ITPB2/436-77/13/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 lipca 2013 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/436-77/13/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 kwietnia 2013 r. (data wpływu - 19 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przekazania części wydzielonej nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przekazania części wydzielonej nieruchomości.

We wniosku tym przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Od dnia 3 września 2001 r. jest Pani wspólnikiem spółki jawnej, która powstała w wyniku przekształcenia spółki cywilnej. W 2000 r. wspólnicy spółki cywilnej nabyli część zabudowanej nieruchomości, zaś w 2004 r. już jako wspólnicy spółki jawnej nabyli drugą część nieruchomości. Dla każdej z części nieruchomości urządzono odrębne księgi wieczyste. Nabyte nieruchomości wspólnicy wprowadzili do rejestru środków trwałych spółki. Sp. jawna. Wspólnicy ponosili koszty na bieżące remonty i naprawy środka trwałego.

Wspólnie ze wspólnikiem zamierza Pani podjąć uchwałę o nieodpłatnym przekazaniu przez spółkę wydzielonej części nieruchomości wspólnikom na ich cele osobiste.

Planowane przekazanie części nieruchomości Pani i wspólnikowi nie przyjmie formy darowizny, zaś od chwili nabycia nieruchomości do chwili przekazania upłynie 5 lat.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jakie skutki w podatku od spadków i darowizn wywoła dla Pani nieodpłatne przekazanie części wydzielonej nieruchomości.

Zdaniem Pani, czynność nieodpłatnego przekazania wydzielonej części nieruchomości nie przyjmie formy darowizny. Podatkowi od spadków i darowizn podlegają zaś - w Pani opinii - jedynie czynności enumeratywnie wymienione w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, wśród których ustawodawca nie wymienia opisanej we wniosku czynności. Ponadto celem darowizny jest chęć nieodpłatnego przysporzenia majątkowego innej osobie (art. 888 k.c.), czego nie przewidują opisane we wniosku okoliczności.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Pani w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

1.

dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego;

2.

darowizny, polecenia darczyńcy;

3.

zasiedzenia;

4.

nieodpłatnego zniesienia współwłasności;

5.

zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;

6.

nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Podatkowi podlega również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci (art. 1 ust. 2 ustawy).

Stosownie zaś do art. 2 przytoczonej ustawy nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Redakcja przytoczonych przepisów przemawia za tym, że wolą ustawodawcy było zawężenie przedmiotu opodatkowania, jakim jest nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych, tylko do tych przypadków, gdy nabycie wynika z tych konkretnie wskazanych tytułów prawnych.

Jednocześnie ustawowe wyliczenie zostało wzmocnione zasadą, zgodnie z którą o kwalifikacji określonej czynności prawnej, a w konsekwencji o jej podleganiu tym podatkiem decyduje jej treść (elementy przedmiotowo istotne), a nie nazwa. Tym samym, jeżeli strony zawierają umowę (dotyczy to przede wszystkim umowy darowizny) i układają stosunki w jej ramach w określony sposób to dla oceny, czy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn, w związku z dokonaniem wskazanej w ustawie czynności, miarodajne będą rzeczywiste prawa i obowiązki stron tej umowy pozwalające na ich kwalifikację pod względem prawnym.

Jak wynika z zaprezentowanego opisu zdarzenia przyszłego od dnia 3 września 2001 r. jest Pani wspólnikiem spółki jawnej, która powstała w wyniku przekształcenia spółki cywilnej. W 2000 r. wspólnicy spółki cywilnej nabyli część zabudowanej nieruchomości, zaś w 2004 r. już jako wspólnicy spółki jawnej nabyli drugą część nieruchomości. Dla każdej z części nieruchomości urządzono odrębne księgi wieczyste. Nabyte nieruchomości wspólnicy wprowadzili do rejestru środków trwałych spółki jawnej. Wspólnicy ponosili koszty na bieżące remonty i naprawy środka trwałego.

Wspólnie ze wspólnikiem zamierza Pani podjąć uchwałę o nieodpłatnym przekazaniu przez spółkę wydzielonej części nieruchomości wspólnikom na ich cele osobiste.

Planowane przekazanie części nieruchomości Pani i wspólnikowi nie przyjmie formy darowizny, zaś od chwili nabycia nieruchomości do chwili przekazania upłynie 5 lat.

Uwzględniając więc zakres przedmiotowy ustawy o podatku od spadków i darowizn stwierdzić należy, że nieodpłatne przekazanie Pani na podstawie uchwały wspólników spółki jawnej wydzielonej części nieruchomości na Jej cele osobiste, nie stanowiące darowizny, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, bowiem czynność ta nie mieści się w określonym w art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn katalogu jako jeden z tytułów nabycia, podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl