ITPB2/436-51/09/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/436-51/09/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2009 r. (data wpływu - 6 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania darowizny certyfikatów inwestycyjnych na rzecz spółki kapitałowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 kwietnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania darowizny certyfikatów inwestycyjnych na rzecz spółki kapitałowej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, która rozważa w chwili obecnej dokonanie darowizny w drodze zawarcia stosownej umowy posiadanych przez siebie walorów (certyfikaty inwestycyjne w funduszu inwestycyjnym - dalej: "certyfikaty inwestycyjne") do spółki kapitałowej posiadającej osobowość prawną z siedzibą na terenie RP lub też w innym kraju Unii Europejskiej (dalej: "spółka kapitałowa").

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy opisana we wniosku darowizna certyfikatów inwestycyjnych wiąże się z powstaniem po stronie osoby fizycznej (darczyńcy) przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych.

2.

Czy ww. darowizna powoduje powstanie po stronie osoby fizycznej (darczyńcy) obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie drugie, dotyczące podatku od spadków i darowizn. W zakresie pytania pierwszego, dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych, wniosek zostanie rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną.

Zdaniem Wnioskodawcy, darowizna certyfikatów inwestycyjnych do spółki kapitałowej nie powoduje powstania po stronie osoby fizycznej - darczyńcy obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z treścią art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn podatkowi podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem darowizny. Nadto w myśl art. 5 ustawy obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.

W Pana opinii, z analizy wyżej zacytowanych regulacji normatywnych wynika zatem, że umowa darowizny może rodzić skutki podatkowe w zakresie podatku od spadków i darowizn jedynie w przypadku darowizny praw majątkowych (bo taki charakter posiadają certyfikaty inwestycyjne) na rzecz osoby fizycznej.

Nadto - zdaniem Wnioskodawcy - w przypadku zawarcia umowy darowizny podlegającej opodatkowaniu obowiązek podatkowy, czyli powinność zapłaty podatku, spoczywa wyłącznie na podmiocie uzyskującym przysporzenie majątkowe pod tytułem darmym, a zatem po stronie obdarowanego. Tymczasem w analizowanym przypadku Wnioskodawca występował będzie jako darczyńca, zaś darowizna zostanie dokonana na rzecz spółki kapitałowej, która nie jest objęta zakresem ustawy o podatku od spadków i darowizn. Z całą zatem pewnością na Wnioskodawcy jako darczyńcy nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn, którego podstawę stanowiłaby umowa darowizny certyfikatów inwestycyjnych na rzecz spółki kapitałowej. W analogiczny sposób wypowiadają się także organy podatkowe.

Reasumując, w przekonaniu Wnioskodawcy wniesienie certyfikatów inwestycyjnych do spółki kapitałowej nie będzie rodzić po jego stronie obowiązku podatkowego wynikającego z ustawy o podatku od spadków i darowizn.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Podatek od spadków i darowizn uregulowany w ustawie z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) związany jest z obrotem majątkowym. W jego wyniku następuje przemieszczenie majątku pomiędzy dotychczasowym a nowym właścicielem. Istota ekonomiczna tego podatku tkwi w przyroście majątkowym podatnika, a konkretnie we wzbogaceniu podatnika na skutek przejęcia majątku pod tytułem darmym. Koncentruje się on nie tyle na prawnym akcie obrotu, co na będącym jego następstwem wzbogaceniu podatnika.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy podatkowi temu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem darowizny, polecenia darczyńcy. Ustawa o podatku od spadków i darowizn nie zawiera definicji darowizny, wobec czego wypada odwołać się do przepisów Kodeksu cywilnego.

W myśl art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza darować spółce kapitałowej należące do niego certyfikaty inwestycyjne. Na mocy art. 4 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) pod pojęciem spółki kapitałowej należy rozumieć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i spółkę akcyjną, które z uwagi na treść art. 12 Kodeksu spółek handlowych w związku z art. 33 Kodeksu cywilnego są osobami prawnymi.

Z uwagi jednak na zakres podmiotowy ustawy o podatku od spadków i darowizn, nawet jeżeli pomiędzy Wnioskodawca a spółką kapitałową zawarta zostanie umowa darowizny w rozumieniu art. 888 Kodeksu cywilnego, nie będzie ona podlegać regulacjom tej ustawy.

Treść przytoczonego przepisu art. 1 ust. 1 pkt 2 wskazuje bowiem jednoznacznie, że opodatkowaniu omawianym podatkiem podlega nabycie własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej m.in. tytułem darowizny wyłącznie przez osoby fizyczne.

Reasumując, dla Wnioskodawcy, jako darczyńcy, przedmiotowa umowa nie będzie rodzić żadnych skutków podatkowych w zakresie podatku od spadków i darowizn, bowiem zamierzona darowizna, która ma być dokonana na rzecz osoby prawnej, nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl