ITPB3/423-153/10/PST

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 maja 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-153/10/PST

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 marca 2010 r. (data wpływu 1 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do przychodów nadwyżki wartości wnoszonego wkładu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ponad nominalną wartość wydanych udziałów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 kwietnia 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do przychodów nadwyżki wartości wnoszonego wkładu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ponad nominalną wartość wydanych udziałów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Zgromadzenie Wspólników Spółki zamierza podjąć uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego, na podstawie której wszystkie udziały w podwyższonym kapitale zakładowym obejmie dotychczasowy wspólnik pokrywając je wkładem pieniężnym lub niepieniężnym o wartości istotnie wyższej od nominalnej wartości podwyższonego kapitału zakładowego. W wyniku objęcia podwyższonego kapitału zakładowego w powyższy sposób, powstanie różnica pomiędzy wysokością kapitału zakładowego a wkładem wspólnika wniesionym na pokrycie podwyższonego kapitału.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w wyniku wniesienia przez wspólnika na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wkładu o wartości wyższej niż nominalna wartość podwyższonego kapitału zakładowego objętego w zamian za powyższy wkład, po stronie Spółki powstanie obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w wyniku wniesienia przez wspólnika na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wkładu pieniężnego lub niepieniężnego o wartości wyższej niż nominalna wartość podwyższonego kapitału zakładowego objętego w zamian za powyższy wkład, po stronie Spółki nie powstanie obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

W konsekwencji podwyższenia kapitału wyżej opisanego w Spółce miało powstać tzw. agio, czyli nadwyżka, która zgodnie z postanowieniami art. 154 k.s.h. powinna zostać w całości przekazana na fundusz zapasowy Spółki. Uznać należy, że wyniku podwyższenia kapitału zakładowego pokrytego w zamian za wkład nadwyżka wartości wnoszonego wkładu nad wartością wydanych udziałów która pojawi się, Spółka nie uzyska przychodu podlegającego opodatkowaniu, skoro nadwyżka ta zostanie w całości przekazana na kapitał zapasowy spółki. Zgodnie z art. 154 § 3 k.s.h. udziały oraz akcje nie mogą być obejmowane poniżej wartości nominalnej a zatem a contrario, dopuszczalne jest obejmowanie udziałów powyżej ich wartości nominalnej. Zgodnie z treścią art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego. Zatem wkłady pieniężne, jak i niepieniężne wnoszone na pokrycie kapitału zakładowego nie są zaliczane do przychodów w rozumieniu prawa podatkowego. Jednocześnie, na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do przychodów nie zalicza się dopłat wnoszonych do spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybach i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji), otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał zapasowy. W związku z powyższym skoro powstałe tzw. agio zostanie - zgodnie z postanowieniami przepisu art. 154 k.s.h. - w całości przekazane na fundusz zapasowy spółki, tym samym po stronie Spółki nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 154 § 3 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), udziały nie mogą być obejmowane poniżej ich wartości nominalnej. Jeżeli udział jest obejmowany po cenie wyższej od wartości nominalnej, nadwyżkę przelewa się do kapitału zapasowego.

Zatem, w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością tworzy się kapitał zapasowy, na który przelewana jest nadwyżka (czyli tzw. agio) osiągnięta w tej spółce z tytułu objęcia udziałów po cenie wyższej od wartości nominalnej.

Kapitał zapasowy przeznaczany jest głównie na:

* pokrycie straty bilansowej,

* zwiększenie kapitału zakładowego,

* umorzenie udziałów.

W myśl art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego. Oznacza to, że zarówno wkłady pieniężne, jak i niepieniężne, wnoszone na pokrycie kapitału zakładowego nie są zaliczane do przychodów w rozumieniu prawa podatkowego. Artykuł 12 ust. 4 stanowi zamknięty katalog przychodów obojętnych podatkowo.

Natomiast z art. 12 ust. 4 pkt 11 powołanej ustawy wynika, iż do przychodów nie zalicza się dopłat wnoszonych do spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów, otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał zapasowy. Użyty przez ustawodawcę zwrot "kwot i wartości" wskazuje, że wyłączone z opodatkowania jest zarówno agio pieniężne, jak i agio aportowe. W przypadku, gdy powstała, nadwyżka ponad wartość nominalną udziałów otrzymanych przy ich wydaniu, zostanie w całości przekazana na fundusz zapasowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zgodnie z cytowanym art. 154 § 3 ustawy - Kodeks spółek handlowych, nie powstaje przychód w rozumieniu prawa podatkowego, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Reasumując, nadwyżka uzyskana przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością ponad wartość nominalną udziałów i przekazana na kapitał zapasowy, nie będzie zaliczana do przychodów tej spółki w myśl art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl