ITPB3/423-14/08/AW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-14/08/AW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 4 stycznia 2008 r. (data wpływu 8 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na organizację imprezy okolicznościowo - integracyjnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 stycznia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zakwalifikowania, jako koszty uzyskania przychodów, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wydatków poniesionych przez Spółkę na organizację imprezy okolicznościowo - integracyjnej dla pracowników Spółki.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka zorganizowała dla swoich pracowników imprezę okolicznościowo - integracyjną z okazji 5-lecia istnienia. Jej celem było zbudowanie dobrych relacji interpersonalnych w miejscu pracy oraz poczucia utożsamiania się pracowników z firmą. Wydatki na zorganizowanie imprezy poniesione zostały ze środków obrotowych Spółki. Dotyczyły one zakupu usług od firmy przygotowującej imprezę (prezentacja, nagłośnienie, muzyka, piwo, serwis zdjęciowy, karaoke, prowadzenie imprezy), usług cateringowych, wynajmu wiaty oraz dowozu pracowników do miejsca, w którym organizowana była impreza.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wydatki poniesione ze środków obrotowych na zorganizowanie dla pracowników Spółki imprezy okolicznościowo - integracyjnej z okazji jubileuszu 5-lecia istnienia Spółki stanowią koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki poniesione ze środków obrotowych na zorganizowanie dla pracowników Spółki imprezy okolicznościowo - integracyjnej z okazji jubileuszu 5-lecia istnienia Spółki stanowią koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.). Wydatki te są bowiem związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez Spółkę, a więc pośrednio poniesione są w celu uzyskania przychodów. Celem zorganizowania imprezy była integracja pracowników z firmą oraz ze sobą, co z pewnością ułatwi współpracę pomiędzy działami firmy, ułatwi kontakt pomiędzy pracownikami i kadrą zarządzającą, a także pozwoli poprawić atmosferę w pracy oraz relacje interpersonalne. Skutkiem tego wzrośnie efektywność pracy, co może przyczynić się do zwiększenia przychodów Spółki. Ponadto poniesione wydatki nie są wymienione w katalogu wydatków, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, wskazane przez ustawodawcę w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Zatem, aby uznać wydatek za koszt uzyskania przychodów, muszą być spełnione następujące warunki:

1.

poniesiony wydatek musi mieć bezpośredni lub pośredni wpływ na powstanie przychodu z działalności gospodarczej, albo

2.

poniesiony wydatek ma na celu zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów,

3.

wydatek nie może znajdować się w katalogu kosztów negatywnych określonych w art. 16 ust. 1 ustawy.

Konstrukcja przepisu dotyczącego kosztów uzyskania przychodów daje podatnikowi możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów (nie wymienionych w art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć bezpośredni wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Tak więc, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie, racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy. Kosztami podatkowymi są między innymi tzw. koszty pracownicze. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. Mogą również obejmować wydatki ponoszone na rzecz pracowników w postaci organizacji dla nich imprez okolicznościowych i integracyjnych. Wydatki te związane są bowiem z prowadzoną przez podatnika działalnością. Mają one na celu poprawienie atmosfery pracy i zintegrowanie pracowników z pracodawcą, co w założeniu pracodawcy, w konsekwencji wpłynie na zwiększenie efektywności ich pracy. Jednocześnie wydatki te nie są wymienione w katalogu wydatków, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, zawartym w art. 16 ww. ustawy.

Jak podkreśla Spółka, uczestnicząc w tego rodzaju spotkaniu pracownicy konsolidują się z firmą. Integracja pracowników z firmą i ze sobą ułatwi z pewnością współpracę pomiędzy działami firmy, ułatwi kontakt pomiędzy pracownikami i kadrą zarządzającą, a także pozwoli poprawić atmosferę w pracy, co w konsekwencji wpłynie na efektywność pracy i jednocześnie przychody uzyskiwane przez firmę.

W związku z powyższym wydatki na zorganizowanie imprezy integracyjno - okolicznościowej dla pracowników Spółki mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, pod warunkiem ich właściwego udokumentowania (art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) oraz stosownie do omawianego art. 15 ww. ustawy, racjonalności dla osiągnięcia przychodu. Należy jednak nadmienić, że do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wyłącznie wydatki związane z organizacją imprezy integracyjnej przeznaczonej tylko dla pracowników, tzn. uczestnikami mogą być tylko pracownicy firmy, a osoby trzecie nie biorą w niej udziału.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta, co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl