ITPB2/436-173/12/MU

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 stycznia 2013 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/436-173/12/MU

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 18 września 2012 r. (data wpływu 19 września 2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 10 grudnia 2012 r. (data wpływu 19 grudnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie obowiązku zapłaty podatku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 września 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie obowiązku zapłaty podatku. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 10 grudnia 2012 r. (data wpływu 19 grudnia 2012 r.).

We wniosku tym oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawcy przysługiwały prawa autorskie do wykonanego przez Niego utworu tj. strony internetowej. Strona internetowa jest szczególną odmianą programu komputerowego, który może zostać uruchomiony na dowolnym komputerze o konfiguracji spełniającej wymogi serwera www. Strona internetowa jest utworem w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wnioskodawca zawarł z osobą prowadzącą działalność gospodarczą umowę o przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu w postaci strony internetowej (wyszczególniono w umowie kod źródłowy strony, elementy graficzne oraz prawo do domeny internetowej). Zawarto w niej oświadczenie Wnioskodawcy, że przenosi pełnię praw majątkowych na Nabywcę na określonych polach eksploatacji. Odpłatne przeniesienie praw majątkowych do utworu nastąpiło w skutek sprzedaży między Wnioskodawcą jako osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej a firmą. Z tego tytułu Wnioskodawca otrzymał wynagrodzenie w wysokości 6000 zł.

Wobec powyższego zadano następujące pytanie.

Czy dochód ze sprzedaży (odpłatnego przeniesienia) praw majątkowych do utworu jest opodatkowany 1% podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Czy na Wnioskodawcy ciąży obowiązek zapłaty podatku.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych opodatkowaniu podlegają umowy sprzedaży praw majątkowych, w związku z tym zapłata podatku z tytułu odpłatnego przejścia praw majątkowych do strony internetowej spoczywa na Nabywcy tych praw i wynosi 1% zgodnie z art. 7 ww. ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) zawiera zamknięty katalog czynności objętych opodatkowaniem. Oznacza to, że opodatkowaniu podlegają wyłącznie czynności enumeratywnie wskazane w art. 1 ust. 1, w tym wymieniona w pkt 1 lit. a umowa sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 1 przy umowie sprzedaży, podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

Natomiast zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. b ww. ustawy od umowy sprzedaży innych praw majątkowych stawka podatku wynosi 1%.

Jednocześnie zauważyć należy, że stosownie do art. 4 pkt 1 cytowanej ustawy w przypadku umowy sprzedaży obowiązek podatkowy ciąży na kupującym.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawcy przysługiwały prawa autorskie do wykonanego przez Niego utworu tj. strony internetowej, oraz że zawarł on z osobą prowadzącą działalność gospodarczą umowę o przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu w postaci strony internetowej (wyszczególniono w umowie kod źródłowy strony, elementy graficzne oraz prawo do domeny internetowej). W umowie tej zawarto oświadczenie Wnioskodawcy, że przenosi pełnię praw majątkowych na Nabywcę na określonych polach eksploatacji. Odpłatne przeniesienie praw majątkowych do utworu nastąpiło na skutek zawarcia umowy sprzedaży między Wnioskodawcą jako osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej a firmą. Z tego tytułu Wnioskodawca otrzymał wynagrodzenie w wysokości 6000 zł.

Mając na względzie przedstawiony stan faktyczny stwierdzić należy, że umowa sprzedaży praw majątkowych stanowił co do zasady czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie zacytowanego art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy od czynności cywilnoprawnych. Jednakże jak wskazano wyżej obowiązek podatkowy w takim przypadku ciąży na kupującym Oznacza to, że na Wnioskodawcy nie ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia opisanej we wniosku umowy sprzedaży.

Końcowo jedynie wskazać należy, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie podlega dochód uzyskany ze sprzedaży rzeczy lub prawa majątkowego, jak sugeruje to Wnioskodawca w zadanym pytaniu, a fakt dokonania czynności wymienionej w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu zawartym w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl