ITPB2/436-215/13/TJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 stycznia 2014 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/436-215/13/TJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 października 2013 r. (data wpływu 30 października 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy sprzedaży - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy sprzedaży.

We wniosku tym przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe i stan faktyczny.

Wnioskodawca (Spółka) zawarł dwie umowy (dalej: Transakcja nr 1 i Transakcja nr 2), na podstawie których ustalił warunki nabycia i nabył udziały/akcje w spółkach (dalej: Umowa sprzedaży) od podmiotów prowadzących działalność w zakresie wytwarzania energii elektrycznej przy użyciu farm wiatrowych (dalej: Sprzedawca 1 i Sprzedawca 2):

1. Transakcja nr 1, dotycząca nabycia udziałów/akcji w spółkach od Sprzedającego 1 (Wnioskodawca nabył 100% bądź określony procent udziałów/akcji w poszczególnych spółkach) (dalej: Spółki nabyte);

2. Transakcja nr 2 dotycząca nabycia większościowego pakietu udziałów w spółce od Sprzedawcy 2 (dalej: Spółka nabyta).

1. Transakcja nr 1.

Cena nabycia udziałów/akcji w spółkach została wynegocjowana przez strony Umowy sprzedaży i została zapłacona Sprzedawcy 1 po podpisaniu Umowy sprzedaży. Przedmiotowa cena została ustalona przez strony niebędące podmiotami powiązanymi i odpowiada szacunkowej wartość kapitału własnego Spółek nabytych, z uwzględnieniem przewidywanej wartości kapitału obrotowego netto na dzień Umowy sprzedaży oraz pomniejszonej o przewidywaną wartość zadłużenia netto Spółek nabytych na dzień Umowy sprzedaży.

Umowa sprzedaży przewiduje procedurę korekty ceny po dokonaniu transakcji, jeżeli rzeczywiste wskaźniki finansowe okażą się odmienne od zakładanych. Umowa sprzedaży przewiduje, że najpóźniej w ciągu 30 dni od dnia dokonania transakcji (czyli od dnia podpisania Umowy sprzedaży) sporządzone zostaną bilanse Spółek nabytych na dzień sprzedaży, prezentujące kwoty rzeczywistego: zadłużenia, oraz kapitału obrotowego netto. Zgodnie z mechanizmem korekty, cena sprzedaży zostanie odpowiednio podwyższona lub obniżona w zależności od tego, czy ostateczna wartość kapitałów obrotowych netto Spółek nabytych oraz wartości zadłużenia netto tych Spółek będą wyższe lub niższe od przewidywanych wartości, będących pierwotnie podstawą ustalenia ceny sprzedaży. Zgodnie z Umową sprzedaży, w wyniku dokonanej korekty Wnioskodawca będzie albo zobowiązany do zapłaty na rzecz Sprzedawcy 1 dodatkowej kwoty środków pieniężnych albo do otrzymania od Sprzedawcy 1 zwrotu części zapłaconej już ceny (w części dotyczącej udziałów/akcji, które Wnioskodawca nabył w ramach transakcji).

Wnioskodawca wskazuje, że korekta ceny została już faktycznie dokonana na podstawie postanowień zawartych w Umowie sprzedaży ze Sprzedawcą 1 tj. po zamknięciu transakcji i sporządzeniu bilansów Spółek nabytych, w oparciu o postanowienia Umowy sprzedaży przedstawione powyżej, Wnioskodawca zobowiązany był do zapłacenia Sprzedawcy 1 dodatkowej kwoty (w zakresie odpowiadającym nabywanym udziałom). Przy korekcie ceny nie doszło do zmian Umowy sprzedaży pomiędzy stronami.

Wnioskodawca złożył deklarację p.c.c.-3 i odprowadził podatek p.c.c. skalkulowany w oparciu o cenę zapłaconą pierwotnie.

2. Transakcja nr 2.

Cena za udziały została ustalona przez strony w sposób podobny do tego, który został przedstawiony w odniesieniu do Transakcji nr 1. Cena została określona kwotowo z uwzględnieniem przewidywanej wartości kapitału obrotowego oraz przewidywanej wartości zadłużenia netto Spółki nabytej na dzień sprzedaży.

Umowa sprzedaży do Transakcji nr 2 przewiduje procedurę korekty ceny tzn. cena sprzedaży zostanie odpowiednio podwyższona lub obniżona w zależności od tego, czy ostateczna wartość kapitału obrotowego netto Spółki nabytej oraz wartość netto zadłużenia tej Spółki będzie wyższa lub niższa od przewidywanych wartości, będących pierwotnie podstawą ustalenia ceny sprzedaży. Zgodnie z Umową sprzedaży, w wyniku dokonanej korekty Wnioskodawca będzie albo zobowiązany do zapłaty na rzecz Sprzedawcy 2 dodatkowej kwoty środków pieniężnych albo do otrzymania od Sprzedawcy 2 zwrotu części zapłaconej już ceny (w części dotyczącej udziałów, które Wnioskodawca nabył w ramach transakcji).

Wnioskodawca wskazuje, że na moment złożenia niniejszego wniosku, nie doszło jeszcze do korekty ceny. Wnioskodawca nie może jednak wykluczyć, iż przed dniem otrzymania odpowiedzi na niniejszy wniosek, Transakcja nr 2 zostanie rozliczona. Przy korekcie ceny (bez względu czy Wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty dodatkowej kwoty czy też otrzyma dodatkową kwotę od Sprzedawcy 2) nie dojdzie do zmian Umowy sprzedaży pomiędzy stronami.

Wnioskodawca złożył deklarację p.c.c.-3 i odprowadził podatek p.c.c. skalkulowany w oparciu o cenę zapłaconą pierwotnie.

Wobec powyższego zadano następujące pytanie:

Czy korekta kwoty ceny nabycia udziałów wynikająca z zastosowanych mechanizmów nie będzie skutkować po stronie Wnioskodawcy powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych lub zwiększeniem podstawy opodatkowania (w przypadku korekty dodatniej) ani dawać Wnioskodawcy prawa do zmniejszenia kwoty zapłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych (w przypadku korekty ujemnej) w odniesieniu do obu przedstawionych transakcji.

Zdaniem Wnioskodawcy korekta kwoty ceny nabycia udziałów w ramach Transakcji nr 1 i Transakcji nr 2, dokonana po nabyciu udziałów w Spółkach nabytych, nie będzie rodzić po stronie Wnioskodawcy obowiązku podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych lub zwiększać podstawy opodatkowania (w przypadku korekty dodatniej) ani dawać Wnioskodawcy prawa do zmniejszenia podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (w przypadku korekty ujemnej).

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a oraz pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi podlegają m.in. umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych, oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do postanowień art. 3 ust. 1 pkt 1 tej ustawy obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. W analizowanych przypadkach będzie to moment zawarcia umów sprzedaży pomiędzy Wnioskodawcą, a Sprzedawcą 1 i Sprzedawcą 2, odpowiednio w ramach Transakcji nr 1 i Transakcji nr 2.

Równocześnie, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku Umowy sprzedaży podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego. Dla potrzeb ustalenia wartości rynkowej rzeczy lub prawa majątkowego będącego przedmiotem Umowy sprzedaży istotne znaczenie ma dzień dokonania czynności cywilnoprawnej zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Na mocy tego przepisu, wartość rynkową przedmiotu czynności określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.

W konsekwencji, dla właściwego ustalenia podstawy opodatkowania rozstrzygające znaczenie ma wartość rynkowa sprzedawanych praw majątkowych na dzień dokonania czynności podlegającej opodatkowaniu. Jak wskazano w stanie faktycznym, w przypadku obu transakcji Wnioskodawca określił ze sprzedawcami cenę za udziały/akcje będące przedmiotem nabycia. Cena ta została ustalona przez strony niebędące podmiotami powiązanymi i odpowiada szacunkowej wartość kapitału własnego Spółek nabytych, z uwzględnieniem przewidywanej wartości kapitału obrotowego netto na dzień Umowy sprzedaży oraz pomniejszonej o przewidywaną wartość zadłużenia netto Spółek nabytych na dzień umowy sprzedaży. Równocześnie, strony umowy przewidziały możliwość korekty ceny w przyszłości, w przypadku gdy wartość rzeczywista kapitału obrotowego oraz zadłużenia Spółek nabywanych na dzień transakcji będzie różniła się od wartości przyjętej na dzień zawarcia umów.

W ocenie Spółki cena, która została ustalona pierwotnie przez strony i która została zapłacona w dniu zawarcia umów sprzedaży jest wartością rynkową nabytych udziałów/akcji. Dlatego też jakakolwiek późniejsza korekta ceny sprzedaży nie będzie zwiększała podstawy opodatkowania i nie będzie rodziła obowiązku podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, bądź też prawa do zwrotu części zapłaconego już podatku. Przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wyraźnie wskazują, że podstawą opodatkowania tym podatkiem jest wartość rynkowa praw z dnia dokonania tej czynności.

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych przewiduje powstanie obowiązku podatkowego (zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy) jedynie w przypadku zmiany umów sprzedaży rzeczy i praw majątkowych, które powodują zwiększenie podstawy opodatkowania. Spółka podkreśla, iż w przypadku przedmiotowej korekty, nie dojdzie do zmiany umowy sprzedaży. Korekta ceny sprzedaży będzie dokonywana na podstawie mechanizmu opisanego w umowach dla Transakcji nr 1 i Transakcji nr 2. Tak więc, przepis art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy nie znajdzie zastosowania w przedmiotowym przypadku.

W konsekwencji, cena sprzedaży pierwotnie ustalona przez Wnioskodawcę ze Sprzedającym 1 i Sprzedającym 2 i zapłacona w dniu zawarcia umów sprzedaży będzie stanowiła podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jest to bowiem cena wynegocjowana pomiędzy podmiotami niepowiązanymi w oparciu o ich najlepszą wiedzę z dnia ustalenia ceny. Natomiast, jakakolwiek późniejsza korekta tej ceny nie będzie skutkować po stronie Wnioskodawcy powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych lub zwiększeniem podstawy opodatkowania (korekta dodatnia) ani dawać Wnioskodawcy prawa do zmniejszenia kwoty zapłaconego podatku w chwili jej dokonania (korekta ujemna).

Wnioskodawca wskazuje, że przedstawione powyżej stanowisko znajduje potwierdzenie w linii interpretacyjnej organów podatkowych. Przykładowo, w interpretacji indywidualnej z dnia 13 czerwca 2011 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPB2/436-176/11-2/MZ) stwierdził: "Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do skorygowania uprzednio złożonej deklaracji p.c.c.-3 i wykazania w korekcie deklaracji obniżonej albo podwyższonej (w porównaniu do pierwotnie zadeklarowanej) wartości rynkowej nabywanych udziałów oraz odpowiednio niższej albo wyższej kwoty zobowiązania w podatku od czynności cywilnoprawnych (w porównaniu do pierwotnie zadeklarowanej i zapłaconej), jeżeli cena nabycia tych udziałów ulegnie obniżeniu albo podwyższeniu już po zawarciu umowy sprzedaży (tekst jedn.: po powstaniu obowiązku podatkowego) w wyniku zaistnienia zdarzenia, które co prawda zostało przewidziane w umowie sprzedaży, ale w chwili zawarcia tej umowy było przyszłe i niepewne", interpretacja dotyczyła analogicznego do przedmiotowego stanu faktycznego.

Podobne stanowisko zajął również Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, w interpretacji indywidualnej z dnia 6 października 2009 r., sygn. IPPB2/436-253/09-4/AK oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie z 26 maja 2008 r., sygn. IPPB2/436-62/08-2/MK.

Reasumując, w ocenie Wnioskodawcy korekta kwoty ceny nabycia udziałów w ramach Transakcji nr 1 i Transakcji nr 2, dokonana po nabyciu udziałów w Spółkach nabytych, nie będzie rodzić po stronie Wnioskodawcy obowiązku podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych lub zwiększać podstawy opodatkowania (w przypadku korekty dodatniej) ani dawać Wnioskodawcy prawa do zmniejszenia podstawy opodatkowania tym podatkiem (w przypadku korekty ujemnej).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) zawiera zamknięty katalog czynności objętych opodatkowaniem. Oznacza to, że opodatkowaniu podlegają wyłącznie czynności enumeratywnie wskazane w art. 1 ust. 1, w tym wymienione w pkt 1 lit. a tego artykułu umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych, a także, co wynika z pkt 2 powołanego przepisu, ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W przypadku umowy sprzedaży obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, a stosownie do art. 4 pkt 1 ciąży on na kupującym. W myśl natomiast art. 6 ust. 1 pkt 1 podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego. Z kolei jak wynika z art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a stawki podatku od umowy sprzedaży:

a.

nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym 2%,

b.

innych praw majątkowych 1%.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zawarł dwie umowy (Transakcja 1 i Transakcja 2), na podstawie których ustalił warunki nabycia i nabył udziały/akcje w spółkach od podmiotów prowadzących działalność w zakresie wytwarzania energii elektrycznej przy użyciu farm wiatrowych. W umowach sprzedaży zawartych przez Wnioskodawcę w ramach Transakcji 1 i Transakcji 2, na podstawie których Wnioskodawca nabył udziały/akcje w spółkach, przewidziana została procedura korekty ceny po dokonaniu transakcji, jeżeli rzeczywiste wskaźniki finansowe okażą się odmienne od zakładanych.

W przypadku Transakcji 1 umowa przewiduje, że najpóźniej w ciągu 30 dni od dnia dokonania transakcji (czyli od dnia podpisania Umowy sprzedaży) sporządzone zostaną bilanse Spółek nabytych na dzień sprzedaży, prezentujące kwoty rzeczywistego: zadłużenia, oraz kapitału obrotowego netto. Zgodnie z mechanizmem korekty, cena sprzedaży zostanie odpowiednio podwyższona lub obniżona w zależności od tego, czy ostateczne wartość kapitałów obrotowych netto Spółek nabytych oraz wartości zadłużenia netto tych Spółek będą wyższe lub niższe od przewidywanych wartości, będących pierwotnie podstawą ustalenia ceny sprzedaży. Zgodnie z Umową sprzedaży, w wyniku dokonanej korekty Wnioskodawca będzie albo zobowiązany do zapłaty na rzecz Sprzedawcy 1 dodatkowej kwoty środków pieniężnych albo do otrzymania od Sprzedawcy 1 zwrotu części zapłaconej już ceny (w części dotyczącej udziałów/akcji, które Wnioskodawca nabył w ramach transakcji). Korekta ceny została już faktycznie dokonana na podstawie postanowień zawartych w Umowie sprzedaży ze Sprzedawcą 1 tj. po zamknięciu transakcji i sporządzeniu bilansów Spółek nabytych, w oparciu o postanowienia Umowy sprzedaży przedstawione powyżej, Wnioskodawca zobowiązany był do zapłacenia Sprzedawcy 1 dodatkowej kwoty (w zakresie odpowiadającym nabywanym udziałom). Przy korekcie ceny nie doszło do zmian Umowy sprzedaży pomiędzy stronami.

Natomiast w przypadku Transakcji 2 cena sprzedaży zostanie odpowiednio podwyższona lub obniżona w zależności od tego, czy ostateczna wartość kapitału obrotowego netto Spółki nabytej oraz wartość netto zadłużenia tej Spółki będzie wyższa lub niższa od przewidywanych wartości, będących pierwotnie podstawą ustalenia ceny sprzedaży. Zgodnie z Umową sprzedaży, w wyniku dokonanej korekty Wnioskodawca będzie albo zobowiązany do zapłaty na rzecz Sprzedawcy 2 dodatkowej kwoty środków pieniężnych albo do otrzymania od Sprzedawcy 2 zwrotu części zapłaconej już ceny (w części dotyczącej udziałów, które Wnioskodawca nabył w ramach transakcji).

W związku z powyższym wyjaśnić należy, że w odniesieniu do umowy sprzedaży jako zasadę przyjęto ustalanie podstawy opodatkowania w oparciu o wartość rynkową rzeczy lub prawa majątkowego. Decydujące znaczenie ma zatem rynkowa wartość rzeczy (prawa majątkowego) w chwili zawarcia umowy. Na wysokość obliczonego na tej podstawie podatku nie mają też wpływu późniejsze zdarzenia powodujące wzrost lub obniżenie wartości rynkowej przedmiotu sprzedaży. Również bez znaczenia jest przewidywana w chwili zawarcia umowy zmiana wartości rynkowej rzeczy lub prawa majątkowego. Ustawodawca określił szczegółowe zasady oraz tryb postępowania w odniesieniu do ustalania wartości rynkowej rzeczy oraz prawa majątkowego. Obwiązują one nie tylko w wypadku sprzedaży, lecz także innych umów dotyczących przeniesienia własności rzeczy lub praw majątkowych.

Jak wynika bowiem z art. 6 ust. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.

Wskazać również należy - co wynika z art. 6 ust. 3 - że jeżeli podatnik nie określił wartości przedmiotu czynności cywilnoprawnej lub wartość określona przez niego nie odpowiada, według oceny organu podatkowego, wartości rynkowej, organ ten wezwie podatnika do jej określenia, podwyższenia lub obniżenia, w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia doręczenia wezwania, podając jednocześnie wartość według własnej, wstępnej oceny.

Zaznaczyć również należy, że przy rozważaniu, czy zmiana określonej czynności cywilnoprawnej wskazanej w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych należy mieć na uwadze fakt, że zmiana danej umowy podlega opodatkowaniu tym podatkiem tylko wówczas, gdy powoduje podwyższenie podstawy opodatkowania. Oznacza to, że nie każda zmiana umowy będzie na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych pociągać za sobą obowiązek uiszczenia tego podatku.

W przypadku umowy sprzedaży jej zmiana będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych jedynie w przypadku, gdy zmieniłaby się wartość rynkowa przedmiotu umowy. Powyższe wynika z treści przepisu art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych który określa, że podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego. W konsekwencji inaczej niż, jak to ma miejsce, np. przy umowie pożyczki, gdzie podstawę opodatkowania stanowi kwota lub wartość pożyczki, zmiana umowy sprzedaży polegająca na podwyższeniu ceny jaką nabywca jest obowiązany zapłacić sprzedającemu, przy niezmienionej wartości rynkowej, nie będzie skutkować obowiązkiem uiszczenia podatku, ponieważ zmianie nie ulega podstawa opodatkowania, czyli wartość rynkowa przedmiotu sprzedaży.

Z uwagi na powyższe stwierdzić więc należy, że w opisanej sytuacji zmiana ceny udziałów/akcji nabytych w ramach Transakcji 1 i Transakcji 2, na skutek zdarzeń przewidzianych w umowach zawartych w ich ramach, nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku. W opisanej sytuacji przedstawione we wniosku okoliczności wskazują, że ewentualna zmiana ceny nabytych udziałów/akcji zależna jest od ustalenia ostatecznej wartości kapitałów obrotowych spółki oraz wartości zadłużenia netto tych Spółek, a nie od zmiany ich wartości rynkowej. Zmiana taka pozostaje więc bez wpływu na podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Tym samym korekta ceny nabycia udziałów/akcji nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych, jak również nie spowoduje powstania po stronie Wnioskodawcy zmniejszenia kwoty zapłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych.

Końcowo wyjaśnić jedynie należy, że w niniejszej interpretacji nie odniesiono się do prawidłowości przyjęcia przez Wnioskodawcę, jako podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych szacunkowej wartości kapitału własnego Spółek nabytych z uwzględnieniem przewidywanej wartości kapitału obrotowego netto na dzień umowy sprzedaży pomniejszonej o przewidywaną wartość zadłużenia netto Spółek na dzień umowy sprzedaży, gdyż kwestia ta nie była przedmiotem wniosku. Ponadto wskazać należy, że jej weryfikacja możliwa jest wyłącznie w postępowaniu prowadzonym przez właściwy w sprawie organ podatkowy na podstawie art. 6 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl