ITPB3/423-245/09/MT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 lipca 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-245/09/MT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 5 maja 2009 r. (data wpływu 13 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie gospodarki zasobami mieszkaniowymi:

* jest prawidłowe w części dotyczącej uznania dochodu ze sprzedaży wybudowanych przez nią lokali mieszkalnych oraz garaży za dochody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi,

* jest nieprawidłowe w części dotyczącej zwolnienia tych dochodów od podatku dochodowego od osób prawnych.

UZASADNIENIE

W dniu 13 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji podatkowej dochodu ze sprzedaży wybudowanych przez nią lokali mieszkalnych oraz garaży.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Zgodnie z przepisami art. 1, art. 3 i art. 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych oraz zapisami statutu, Spółdzielnia realizuje przedmiot swojej działalności między innymi poprzez:

1.

budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków odrębnych własności znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub o innym przeznaczeniu (garaże, lokale użytkowe);

2.

budowanie lub nabywanie budynków w celu wynajmowania lub sprzedaży znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub o innym przeznaczeniu a także prowadzenie działalności deweloperskiej;

3.

zarządzanie nieruchomościami stanowiącymi jej mienie lub mienie członków na zasadzie odpłatności a także zarządzanie innymi nieruchomościami, na podstawie umów zawartych z właścicielami tych nieruchomości.

W latach 2006 - 2008 Spółdzielnia realizując działalność deweloperską wybudowała budynki mieszkalne wielorodzinne z lokalami mieszkalnymi oraz o innym przeznaczeniu (garaże, miejsca w garażu wielostanowiskowym) na sprzedaż. Przed lub w trakcie realizacji inwestycji zawarła z każdym nabywcą/kupującym - nie koniecznie jej członkiem - umowę o wybudowanie przedmiotowego lokalu lub miejsca postojowego, a po zakończeniu inwestycji umowę ustanowienia odrębnej własności lokalu i umowę jego sprzedaży w formie aktu notarialnego.

Spółdzielnia sprzedała lokale i miejsca postojowe wraz z udziałami w częściach wspólnych budynku nie służących do wyłącznego użytku właściciela lokalu oraz taki sam udział prawa własności lub użytkowania wieczystego w gruncie, na którym zostały wybudowane budynki. Z tej działalności w 2007 i 2008 r. uzyskała dodatni wynik finansowy i - z uwagi na niezbyt precyzyjne definiowanie pojęcia gospodarki zasobami mieszkaniowymi - naliczyła i odprowadziła podatek dochodowy od osób prawnych, zgodnie z wymogami art. 18 i art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a pozostałą część Walne Zgromadzenie Członków Spółdzielni przeznaczyło na fundusz zasobowy, w celu zaspokojenia potrzeb Spółdzielni w zakresie finansowania środków obrotowych na nabycie gruntów pod dalsze inwestycje.

Spółdzielnia nadal zamierza budować budynki wielorodzinne, a także obiekty o innym przeznaczeniu, związane z infrastrukturą mieszkaniową zaliczaną do gospodarki zasobami mieszkaniowymi, tj. wielostanowiskowe miejsca postojowe dla samochodów oraz garaże, w tym wielostanowiskowe, w celu sprzedaży lokali mieszkalnych oraz ww. obiektów o innym przeznaczeniu przyszłym nabywcom (niekoniecznie członkom Spółdzielni).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy dochód, jaki uzyskała Spółdzielnia mieszkaniowa w 2007 i 2008 r. z tytułu sprzedaży lokali mieszkalnych oraz garaży, w tym wielostanowiskowych, wraz z udziałem w prawie własności gruntu lub wieczystym użytkowaniu gruntu, na którym zostały wybudowane budynki, jest dochodem kwalifikowanym do przychodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, o którym stanowi art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

2.

Czy dochód, jaki uzyskała Spółdzielnia mieszkaniowa w 2007 i 2008 r. z tytułu sprzedaży lokali mieszkalnych oraz garaży, w tym wielostanowiskowych, wraz z udziałem w prawie własności gruntu lub wieczystym użytkowaniu gruntu, na którym zostały wybudowane budynki, przeznaczony na fundusz zasobowy Spółdzielni podlega zwolnieniu, o którym stanowi art. 17 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

3.

Czy w razie udzielenia odpowiedzi twierdzącej na oba ww. pytania, wydatkowanie tego dochodu na cele określone w art. 17 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będzie tożsame ze zwolnieniem tego dochodu od podatku dochodowego od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, realizacja przez Spółdzielnię mieszkaniową przedmiotu działalności wynikającego z zapisów art. 1 ust. 2 pkt 1-5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, powinna korzystać ze zwolnienia podatkowego w przypadku przeznaczenia dochodu uzyskanego z gospodarki zasobami mieszkaniowymi na cele związane z utrzymaniem tych zasobów (art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), jak również na wydatki o których mowa w art. 17 ust. 1b tej ustawy. Wnioskodawca podkreśla, że utwierdziło go w tym przekonaniu stanowisko zawarte w interpretacji indywidualnej znak IP-PB3-423-628/08-2/ECH, wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie działającego w imieniu Ministra Finansów oraz w postanowieniu w sprawie interpretacji prawa podatkowego wydanym przez Naczelnika Łódzkiego Urzędu Skarbowego znak ŁUS-II-2-423/134/07/AG, w którym jednoznacznie określono, że przychody ze sprzedaży lokali mieszkalnych i garaży są przychodami z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe w części dotyczącej uznania dochodu ze sprzedaży wybudowanych przez nią lokali mieszkalnych oraz garaży za dochody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i nieprawidłowe w części dotyczącej zwolnienia tych dochodów od podatku dochodowego od osób prawnych.

Zgodnie z przepisem art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi są wolne od podatku dochodowego od osób prawnych.

Ustawa o podatku dochodowym nie zawiera przy tym definicji "zasobów mieszkaniowych" oraz "gospodarki zasobami mieszkaniowymi". Odnosząc się do znaczenia tych pojęć funkcjonującego w języku powszechnym, należy jednak wskazać, że "gospodarka" - w kontekście omawianego przypadku - oznacza dysponowanie i zarządzanie czymś, "zasób" to m.in. pewna nagromadzona ilość czegoś, natomiast "mieszkanie" to pomieszczenie, w którym się mieszka (vide: Słownik Języka Polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN, http://sjp.pwn.pl). Przymiotnik "mieszkaniowy", "mieszkaniowe" określa zatem rzeczy związane z mieszkaniem.

Wobec powyższego, gospodarka zasobami mieszkaniowymi obejmuje zarządzanie i dysponowanie zgromadzonym zbiorem rzeczy, służących celom mieszkaniowym lub związanych z zamieszkiwaniem.

Zgodnie z ugruntowanym poglądem, przez zasoby mieszkaniowe należy rozumieć:

1.

znajdujące się w budynku mieszkalnym lokale mieszkalne wraz z przynależnymi do nich pomieszczeniami oraz wyposażenie techniczne oraz, jak np.:

a.

dźwigi osobowe i towarowe,

b.

aparaty do wymiany ciepła,

c.

kotłownie i hydrofornie wbudowane,

d.

klatki schodowe,

e.

strychy, piwnice, komórki,

f.

balkony, loggie,

g.

garaże,

2.

pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj.:

a.

budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej,

b.

kotłownie i hydrofornie wolnostojące,

c.

osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno-remontowe,

3.

urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki wyżej wymienione, jak np.:

a.

zbiorniki-doły gnilne, szamba, przydomowe oczyszczalnie ścieków,

b.

rurociągi i przewody sieci wodociągowo - kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej,

c.

sieci elektroenergetyczne i telekomunikacyjne,

d.

budowle inżynieryjne (studnie itp.), stacje transformatorowe,

e.

budowle komunikacyjne, jak: drogi osiedlowe, ulice, chodniki,

f.

inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych, jak np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia, parkingi, trawniki, kontenery na śmieci.

Pod pojęciem "zasobów mieszkaniowych", użytym w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, mieszczą się zatem nie tylko lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań, jak również ułatwiające dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające jego sprawne funkcjonowanie oraz administrowanie.

Na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi składają się wszelkie przychody oraz koszty związane z lokalami, pomieszczeniami, obiektami i urządzeniami mieszczącymi się w pojęciu zasobów mieszkaniowych. Stanowią one odpowiednio przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi, a jednocześnie - z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie - przychody i koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 1 oraz art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 omawianej ustawy dochód powstały z gospodarki zasobami mieszkaniowymi będzie wolny od podatku dochodowego, o ile zostanie przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych. Zwolnieniu temu nie podlegają natomiast:

* dochody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, przeznaczone na inne cele niż utrzymanie zasobów mieszkaniowych,

* dochody z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, niezależnie, na jaki cel zostaną przeznaczone.

Na mocy art. 17 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.

W analizowanym stanie faktycznym, Spółdzielnia mieszkaniowa dokonała sprzedaży - niekoniecznie na rzecz swoich członków - praw własności lokali mieszkalnych oraz garaży i miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych, wyodrębnionych w ramach nowowybudowanych przez nią wielorodzinnych budynków mieszkalnych. W związku z powyższym, Wnioskodawca ma wątpliwości, czy dochód osiągnięty z tego tytułu w latach podatkowych 2007 i 2008 był dochodem z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i podlegał zwolnieniu od podatku dochodowemu, jeżeli został przekazany na fundusz zasobowy Spółdzielni.

Jak wyjaśniono powyżej, gospodarka zasobami mieszkaniowymi to działalność dotycząca zgromadzonych zasobów, spełniających funkcje związane z zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych. Obejmuje ona zarówno zarządzanie, jak i dysponowanie tymi składnikami majątkowymi.

Lokale mieszkalne i garaże wyodrębnione w nowowybudowanych przez Spółdzielnię wielorodzinnych budynkach mieszkalnych są przeznaczone do celów mieszkaniowych. Na moment sprzedaży, stanowią one mienie Spółdzielni i jednocześnie jej zasób mieszkaniowy. Z momentem zakończenia procesu inwestycyjnego, można bowiem mówić o istnieniu nowych zasobów mieszkaniowych Wnioskodawcy, którymi może on gospodarować (zarządzać i dysponować).

Źródłem uzyskania przychodów ze sprzedaży przedmiotowych lokali mieszkalnych i garaży jest posiadanie przez Spółdzielnię nowowybudowanego zasobu mieszkaniowego. Wobec powyższego, przychody te stanowią przychody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. W konsekwencji, dochody z tego tytułu mieszczą się w pojęciu dochodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

Na mocy art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dochody spółdzielni mieszkaniowych uzyskane ze źródła, jakim jest gospodarka zasobami mieszkaniowymi, mogą być wolne od podatku, o ile zostaną przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych. Pod pojęciem "utrzymania" tych zasobów należy przy tym rozumieć zachowanie ich w stanie należytym, niezmienionym, niepogorszonym. Ponadto, zgodnie z art. 17 ust. 1b w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przesłankę przeznaczenia dochodu na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych uważa się za spełnioną także w przypadku przeznaczenia go na nabycie środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli służą one bezpośrednio realizacji tego celu.

W analizowanym przypadku, warunek ten nie został jednak spełniony. Jak wskazano w stanie faktycznym, dochód z działalności sprzedaży lokali mieszkalnych i garaży przeznaczono na "fundusz zasobowy, w celu zaspokojenia potrzeb Spółdzielni w zakresie finansowania środków obrotowych na nabycie gruntów pod dalsze inwestycje". Trudno uznać, że nabywanie nieruchomości inwestycyjnych służy realizacji celu utrzymania zasobów mieszkaniowych Spółdzielni.

Podsumowując, dochody, jakie uzyskał Wnioskodawca w latach podatkowych 2007 i 2008 z tytułu sprzedaży lokali mieszkalnych oraz garaży, w tym wielostanowiskowych, wraz z udziałem w prawie własności gruntu lub wieczystym użytkowaniu gruntu, stanowiły dochody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Dochody te nie podlegały jednak zwolnieniu przedmiotowemu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie zostały przeznaczone na cel wskazany w tym przepisie, tj. na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych. Spółdzielnia postąpiła zatem prawidłowo, uwzględniając te dochody w podstawie opodatkowania za ww. lata podatkowe.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10 - 562 Olsztyn po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl