ITPB3/423-203/09/PS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-203/09/PS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 14 kwietnia 2009 r. (data wpływu 20 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości powstania przychodu w skutek wniesienia w formie wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki osobowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 kwietnia 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości powstania przychodu w skutek wniesienia w formie wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki osobowej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka prowadzi obecnie inwestycję budowlaną polegającą na budowie budynków mieszkalnych (obejmujących odrębne lokale mieszkalne). Projekt realizowany jest na działce budowlanej, stanowiącej własność podatnika. W wyniku podjętych decyzji biznesowych Wnioskodawca zamierza wnieść przedsiębiorstwo lub też zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w formie wkładu niepieniężnego (aportu) do nowo powstałej spółki osobowej. W skład przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa - będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) - wejdą m.in. wspomniane wyżej budynki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Podatnik wnosi o potwierdzenie, że wniesienie w formie wkładu przez Spółkę do spółki osobowej przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w skład którego wejdą Budynki, nie skutkuje powstaniem przychodu podatkowego na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych.

Zdaniem Spółki wniesienie składników majątkowych, stanowiących przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa, do spółki osobowej w formie wkładu niepieniężnego (aportu) nie będzie skutkować powstaniem przychodu podatkowego po stronie Wnioskodawcy. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) za przychody uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część. Zatem, a contrario, nie wywołuje skutków podatkowych wniesienie aportu (wkładu):

a.

w postaci przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa - niezależnie od formy prawnej, w jakiej działa podmiot otrzymujący aport, lub też

b.

do podmiotów innych niż spółki kapitałowe (i spółdzielnie) - czyli również do spółek osobowych, przy czym, zdaniem Spółki, nie ma w takim wypadku znaczenia, co jest przedmiotem wkładu niepieniężnego.

Odnosząc się do punktu a) Wnioskodawca podnosi, że art. 12 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy stanowi jednoznacznie, że przychód w spółce kapitałowej, wnoszącej aport, nie powstaje w przypadku, gdy przedmiotem wnoszonego aportu jest przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa. W świetle powyższego w sytuacji, gdy Spółka wniesie do spółki osobowej w drodze wkładu niepieniężnego (aportu) przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa, po stronie Spółki nie powstanie przychód na moment wniesienia tego wkładu niepieniężnego (aportu). Tym samym, wniesienie aportu w tej formie do spółki osobowej będzie, z punktu widzenia Spółki, neutralne podatkowo.

Niezależnie do powyższego podatnik zaznacza, że zgodnie z art. 4 § 1 pkt 2 Kodeksu spółek handlowych spółkami kapitałowymi, posiadającymi osobowość prawną, są wyłącznie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna. Spółką kapitałową nie jest natomiast spółką osobową (niezależnie od tego, czy spółka osobowa będzie funkcjonowała w formie prawnej spółki jawnej, spółki komandytowej, czy też spółki komandytowo-akcyjnej). W związku z powyższym do spółki osobowej nie ma zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Podatnik wskazuje, iż powyższe stanowisko prezentowane jest również w literaturze przedmiotu. Zmiana brzmienia przepisu art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - wprowadzona w życie z dniem 1 stycznia 2003 r. - miała na celu "jednoznaczne określenie, że odnosi się on do spółek kapitałowych - z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnej, a zatem niewątpliwie z wykluczeniem spółek osobowych: jawnych, cywilnych, partnerskich, komandytowych i komandytowo-akcyjnych" (L. Błystak, B. Dauter, B. Gruszczyński, B. Hnatiuk, H. Łysakowska, E. Madej, A. Mudrecki, M. Niezgódka - Medek, R. Pęk, K. Wujek, J. Zubrzycki, Podatek dochodowy od osób prawnych. Komentarz 2003. Wrocław 2003, s. 212 - 213).

Tym samym - odnosząc się do punktu b) - Wnioskodawca wskazuje, że w przypadku, gdy Spółka wniesie aportem jakiekolwiek składniki majątkowe do spółki osobowej, dyspozycja art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych także nie będzie miała zastosowania.

Dodatkowo Spółka podkreśla, że nie istnieją żadne inne przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które z czynnością wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki osobowej wiązałyby powstanie obowiązku podatkowego po stronie podmiotu wnoszącego ten wkład niepieniężny (aport). W świetle powyższego, podatnik stoi na stanowisku, że na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych brak jest uregulowań, które mogłyby stanowić podstawę do opodatkowania spółek kapitałowych wnoszących wkład niepieniężny do spółki osobowej. W konsekwencji nie ma żadnej podstawy prawnej do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych czynności wniesienia w postaci wkładu niepieniężnego do spółki osobowej przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzą budynki.

Jednostka wskazuje także, iż pogląd w myśl którego wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych znajduje potwierdzenie w stanowiskach organów podatkowych.

Przykładowo w interpretacji indywidualnej z dnia 8 września 2008 r., znak IP-PB3-423-960/08-2/MS, Minister Finansów stwierdził: skoro zatem w spółce komandytowej nie ma kapitału zakładowego, dodatkowo można wskazać, iż tym samym brak jest regulacji podatkowej w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych określającej moment powstania takiego przychodu. Konsekwentnie skutkować to będzie brakiem możliwości jego opodatkowania na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co prowadzić będzie do stwierdzenia, iż wniesienie aportu do spółki komandytowej nie skutkuje powstaniem przychodu do opodatkowania. Oznacza to, że otrzymany przez SK wkład będący pokryciem udziału kapitałowego wspólników (...) nie będzie stanowił przychodu SK i konsekwentnie jej wspólników. Należy także zauważyć, że wniesienie aportem określonego majątku własnego wspólników do spółki osobowej, w którym to majątku wspólnicy posiadają wciąż po wniesieniu aportu współwłasność łączną oznacza, że w wyniku wniesienia wkładu nie następuje jakiekolwiek przysporzenie majątkowe dla wspólników. W związku z tym nie można sierdzić, że powstaje jakikolwiek przychód w rozumieniu art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wnioskodawca podnosi, iż analogiczny pogląd wyrażony został również w następujących interpretacjach przepisów prawa podatkowego:

* interpretacja indywidualna Ministra Finansów z dnia 14 sierpnia 2008 r., znak: ILPB3/423-307/08-2/HS,

* interpretacja indywidualna Ministra Finansów z dnia 13 sierpnia 2008 r., znak: IP-PB3-423-796/08-2/MB,

* interpretacja indywidualna Ministra Finansów z dnia 22 lipca 2008 r., znak: IP-PB3-423-654/08-2/MB: mimo że na gruncie prawa cywilnego w stosunku do aportów wnoszonych do spółek osobowych można mówić o zbyciu przedmiotu wkładu niepieniężnego, to jednak na gruncie prawa podatkowego takie zbycie w ogóle nie ma miejsca. Należy bowiem podkreślić, że prawo podatkowe nie uznaje spółek osobowych za odrębnych podatników podatku dochodowego. Innymi słowy, w zakresie tego podatku spółki te są "transparentne", natomiast podatek od uzyskiwanych przez nie dochodów opłacany jest bezpośrednio przez ich wspólników (stosownie do ich udziału w dochodzie danej spółki - por. art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). W rezultacie, w przypadku wniesienia aportu do spółki osobowej nie dochodzi tak naprawdę do zbycia przez podatnika składników majątku stanowiących przedmiot wkładu niepieniężnego, ponieważ składniki te nie zostają przeniesione na innego podatnika. Wprost przeciwnie, trzeba zauważyć, że podatnik, który wniósł tego rodzaju aport, będzie w dalszym ciągu bezpośrednio opłacał podatek dochodowy należny od zysków wypracowanych z działalności prowadzonej przy wykorzystaniu przedmiotu aportu. W konsekwencji, należy uznać, że na gruncie prawa podatkowego wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej nie może w ogóle zostać uznane za zbycie przedmiotu takiego wkładu.

* interpretacja indywidualna Ministra Finansów z dnia 26 maja 2008 r., znak: ILPB3/423-150/08-3/HS: wniesienie przez Spółkę nieruchomości gruntowej do spółki komandytowej tytułem wkładu niepieniężnego, a przez drugiego wspólnika - wkładu pieniężnego, nie będzie skutkować powstaniem przychodu podatkowego po stronie wspólników spółki komandytowej. Dodatkowo wskazać należy, iż o przychodzie można mówić wtedy, gdy następuje trwale i definitywne przysporzenie majątkowe. Tymczasem w przypadku wkładu wnoszonego przez wspólnika do spółki komandytowej nie występuje definitywny przyrost majątku, ponieważ zgodnie z Kodeksem spółek handlowych wkład taki może być zwrócony w całości lub części.

* interpretacja indywidualna Ministra Finansów z dnia 11 marca 2008 r., znak: ILPB3/423-16/08-3/HS.

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie do spółki osobowej wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzą m.in. budynki, nie będzie skutkować powstaniem przychodu podatkowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl