ITPB3/423-233/10/PST - Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów spółki z o.o. wydatków poniesionych na usługi zarządczo-doradcze.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 lipca 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-233/10/PST Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów spółki z o.o. wydatków poniesionych na usługi zarządczo-doradcze.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 13 maja 2010 r. (data wpływu 17 maja 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji do kosztów uzyskania przychodów usług zarządczo-doradczych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 maja 2010 r. złożono ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji do kosztu uzyskania przychodów usług zarządczo-doradczych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

"E." Sp. z o.o. (Wnioskodawca) działająca wcześniej pod firmą "M." Sp. z o.o. prowadzi działalność w zakresie dystrybucji produktów z branży elektrycznej.

Do roku 2008 Spółka funkcjonowała w ramach grupy kapitałowej "M.". W roku 2008 Spółka weszła w skład międzynarodowej grupy kapitałowej "E.", która skupia m.in. podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie dostarczania i dystrybucji produktów z branży elektrycznej. W związku z globalnym przejęciem Grupy "M." przez Grupę "E.", Spółka musiała podjąć działania w celu zintegrowania swojego funkcjonowania ze strategią oraz metodami funkcjonowania Grupy "E.".

W skład Grupy "E." wchodzi m.in. Spółka z siedzibą w M., Szwajcaria (Spółka doradcza).

W celu integracji z Grupą "E." w 2008 r. Spółka zawarła ze spółką holdingową "SSA" (umowa integracyjna). Usługi udostępnione Spółce na podstawie umowy integracyjnej stanowią elementy niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania Spółki w ramach Grupy "E." - od prawidłowego kompleksowego ich wdrożenia w Spółce uzależnione są w znacznej mierze jej przyszłe wyniki finansowe.

Wnioskodawca wskazuje, że uzyskał interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej z Bydgoszczy z dnia 27 kwietnia 2010 r. sygn. ITPB3/423-52/10/AM, przesądzającą, iż wydatki poniesione przez Spółkę z tytułu zawartej umowy integracyjnej stanowią koszty uzyskania przychodów.

W dniu 1 lipca 2008 r. Wnioskodawca zawarł ze Spółką doradczą "MCSA" (umowa zarządczo-doradcza). Na podstawie umowy zarządczo-doradczej spółka doradcza zobowiązała się świadczyć na rzecz Wnioskodawcy usługi obejmujące następujące obszary działania:

1.

finanse, księgowość i administracja,

2.

opodatkowanie,

3.

prawo gospodarcze i patentowe,

4.

zarządzanie zasobami ludzkimi (HR),

5.

technologie informatyczne (IT),

6.

łańcuch dostaw i logistyka,

7.

ochrona środowiska, BHP, bezpieczeństwo,

8.

system zarządzania produkcją / działalnością operacyjną,

9.

komunikacja korporacyjna,

10.

najlepsze praktyki zarządzania,

11.

audyt wewnętrzny,

12.

inne usługi (usługi zarządczo-doradcze).

Z tytułu świadczenia usług zarządczo-doradczych spółka doradcza obciąża Wnioskodawcę opłatą roczną, która skalkulowana jest w oparciu o następujące kryteria:

* ogólny koszt świadczenia usług zarządczo-doradczych dla członków grupy;

* udział spółki w globalnej sprzedaży w ramach Grupy "E." - procent pozwalający na ustalenie w jakim stopniu spółka partycypować ma w kosztach usług zarządczo-doradczych,

* marża rynkowa - 8 proc.

W związku z powyższym Wnioskodawca zadał następujące pytanie.

Czy opłaty za usługi zarządczo-doradcze mogą być kwalifikowane przez Spółkę jako koszty uzyskania przychodu.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż w przedmiotowym stanie faktycznym wydatki poniesione przez Spółkę tytułem opłaty rocznej za usługi zarządczo-doradcze stanowią dla niej w całości koszty uzyskania przychodów.

Na wstępie Spółka zauważa, iż na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione przez podatnika w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy. Oznacza to, iż Spółka ma możliwość uwzględnienia w rachunku podatkowym wszelkich wydatków, pod warunkiem, że nie zostały one wymienione w art. 16 ust. 1 ww. ustawy oraz, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poczynienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, czy też na zachowanie źródła pozyskiwania przychodu.

Wydatki ponoszone przez Spółkę muszą być celowe, to znaczy ponoszone dla uzyskania (zwiększenia) przychodów podatkowych. bądź dla zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. W rezultacie zdefiniowanie celu osiągnięcia przychodu nie powinno być traktowane jedynie w kategoriach formalnych, ponieważ ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w przywołanym przepisie art. 15 ust. 1 nie wymaga wykazania, że konkretny przychód jest skutkiem poniesienia określonego kosztu. W ocenie Spółki, najwłaściwsza i zgodna z treścią ustawowej regulacji kwalifikacja kosztów uzyskania przychodów powinna brać pod uwagę:

1.

przeznaczenie wydatku (jego celowość, zasadność dla funkcjonowania podmiotu) oraz

2.

potencjalną możliwość (analizowaną w dacie poniesienia wydatku na podstawie obiektywnych przesłanek) przyczynienia się danego wydatku do osiągnięcia przychodu (zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów).

Wnioskodawca wskazuje, iż w doktrynie podkreśla się, że "celowość poniesienia kosztu przez podatnika oznacza, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione przez podatnika niezależnie od tego, czy ich poniesienie przyniosło skutek w postaci osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Brak osiągnięcia takiego skutku nie dyskwalifikuje więc danego kosztu jako kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli tylko podatnik wykaże, że na podstawie dostępnej jemu wiedzy mógł zasadnie przypuszczać, iż poniesione koszty (wydatki) osiągną swój cel w postaci osiągnięcia przychodów albo zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów" (vide: M. Pawlik, Nowe pojęcie kosztów uzyskania przychodów, Monitor podatkowy 2007, nr 2, za: M. Chudzik, p.d.o.p., Komentarz, LEX 2007).

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w treści decyzji z dnia 5 października 2007 r. w sposób następujący interpretował od strony praktycznej powyższą definicję: "Można więc przyjąć, iż koszty poniesione na zachowanie źródła przychodów to takie koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu występowały w nienaruszonym stanie oraz aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast jako zabezpieczenia źródła przychodów powinno się przyjmować koszty poniesione na ochronienie istniejącego źródła przychodów w taki sposób, aby to źródło funkcjonowało w bezpieczny sposób".

Warto zaznaczyć, iż aktualne orzecznictwo wskazuje, aby sformułowanie "w celu" osiągnięcia przychodu rozumieć jako efekt, do którego podatnik dąży, a nie jako skutek, następstwo określonego zachowania się podmiotu gospodarczego. Należy bowiem mieć na uwadze, że "nie zawsze warunkiem zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów jest bezpośrednia relacja pomiędzy wydatkiem a przychodem. Kosztami uzyskania przychodów będą bowiem także koszty pozostające w pośrednim związku z przychodami, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas, gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty" (vide: wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 12października 2009 r., I SA/Gd 563/09). Podkreślić wypada, że w ocenie sądów administracyjnych prawo podatnika do zaliczenia określonego wydatku do kosztów uzyskania przychodu uzależniane jest przede wszystkim od tego, czy przedstawi on odpowiednią argumentację wskazującą na potrzebę jego poniesienia. Pogląd niniejszy zaprezentowany został m.in. w treści wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 21 marca 1997 r., I SA/Gd 3280/95, w którym czytamy: "Organ podatkowy, pomijając przy ustalaniu podstawy opodatkowania ewidentnie poniesione wydatki i arbitralnie ustalając, że dany wydatek nie jest kosztem uzyskania przychodu, działa niezgodnie z prawem, jeśli podatnik przedstawia obszerną argumentację wskazującą na potrzebę (a nie niezbędność) dokonania wydatku. Teza o tym, że wydatek jest tylko wtedy celowy, gdy przynosi określony efekt w postaci przychodu, pomija w ogóle ryzyko w prowadzeniu działalności i wyklucza ponoszenie strat".

Przenosząc powyższe, generalne uwagi odnośnie możliwości kwalifikacji wydatków podatnika do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej należy wyraźnie stwierdzić, iż od czasu, gdy Spółka weszła w skład Grupy "E." (co miało miejsce w 2008 r.) jej sytuacja ekonomiczna oraz pozycja rynkowa zależy bezpośrednio od osiąganych wyników sprzedażowych uzyskiwanych w oparciu o produkty kupowane w innych spółkach Grupy "E."- z uwagi na specyfikę branży spółki zależne dystrybuują bowiem wyłącznie (ewentualnie prawie wyłącznie) produkty wytwarzane przez inne tej Grupy. Tym samym wyniki Spółki uzależnione są m.in. od tego, w jakim stopniu Spółka jest w stanie wykorzystać możliwości, jakie stwarza funkcjonowanie w Grupie "E.".

Po tym, jak Spółka zawarła w 2008 r. umowę integracyjną w celu dostosowania swojej struktury funkcjonowania do standardów obowiązujących wewnątrz Grupy "E.", kolejnym krokiem, jaki Spółka zdecydowała się podjąć, było zawarcie umowy zarządczo-doradczej, po to aby na bieżąco korzystać ze wszystkich usług jakie oferuje obecność w Grupie "E.".

Wśród zasadniczych korzyści płynących dla wnioskodawcy z umowy zarządczo - doradczej wymienić należy uzyskanie dostępu do następujących udogodnień:

1.

Finanse, księgowość i administracja - ustalanie budżetów i planowanie wyników ekonomicznych, nadzór nad prawidłowością sprawozdań finansowych oraz składaniem ich w wymaganych prawem terminach do odpowiednich organów, zarządzanie, koOrdynacja oraz nadzór nad składaniem przez podmioty z Grupy "E." informacji finansowych, przegląd bieżących wyników finansowych spółki, zestawienia ich z zaplanowanymi wskaźnikami, bieżące doradztwo.

2.

Opodatkowanie - zarządzanie przygotowaniem i wsparcie w procesie tworzenia dokumentacji podatkowej, nadzór nad zgodnym z prawem oraz terminowym składaniem zgłoszeń oraz deklaracji podatkowych, zarządzanie przeglądami podatkowymi; zapewnienie wsparcia w zakresie doradztwa podatkowego odnoszącego się do bieżącego funkcjonowania jak również odnośnie procedur łączenia i przejmowania innych podmiotów gospodarczych; tworzenia oraz rozwijanie strategii podatkowej dla podmiotów z Grupy "E." (w tym wnioskodawcy) w zakresie podatku od wartości dodanej; doradztwo odnośnie podatku od wartości dodanej w zakresie: skutków podatkowych poszczególnych struktur biznesowych, konsekwencji związanych z procesem przejmowania podmiotów oraz likwidacji działalności, zarządzanie systemem rozliczenia podatku pomiędzy podmiotami w regionie, dostarczanie aktualnych rozwiązań technicznych oraz szkoleń.

3.

Prawo gospodarcze i patentowe - doradztwo prawne w zakresie prawa: gospodarczego - zakładania oraz rozwijania działalności gospodarczej, tworzenia struktur biznesowych, tworzenie umów handlowych, analizy z zakresu prawa antymonopolowego, prawa pracy, prawa finansowego oraz innych gałęzi, w zależności od bieżących potrzeb. Ponadto, spółka doradcza świadczy także na rzecz Wnioskodawcy usługi w zakresie doradztwa związanego z prawem własności intelektualnej.

4.

Zarządzanie zasobami ludzkimi (polityka kadrowa) - ustalanie standardów i zasad relacji z pracownikami; zarządzanie oraz wspomagania zgodności lokalnych procedur z obowiązującymi przepisami prawa. Ustalanie planów zatrudnienia. Ustalanie zaszeregowania płacowego pracowników oraz standardów premiowania. Ustalanie planów rozwoju indywidualnego dla każdego z pracowników. Prowadzenie oraz wspomagania dialogu z pracownikami. Tworzenie oraz podtrzymywanie pozytywnego wizerunku Grupy "E." w środowisku akademickim (tworzenie kanałów kontaktu z potencjalnymi kandydatami na pracowników) budowanie oraz realizacja strategii efektywnego pozyskiwania obiecujących pracowników. Wpływanie na prawidłowe zasady postępowania pracowników w biznesie (na zewnątrz) i wobec siebie (wewnątrz Grupy "E.") - polityka etyczna "E.".

5.

Możliwość korzystania ze szkoleń dostępnych w ramach Grupy "E." - uczestnictwo w szkoleniach umożliwia pracownikom spółki pozyskanie wiedzy na temat zasad efektywnego funkcjonowania na swej pozycji zawodowej, zapoznanie się z obowiązującymi procedurami oraz nabycie umiejętności stwarzających możliwość bardziej efektywnej pracy na zajmowanym stanowisku. Szkolenia prowadzone są na zasadzie szkoleń w internecie "on-line" oraz szkoleń bezpośrednich (w siedzibie spółki lub innego podmiotu z Grupy "E."). Szkolenia prowadzone są w zróżnicowanych obszarach, począwszy od działów techniczno-inżynierskich, poprzez zarządzanie zasobami ludzkimi oraz finansowe.

6.

Technologie informatyczne (IT) - dostarczanie strategicznego planowania w obszarze technologii informatycznych, pozwalającego na realizację założeń biznesowych tworzonych w ramach Grupy "E." oraz ich zharmonizowany rozwój, doradztwo w zakresie efektywnych kosztowo rozwiązań biznesowych.

7.

Łańcuch dostaw i logistyka - spółka doradcza dostarcza wnioskodawcy usługi zarządzania łańcuchem dostaw towarowych zgodnie z indywidualnymi potrzebami wnioskodawcy. Dzięki tym usługom spółka może: dokonać wyboru najlepszych z dostępnych dostawców, uzyskać oszczędności wynikające z tzw. efektu skali w obszarze frachtu, logistyki, cen materiałów i towarów.

8.

Ochrona środowiska, BHP, bezpieczeństwo - nadzór nad zgodnością prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej z obowiązującymi przepisami prawa w zakresie ochrony środowiska, bhp i bezpieczeństwa. rozwój regionalnych forów wymiany wiedzy oraz doświadczeń w zakresie zapewnienia najlepszych praktyk w obszarze ochrony środowiska, BHP i bezpieczeństwa. Ustalanie regionalnych celów oraz założeń, tworzenie mechanizmów umożliwiających terminowanie raportowania na temat osiąganych rezultatów. Dobieranie korzystnych ekonomicznie oraz odpowiedzialnych społecznie rozwiązań umożliwiających redukcję wpływu procesu produkcyjnego na stan środowiska naturalnego. Doradztwo w zakresie identyfikowania oraz eliminowania ryzyk w obszarze ochrony środowiska, BHP i bezpieczeństwa. Nadzór nad przypadkami naruszenia norm ochrony środowiska, BHP i bezpieczeństwa, Udział w trakcie ustalania przyczyn oraz podejmowania działań w celu ich usunięcia oraz zapobiegania w przyszłości.

9.

System zarządzania produkcją/działalnością operacyjną - implementowanie procedur usprawniających proces przepływu towarów. spółka, dzięki uczestnictwu w Grupie "E." ma możliwość usprawnienia swojego działania przy wykorzystaniu opracowanych wewnątrz Grupy "E." procedur, w skład których wchodzą: - wysokiej klasy mechanizm usprawniania procesów produkcyjnych, redukowania tzw. wąskich gardeł w obiegu towarów oraz podejmowania działań mających na celu podnoszenie poziomu satysfakcji klienta; - mechanizm umożliwiający doskonalenie procedur zarządczych. W ramach tych usług spółka doradcza dostarcza wnioskodawcy narzędzia umożliwiające wsparcie wdrażanych przez nią procesów optymalizacyjnych. Ponadto spółka doradcza wspiera także podejmowane przez wnioskodawcę działania mające na celu kształcenie lokalnych liderów w zakresie wdrażania ww. procedur.

10.

Komunikacja korporacyjna - dostarczanie informacji medialnych na temat działań oraz inicjatyw i podejmowanych przez Grupę "E."; zapewnianie doradztwa w zakresie polityki informacyjnej oraz weryfikowanie przebiegu jej realizacji zgodnie z wytycznymi; Tworzenie wizerunku Grupy "E." jako koncernu działającego w branży zarządzania energią dostarczenie spółkom z Grupy "E." (w tym Wnioskodawcy) materiałów prasowych związanych z bieżącym funkcjonowaniem grupy, prowadzenie szkoleń w zakresie zasad efektywnej komunikacji z mediami.

11.

Najlepsze praktyki zarządzania - pomoc przy bieżącym zarządzaniu przedsiębiorstwem Wnioskodawcy, m.in. koOrdynacja działań, przepływ najlepszych praktyk biznesowych, współpraca przy obsłudze międzynarodowych klientów.

12.

Audyt wewnętrzny - czynności przeprowadzane w celu identyfikowania istotnych ryzyk związanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podmioty w Grupy "E." oraz opracowywanie odpowiednich i procedur w celu wyeliminowania/minimalizacji zagrożeń wynikających z tych ryzyk. W tym celu spółka doradcza: organizuje coroczne spotkania na temat ryzyk związanych z obszarem finansowym oraz technologicznym, tworzy plan corocznych audytów, identyfikuje strategicznie istotne procesy oraz systemy informatyczne z nimi związane, z których korzysta podmiot audytowany (analizuje prawdopodobieństwo wystąpienia ryzyk), przedkłada rekomendacje odnośnie co do możliwych do wprowadzenia usprawnień w obszarze kontroli.

13.

Inne usługi - w ramach tych usług spółka doradcza:

a.

Zapewnia Spółce możliwość zakupu od lokalnych dostawców towarów oraz usług wykorzystywanych przez spółkę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na preferencyjnych warunkach. Istota tej usługi polega na zastosowaniu następującego mechanizmu: spółka holdingowa zawiera na poziomie międzynarodowym umowy, w oparciu o które określone podmioty prowadzące działalność gospodarczą w skali międzynarodowej zostają partnerami Grupy "E.". dzięki temu, iż podmioty należące do partnerów Grupy "E." prowadzą działalność w różnych krajach, w tym m.in. w Polsce, Spółka może korzystać z ich usług oraz nabywać oferowane przez nie towary z zastosowaniem preferencyjnych stawek, będących rezultatem umów zawartych przez spółkę holdingową w ramach negocjacji na poziomie ogólnoświatowym - z uwagi na skalę takich zakupów, centrala "E." jest w stanie wynegocjować dla swych spółek (w tym dla wnioskodawcy) bardziej atrakcyjne warunki, niż mogłaby osiągnąć pojedyncza spółka. Z przedstawionego w tym miejscu opisu wynika, iż spółka, dzięki świadczonym na jej rzecz usługom zarządczo - doradczym może uzyskiwać trwale istotne oszczędności w zakresie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej dokonując zakupów od podmiotów należących do partnerów Grupy "E.". Pośród towarów oraz usług, które spółka może nabywać na warunkach bardziej korzystnych, niż te, które byłyby jej zaoferowane poza Grupą "E.", wymienić można m.in.: sprzęt biurowy, usługi leasingowe, bilety lotnicze.

b.

W efekcie usługi zarządczo-doradcze, których odbiorcą jest spółka, przyczyniają się istotnie do jej wyników gospodarczych - dają jej bowiem możliwość dokonywania zakupów na preferencyjnych warunkach, przez co posiadają istotne znaczenie z punktu widzenia optymalizacji kosztów prowadzonej działalności gospodarczej i przyczyniają się do wzmocnienia jej pozycji rynkowej oraz przewagi konkurencyjnej na lokalnym rynku.

c.

Zapewnia możliwość oferowania przez spółkę sprzedaży produktów z branży elektrycznej z kategorii urządzeń średniego napięcia. Urządzenia średniego napięcia dotychczas nie znajdowały się w asortymencie produktów z branży elektrycznej oferowanych przez spółkę - sprzedawała ona wyłącznie osprzęt niskiego napięcia. Dzięki usługom zarządczo-doradczym spółka może znacząco poszerzyć paletę oferowanych produktów i sprawniej prowadzić proces zamówień. W ramach usług zarządczo-doradczych spółka doradcza umożliwia wnioskodawcy m.in. stały dostęp do baz danych produktów elektrycznych z kategorii urządzeń średniego napięcia, bieżące monitorowanie stanu zapasów odnośnie poszczególnych towarów, przeglądanie dokumentacji technicznej produktów oraz ich bieżącą aktualizację.

d.

Jak wynika z przedstawionego w tym miejscu opisu, Spółka dzięki członkostwu w Grupie "E." oraz zawarciu umowy zarządczo-doradczej uzyskała możliwość istotnego wzmocnienia swojej pozycji rynkowej w dotychczas zajmowanym sektorze urządzeń niskiego napięcia, a także może zaistnieć na nowym rynku - urządzeń średniego napięcia, na którym dotychczas nie prowadziła działalności. Jednym z pozytywnych efektów usług zarządczo-doradczych jest bowiem możliwość korzystania z baz danych produktów Grupy "E.", dostęp do cenników, bezpośredni dostęp do producentów (spółek z Grupy "E.") z rynku średniegonapięcia, możliwość bezpośrednich kontaktów z przedstawicielami producenta (możliwość szkoleń, możliwość sugerowania zmian mających na celu dostosowanie produktów do wymogów specyfiki rynku polskiego).

e.

Zapewnia możliwość uzyskiwanie wsparcia finansowego w ramach Grupy "E.". Dla spółki, jako podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie dystrybucji produktów z branży elektrycznej, głównymi odbiorcami jej towarów są hurtownie sprzętu elektrycznego. Co do zasady, spółka w stosunkach handlowych zastrzega 30 dniowy termin płatności za dostarczane towary. Jednakże, wielokrotnie ma miejsce i sytuacja, w której kontrahenci spółki dokonują płatności po upływie 30 dniowego terminu - z uwagi na sytuację rynkową zdarza się, że często zapłata następuje po kilku miesiącach. Zaistnienie takich okoliczności powoduje, iż spółka może napotkać problemy z bieżącą realizacją swoich zobowiązań płatniczych w stosunku do innych podmiotów - naruszona zostaje jej płynność finansowa, co niewątpliwie może negatywnie wpłynąć na jej pozycję rynkową oraz wiarygodność handlową w ocenie innych uczestników rynku. Aby zapobiec tego rodzaju zagrożeniom - Spółka, w oparciu o umowę zarządczo-doradczą, może pozyskiwać finansowanie z centrali Grupy "E." - wsparcie to jest korzystne dla Spółki, albowiem pochodzi z podmiotu powiązanego, a co za tym idzie, spółka nie jest zmuszona do przeprowadzania tak skomplikowanych procedur weryfikacyjnych i do przedstawiania takiego poziomu zabezpieczeń, jak miałoby to miejsce w przypadku finansowania zewnętrznego.

f.

Elastyczny dostęp do finansowania osiągalny w ramach Grupy "E." posiada bezpośrednie przełożenie na usprawnienie warunków w jakich spółka funkcjonuje na rynku. Daje spółce możliwość uzyskania dodatkowych środków dokładnie w tym okresie, w którym jest to najbardziej potrzebne i tym samym umożliwia zabezpieczenie spółki przed ryzykiem utraty płynności finansowej.

g.

Dotychczas Spółka uzyskała dostęp do finansowania z limitem kredytowym na poziomie 27.000.000,00 zł.

h.

Ubezpiecza działalność gospodarczą podmiotów z Grupy "E." (w tym Wnioskodawcy) oraz jego produkty, dostarcza wsparcie raportowe - narzędzia oraz usługi umożliwiające przetwarzanie "surowych" danych finansowych i analizę bieżącej sytuacji finansowej.

Podsumowując powyższe, stwierdzić należy, iż dzięki poniesieniu kosztu opłaty rocznej za usługi zarządczo-doradcze spółka uzyskuje możliwość korzystania z szeregu aktywności realizowanych w ramach Grupy "E.", które, w szczególności, przynoszą następujące efekty:

* systematyzacja procedur w zakresie działalności administracyjno-księgowej zgodnie z wymaganiami obowiązującymi w ramach Grupy "E.";

* korzystanie z profesjonalnego i kompleksowego doradztwa w obszarze prawa gospodarczego i podatkowego;

* usprawnienie procesu zarządzania zasobami ludzkimi, tworzenie indywidualnych planów rozwoju zawodowego dla poszczególnych pracowników; zwiększenie efektywności działania dzięki lepszemu wyszkoleniu pracowników uczestniczących w szkoleniach udostępnianych w ramach Grupy "E.";

* optymalizacja kosztów zakupu towarów oraz ich dostawy dzięki wykorzystaniu efektu skali;

* korzystanie z doświadczeń innych podmiotów z Grupy "E." w zakresie ochrony środowiska, bhp i bezpieczeństwa;

* implementacja oraz doskonalenie systemów zarządzania produkcją oraz działalnością operacyjną funkcjonujących w ramach Grupy "E.";

* sprawna oraz ujednolicona polityka Grupy "E." w obszarze udostępniania informacji medialnych;

* usprawnienie działania dzięki implementacji opracowanych wewnątrz Grupy "E." procedur;

* zwiększenie atrakcyjności oferty produktowej spółki (dostęp do nowego rynku - produkty średniego napięcia), pozyskania nowych klientów dzięki poszerzeniu oferty handlowej, zwiększenie obrotów dzięki wprowadzeniu do sprzedaży nowych towarów, dostępu do nowych producentów, poprawa konkurencyjności wobec innych dostawców;

* poprawienie płynności finansowej dzięki dostępowi do finansowania w ramach Grupy "E.";

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpionood uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie należy wskazać, iż przy kwalifikacji przedmiotowej opłaty integracyjnej do kosztu uzyskania przychodów należy mieć na uwadze regulację art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczącą ustalania warunków transakcji między podmiotami powiązanymi.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl