ITPB2/436-56/09/PS - Opodatkowanie PCC przekształcenia pożyczki w kapitał własny.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 lipca 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/436-56/09/PS Opodatkowanie PCC przekształcenia pożyczki w kapitał własny.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 7 kwietnia 2009 r. (data wpływu 16 kwietnia 2009 r.), uzupełnionym w dniu 29 maja 2009 r. (data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 kwietnia 2009 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 29 maja 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest nowo powstałą spółką z kapitałem zagranicznym. Firma planuje podjęcie dużych inwestycji na budowę nowoczesnego zakładu produkcyjnego oraz zakup nowoczesnych maszyn i technologii. Budowa zakładu wymaga poniesienia dużych nakładów wstępnych, związanych z planowaną inwestycją, tj. opinie dotyczące innowacyjności zakładu, zakup ziemi pod budowę, koszty na uzyskanie dotacji i kredytów inwestycyjnych oraz koszty związane z obsługą tych kredytów i pożyczek, a także na samą budowę i wyposażenie. Główny i jedyny udziałowiec firmy, którym jest firma niemiecka, udzielił firmie pożyczki na pokrycie bieżących wydatków firmy. Od podpisanej umowy pożyczki Spółka zapłaciła w 2008 r. podatek od czynności cywilnoprawnych. Teraz spółka matka myśli o przekształceniu pożyczki w kapitał własny polskiej spółki córki. Termin spłaty pożyczki jest odroczony i pierwszą ratę Spółka powinna opłacić w listopadzie 2010 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy od decyzji zgromadzenia wspólników o przekształceniu pożyczki w kapitał własny Spółka będzie musiała znów zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych skoro już raz od tej kwoty opłaciła podatek.

2.

Czy fakt, iż decyzja o przekształceniu pożyczki w kapitał własny powodująca podwyższenie kapitału zostanie podjęta w firmie matce na terenie Niemiec nie zwalnia z opłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy zmiany wprowadzone do ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązujące od 1 stycznia 2009 r. powodują, że obecnie pożyczka od udziałowca spółki kapitałowej nie podlega już podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Nadal podlega mu jednak zmiana umowy spółki. Po roku od otrzymania pożyczki, kiedy jeszcze Spółka nie zaczęła jej spłacać, chce ją przekształcić w kapitał własny, aby wzmocnić firmę.

Zgodnie z art. 9 pkt 11 lit. b) ww. ustawy, zwalnia się od podatku umowy spółki i ich zmiany związane z podwyższeniem kapitału zakładowego pokrytego z niezwróconych wspólnikom lub akcjonariuszom dopłat albo z niezwróconej pożyczki udzielonej spółce kapitałowej przez wspólnika lub akcjonariusza, które były uprzednio opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych lub podatkiem od wkładów kapitałowych do spółek kapitałowych na terytorium państwa członkowskiego innego niż Rzeczpospolita Polska. Wnioskodawca uważa, iż w tej szczególnej sytuacji podatek, który już zapłacił powinien być zaliczony na poczet obecnie planowanego przekształcenia tego kapitału - przesunięcia z pozycji zobowiązań do grupy kapitału własnego. Fakt, iż podatek od czynności cywilnoprawnych został zapłacony od pożyczki w Polsce, a nie na terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska nie powinien mieć tu znaczenia. Zdaniem Wnioskodawcy taka regulacja wynika z tego, iż od 1 stycznia 2009 r. pożyczka udzielona spółce przez wspólnika nie jest już opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jeśli więc teraz wspólnik udzieli spółce pożyczki podatku na terenie Polski nie zapłaci. Należy jednak wziąć po uwagę także sytuacje przejściowe, kiedy zmieniają się przepisy. W takiej sytuacji jest Wnioskodawca. Opodatkowanie przekształcenia tej pożyczki w kapitał własny będzie dla Wnioskodawcy oznaczało podwójne opodatkowanie tej samej kwoty tym samym podatkiem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 z późn. zm.), podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Przez zmianę umowy spółki kapitałowej, zgodnie z regulacją art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty. Stosownie do postanowień art. 3 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału spółki mającej osobowość prawną. Zgodnie natomiast z art. 4 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy ciąży na spółce.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podstawę opodatkowania przy umowie spółki stanowi przy podwyższeniu kapitału zakładowego - wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.

Stosownie natomiast do powołanego we wniosku art. 9 pkt 11 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zwalnia się od podatku umowy spółki i ich zmiany związane z podwyższeniem kapitału zakładowego pokrytego z niezwróconych wspólnikom lub akcjonariuszom dopłat albo z niezwróconej pożyczki udzielonej spółce kapitałowej przez wspólnika lub akcjonariusza, które były uprzednio opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych lub podatkiem od wkładów kapitałowych do spółek kapitałowych na terytorium państwa członkowskiego innego niż Rzeczpospolita Polska.

Zgodnie z art. 2 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 209, poz. 1319) przepis art. 9 pkt 11 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2009 r., w zakresie uprzedniego opodatkowania tym podatkiem, stosuje się do wartości kapitału zakładowego pokrytego przez spółkę kapitałową z pożyczki udzielonej tej spółce przez wspólników lub akcjonariuszy od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że jedyny - zagraniczny - udziałowiec Spółki udzielił Jej pożyczki, od której Spółka odprowadziła w 2008 r. podatek od czynności cywilnoprawnych. Zgromadzenie wspólników zamierza przekształcić pożyczkę w kapitał własny Spółki. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów w interpretacji indywidualnej z dnia 9 lipca 2009 r. Nr ITPB2/436-55/09/PS stwierdził, że Wnioskodawca należnie uiścił od umowy tej pożyczki podatek od czynności cywilnoprawnych. W tym stanie rzeczy zastosowanie znajdzie zwolnienie, o którym mowa w wyżej powołanym art. 9 pkt 11 lit. b) ustawy o podatki od czynności cywilnoprawnych, jeżeli pożyczka przeznaczona zostanie na podwyższenie kapitału zakładowego. Nie ma przy tym znaczenia fakt, iż decyzja o przekształceniu pożyczki w kapitał własny powodująca podwyższenie kapitału zostanie podjęta w firmie matce na terenie Niemiec.

Reasumując stwierdzić należy, iż od zmiany umowy spółki w wyniku decyzji zgromadzenia wspólników o przekształceniu pożyczki w kapitał zakładowy Spółka nie będzie zobowiązana zapłacić podatku od czynności cywilnoprawnych.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl