ITPB2/436-182/10/TJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/436-182/10/TJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 23 września 2010 r. (data wpływu 29 września 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 września 2010 r. (data wpływu 4 października 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania czynności nabycia akcji własnych w celu ich umorzenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 września 2010 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 27 września 2010 r. (data wpływu 4 października 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania czynności nabycia akcji własnych w celu ich umorzenia.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką akcyjną podlegającą przepisom ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), posiadającą siedzibę rejestrową w Polsce. Statut Wnioskodawcy stanowi, że akcje mogą być umarzane.

W ciągu najbliższych miesięcy Wnioskodawca zamierza nabyć własne akcje w celu ich umorzenia. Nabycie akcji nastąpi na podstawie umowy zawartej z akcjonariuszem, który w dacie zawarcia umowy będzie posiadał akcje podlegające umorzeniu. Umowa będzie miała charakter odpłatny, tj. w wykonaniu umowy Wnioskodawca wypłaci akcjonariuszowi wynagrodzenie za nabywane akcje podlegające umorzeniu. Dla prawidłowego (zgodnego z obowiązującymi przepisami Kodeksu spółek handlowych i zapisami statutu Wnioskodawcy) przeprowadzenia nabycia akcji w celu ich umorzenia zostaną podjęte stosowne uchwały przez organy Wnioskodawcy. Uchwały te będą podstawą zawarcia przez Wnioskodawcę z akcjonariuszem odpłatnej (za wynagrodzeniem) umowy nabycia akcji w celu umorzenia.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy umowa zbycia akcji w celu ich umorzenia nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, w związku z czym zawarcie przez Wnioskodawcę umowy mającej za przedmiot nabycie przez Wnioskodawcę akcji za wynagrodzeniem w celu ich umorzenia nie będzie skutkowało powstaniem obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, umowa zbycia akcji w celu umorzenia nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, w związku z czym zawarcie umowy mającej za przedmiot nabycie przez Wnioskodawcę akcji za wynagrodzeniem w celu ich umorzenia nie będzie skutkowało powstaniem obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Uzasadniając swoje stanowisko Wnioskodawca wskazuje, że art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu, stanowiąc, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają

* umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

* umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,

* umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

* umowy dożywocia,

* umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

* ustanowienie hipoteki,

* ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

* umowy depozytu nieprawidłowego,

* umowy spółki.

Według Wnioskodawcy przepis ten zawiera enumeratywne wyliczenie czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Innymi słowy przepis art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stanowi zamknięty katalog co oznacza, że czynności cywilnoprawne (umowy) nie wymienione wprost w tym przepisie nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Umowa zbycia akcji za wynagrodzeniem w celu ich umorzenia nie jest wymieniona wśród czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W ocenie Wnioskodawcy umowa zbycia akcji za wynagrodzeniem w celu ich umorzenia nie jest umową sprzedaży w rozumieniu art. 535 w zw. z art. 555 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Zgodnie z powołanym przepisem przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Konsekwentnie Wnioskodawca stwierdza, że cena obok oznaczenia przedmiotu sprzedaży stanowi element przedmiotowo istotny umowy sprzedaży. Zapłata ceny jest podstawowym obowiązkiem kupującego. W przypadku określonego w art. 359 Kodeksu spółek handlowych nabycia od akcjonariusza akcji przez spółkę w celu ich umorzenia występuje wynagrodzenie. Zdaniem Wnioskodawcy pojęcie ceny zawarte w art. 535 Kodeksu cywilnego i pojęcie wynagrodzenia, określone w art. 359 § 2 Kodeksu spółek handlowych nie są pojęciami tożsamymi, dlatego umowa nabycia akcji przez spółkę akcyjną od akcjonariusza celem umorzenia tych akcji, regulowana przepisami art. 359 Kodeksu spółek handlowych nie jest umową sprzedaży, o której mowa w art. 535 Kodeksu cywilnego, w związku z czym zawarcie odpłatnej umowy nabycia (zbycia) akcji przez Wnioskodawcę w celu umorzenia, dokonywane zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Wnioskodawca powołał interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 15 listopada 2007 r., znak ITPB1/436-21/07/DK, Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 2 lutego 2010 r., znak IBPBII/1/436-292/09/AŻ oraz z dnia 21 października 2008 r., znak IBPB2/436-158/08/MZ, Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 22 października 2007 r., znak IPPB2/436-61/07-4/MZ oraz pismo Ministerstwa Finansów z dnia 19 lutego 2003 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl