowane i wydane przez Polską Izbę Spedycji i Logistyki, której Spółka jest członkiem. Jedynym udziałowcem Spółki jest I. z siedzibą w USA. Oddział Spółki w N. utracił rentowność, został zredukowany do jednoosobowej obsady personalnej, a zarząd Spółki proponował udziałowcowi całkowite zamknięcie oddziału z przyczyn ekonomicznych. Udziałowiec podjął decyzję o utrzymaniu oddziału, decydując się na dotowanie kosztów jego funkcjonowania do czasu odzyskania rentowności. Dotacje od udziałowca będą miały charakter comiesięcznych wpłat określonej kwoty na rachunek Spółki. Dotacje będą miały charakter celowy, ekonomiczny, a ich wysokość będzie zmienna, zależna od kosztów utrzymania oddziału i jego wyników finansowych. Przedmiotowy oddział w księgach Spółki jest jednostką samodzielną, niemniej przychody i koszty utrzymania są w księgach wydzielane, co umożliwia śledzenie i ocenę wyników finansowych. Dotacje otrzymywane od udziałowca będą przedmiotem dwustronnej umowy określającej częstotliwość wpłat, sposób ustalania ich wysokości oraz warunki jakie muszą zaistnieć dla czasowego lub stałego wstrzymania wpłat. Z umowy będzie wynikało, że Spółka będzie wystawiać co miesiąc "notę debet" w walucie dolar amerykański (USD), obciążając udziałowca stosowną kwotą dotacji. Nota będzie rozliczana w ramach bieżących rozrachunków wzajemnych, również w drodze kompensaty. Przedmiotem zapytania jest umiejscowienie spodziewanych dotacji w kontekście przepisów podatkowych. Użyte słowo "dotacja" należy traktować umownie (także: subwencja, dopłata o charakterze subwencji bezzwrotnej). Cel i charakter spodziewanych dotacji został przedstawiony niezależnie od trafności określenia "dotacja".

W związku z powyższym Wnioskodawca zadał pytanie.

Czy różnice kursowe należy rozliczać według art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, dotacje, które omówiono powyżej, są przychodem z działalności gospodarczej, a różnice kursowe są przychodem lub kosztem podatkowym zgodnie z art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) - dalej: ustawy, podatnicy ustalają różnice kursowe na podstawie:

1.

art. 15a, albo

2.

przepisów o rachunkowości, pod warunkiem że w okresie, o którym mowa w ust. 3, sporządzane przez podatników sprawozdania finansowe będą badane przez podmioty uprawnione do ich badania.

Podatnicy, którzy wybrali metodę, o której mowa w ust. 1 pkt 2, zaliczają odpowiednio do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów ujęte w księgach rachunkowych różnice kursowe z tytułu transakcji walutowych i wynikające z dokonanej wyceny składników aktywów i pasywów wyrażonych w walucie obcej, a także wyceny pozabilansowych pozycji w walutach obcych. Wycena ta dla celów podatkowych powinna być dokonywana na ostatni dzień każdego miesiąca i na ostatni dzień roku podatkowego lub na ostatni dzień kwartału i na ostatni dzień roku podatkowego albo tylko na ostatni dzień roku podatkowego, z tym że wybrany termin wyceny musi być stosowany przez pełny rok podatkowy i nie może być zmieniany - art. 9b ust. 2 ustawy.

W myśl ust. 3 art. 9b ustawy, w przypadku wyboru metody, o której mowa w ust. 1 pkt 2, podatnicy mają obowiązek stosować tę metodę przez okres nie krótszy niż trzy lata podatkowe, licząc od początku roku podatkowego, w którym została przyjęta ta metoda (...).

W konsekwencji powyższego, ustalenie dla celów podatkowych dodatnich lub ujemnych różnic kursowych w oparciu o przepis art. 15a ustawy nastąpi jedynie wówczas, jeżeli Spółka nie stosuje rachunkowej metody ustalania różnic kursowych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl