ITPB2/436-224/10/TJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 lutego 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/436-224/10/TJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 22 listopada 2010 r. (data wpływu 26 listopada 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania zmiany umowy spółki cywilnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 listopada 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania zmiany umowy spółki cywilnej.

Ponieważ wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14f § 1 w zw. § 2 pismem z dnia 26 stycznia 2011 r. Nr ITPB1/415-1108/10-2/DP i ITPB2/436-224/10-2/TJ wezwano do jego uzupełnienia. Braki wykazane w wezwaniu uzupełniono w dniu 2 lutego 2011 r.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 10 listopada 1989 r. została zawarta umowa spółki cywilnej, której celem było prowadzenie działalności gospodarczej. Zgodnie z postanowieniami umowy dwaj wspólnicy ww. spółki uprawnieni są do równego, 50 % udziału w zyskach lub stratach. Spółka ta funkcjonuje nadal. Wspólnikom przysługuje współwłasność łączna dwóch nieruchomości, dla których prowadzone są odrębne księgi wieczyste. Obecnie Wnioskodawca planuje przystąpić do wskazanej spółki cywilnej wnosząc wkład w wysokości 190 000 zł, stając się jednocześnie współwłaścicielem opisanych nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy zmiany umowy spółki cywilnej w postaci aneksów, w świetle których wspólnik wnosi do spółki wkład pieniężny, podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

2.

Czy wniesienie przez przystępującego do spółki cywilnej wspólnika wkładu gotówkowego powoduje powstanie po stronie dotychczasowych wspólników dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

3.

Czy przystąpienie do spółki cywilnej, w której wspólnikom przysługuje współwłasność łączna dwóch nieruchomości, powoduje powstanie po stronie przystępującego wspólnika obowiązku podatkowego.

Przedmiot niniejszej interpretacji stanowi odpowiedź na pytanie pierwsze. W pozostałym zakresie zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy, w zakresie pytania pierwszego, wstąpienie nowego wspólnika do spółki cywilnej, który wnosi wkład pieniężny, podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jako powodujące podwyższenie podstawy opodatkowania. Podstawą opodatkowania, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) będzie wartość wniesionego wkładu, natomiast stawka podatku wyniesie 0,5 % (art. 7 ust. 1 pkt 9).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649) zawiera zamknięty katalog czynności objętych opodatkowaniem. Oznacza to, że opodatkowaniu podlegają wyłącznie czynności enumeratywnie wskazane w art. 1 ust. 1, w tym wymienione w pkt 1 lit. k) tego artykułu umowy spółki, a także, co wynika z pkt 2 powołanego przepisu, ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W myśl natomiast art. 1 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, przepisy ustawy o umowie spółki i jej zmianie stosuje się odpowiednio do aktów założycielskich spółek, statutów spółek i ich zmiany.

Zgodnie z art. 1a pkt 1 użyte w ustawie określenie "spółka osobowa" oznacza spółkę: cywilną, jawną, partnerską, komandytową lub komandytowo-akcyjną.

Natomiast za zmianę umowy, w przypadku spółki osobowej, uważa się stosownie do art. 1 ust. 3 pkt 1, wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania;

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca zamierza przystąpić do istniejącej spółki cywilnej. W tym celu zawarte zostaną stosowne aneksy do umowy spółki. W związku z przystąpieniem Wnioskodawca zamierza wnieść wkład pieniężny w wysokości 190 000 zł.

Odnosząc się do powyższego stwierdzić należy, że instytucja spółki cywilnej uregulowana została w przepisach ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Zgodnie z art. 860 § 1 ww. Kodeksu przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. W myśl art. 861 § 1 i § 2 Kodeksu wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług, domniemywa się, że wkłady wspólników mają jednakową wartość.

Z kolei w myśl zasady zawartej w art. 3531 Kodeksu cywilnego strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

Przepisy Kodeksu cywilnego nie zawierają norm, które zakazują zmian w składzie osobowym spółki cywilnej, co oznacza, iż możliwe jest w trakcie trwania umowy spółki, przystąpienie do niej nowego wspólnika. Tym samym, dopuszczalne jest wstąpienie do spółki cywilnej nowego wspólnika i przejęcie przez niego dotychczasowych zobowiązań oraz uprawnień za zgodą pozostałych wspólników.

Na gruncie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych przystąpienie nowego wspólnika do spółki cywilnej uznawać należy za zmianę umowy spółki, o ile wiąże się z wniesieniem do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że przystępując do istniejącej spółki cywilnej Wnioskodawca wniesie wkład pieniężny. W celu dokonania zmiany umowy spółki zawarte zostaną stosowne aneksy do umowy. Wkład ten niewątpliwie powiększy majątek spółki. W opisanej sytuacji dojdzie więc do czynności stanowiącej zmianę umowy spółki w rozumieniu ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, która podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Obowiązek podatkowy z tego tytułu, stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych powstanie z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, a w myśl art. 4 pkt 9 ww. ustawy ciążył on będzie na wspólnikach. Stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy przy wniesieniu lub podwyższeniu wkładów do spółki osobowej podstawę opodatkowania stanowić będzie wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej, a stawka podatku, jak wynika z treści art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy, wyniesie 0,5%.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl