ITPB2/436-142/11/TJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 października 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/436-142/11/TJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 12 lipca 2011 r. (data wpływu 25 lipca 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 8 października 2011 r. (data wpływu 12 października 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania czynności wniesienia wkładu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa do nowopowstałej spółki cywilnej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lipca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania czynności wniesienia wkładu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa do nowopowstałej spółki cywilnej.

Ponieważ wniosek nie spełniał wymogów formalnych, pismem z dnia 30 września 2011 r. Nr ITPP2/443-1045/11-2/EK, ITPB1/415-771/11-2/MR i ITPB2/436-142/11-2/TJ i wezwano do jego uzupełnienia. Braki wykazane w wezwaniu uzupełniono w dniu 12 października 2011 r. (data wpływu).

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą, którą można podzielić na działalność w zakresie produkcji i sprzedaży silosów paszowych i zbożowych dla potrzeb rolnictwa i przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem zbóż na paszę oraz na działalność w zakresie wynajmowania lokali dla podmiotów gospodarczych - handel, usługi, itp., bez lokali mieszkalnych. Na wszystkie wynajęte lokale są zawarte umowy z najemcami. Swoją działalność prowadzi Pan na nieruchomościach zabudowanych lub przeznaczonych pod budowę budynków handlowo usługowych. Wszystkie nieruchomości zostały nabyte wspólnie z żoną na zasadach współwłasności. Nabyte nieruchomości zostały wprowadzone do działalności gospodarczej i zaliczone do środków trwałych. Część nieruchomości, od których nie był naliczony podatek VAT, nabyto od syndyka jako całe przedsiębiorstwo, w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. Natomiast niektóre budynki, dla potrzeb najemcy, zostały zmodernizowane - rozbudowane lub pobudowano całkowicie nowe. Od nakładów został naliczony i odliczony podatek VAT. Obecnie planuje Pan wspólnie z żoną utworzenie nowej spółki cywilnej, która zajęłaby się wyłącznie wynajmem odpłatnie lokali dla podmiotów gospodarczych na ich cele. Wkładem do spółki byłby majątek stanowiący współwłasność małżonków plus należności i zobowiązania jakie będą istniały w dniu wyłączenia z działalności. W tym celu chce Pan wyłączyć część nieruchomości, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa i spełniającą wymogi określone w art. 2 pkt 27e ustawy o podatku VAT. Podaje Pan również, że prowadzone urządzenia księgowe pozwalają na wyodrębnienie składników materialnych i niematerialnych, zobowiązań, należności przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych i stanowiących niezależne przedsiębiorstwo. Całość wniesionego majątku do spółki będzie służyła działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT. Działalność w zakresie najmu jest wyodrębniona w dokumentach księgowych "analityka". Każda nieruchomość jest położona oddzielnie. Na jednej z nich położony jest lokal na cele biurowe spółki. Prowadzona jest odrębna ewidencja zawieranych umów najmu, usług medialnych itp. Przedmiotem wkładu do spółki będą nieruchomości wniesione w formie aportu, należności i zobowiązania jako wkłady gotówkowe wg stanu na dzień sporządzenia umowy spółki, pracownicy, niezatrudnieni wyłącznie do obsługi nieruchomości, umowy najmu z lokatorami, w których spółka wstąpi w miejsce najemcy, a także umowy na media, t.j. energię elektryczną, gaz, wodę, odprowadzenie ścieków, odśnieżanie - zostaną one przekazane nowemu nabywcy i zostaną wprowadzone zmiany uwzględniające umowę spółki. Po podjęciu decyzji o odłączeniu nieruchomości na rzecz spółki zostaną sporządzone odpowiednie wykazy i protokoły zdawczo - odbiorcze nieruchomości, aktywów, dokumentów oraz zostanie sporządzony bilans otwarcia dla spółki, który będzie stanowił materiał do wyksięgowania z prowadzonej działalności.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy od wniesionych wkładów w formie nieruchomości i środków pieniężnych powstanie obowiązek obliczenia i zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, wniesienie wyłączonego majątku jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5% na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

W myśl art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649) podatkowi temu podlegają:

1.

następujące czynności cywilnoprawne:

a.

umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b.

umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,

c.

(uchylona),

d.

umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

e.

umowy dożywocia,

f.

umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

g.

(uchylona),

h.

ustanowienie hipoteki,

i.

ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

j.

umowy depozytu nieprawidłowego,

k.

umowy spółki;

2.

zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4;

3.

orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2.

Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jednocześnie ustawowe wyliczenie zostało wzmocnione zasadą, zgodnie z którą o kwalifikacji określonej czynności prawnej, a w konsekwencji o jej podleganiu opodatkowaniu tym podatkiem decyduje jej treść (elementy przedmiotowo istotne), a nie nazwa. Tym samym, jeżeli strony zawierają umowę i układają stosunki w jej ramach w określony sposób, to dla oceny czy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych, w związku z dokonaniem wskazanej w ustawie czynności, miarodajne będą rzeczywiste prawa i obowiązki stron tej umowy pozwalające na ich kwalifikacje pod względem prawnym.

W myśl art. 1 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, przepisy ustawy o umowie spółki i jej zmianie stosuje się odpowiednio do aktów założycielskich spółek, statutów spółek i ich zmiany.

Zgodnie natomiast z art. 1a pkt 1 użyte w ustawie określenie "spółka osobowa" oznacza spółkę: cywilną, jawną, partnerską, komandytową lub komandytowo-akcyjną.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że planuje Pan wnieść w formie wkładu niepieniężnego do nowopowstałej spółki cywilnej zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Odnosząc się do powyższego wyjaśnić należy, że podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlega umowa spółki, co oznacza, że obowiązek podatkowy w tym podatku powstaje z chwilą jej zawarcia. Podatek ten obciąża bowiem określone czynności cywilnoprawne, takie jak właśnie zawarcie umowy spółki, a nie czynności faktyczne, jak np. utworzenie spółki. Obowiązek taki powstaje bowiem niezależnie od tego, czy spółka faktycznie powstanie. W konsekwencji, przedmiotem opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest umowa spółki oraz zmiana umowy spółki - a nie czynność w postaci wniesienia wkładu (aport) lub podwyższenia wniesionego do spółki wkładu, która jest czynnością wtórną do faktu zwiększenia majątku spółki i jest konsekwencją zawarcia lub zmiany umowy spółki. Bez znaczenia jest przy tym okoliczność, w jakiej formie wniesiono wkład, pieniężnej czy niepieniężnej.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że wniesienie aportu do spółki jako czynność czysto techniczna, będąca następstwem zawarcia lub zmiany umowy spółki, jest czynnością wtórną do faktu zawarcia umowy spółki i jako czynność nie wymieniona w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie mieści się w zamkniętym katalogu czynności objętych opodatkowaniem podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W związku z tym nie podlega ona opodatkowaniu tym podatkiem.

Należy jednak wskazać, iż w przedstawionej we wniosku sytuacji opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, co wynika z zacytowanego art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) podlega umowa spółki. W przypadku więc zawarcia umowy spółki cywilnej, obowiązek podatkowy na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych powstanie z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, a w myśl art. 4 pkt 9 ww. ustawy ciążył on będzie na wspólnikach. Stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy przy zawarciu umowy spółki podstawę opodatkowania stanowić będzie wartość wkładów do spółki osobowej albo wartość kapitału zakładowego, a stawka podatku, jak wynika z treści art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy, wyniesie 0,5%.

W konsekwencji na tle przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegać będzie jedynie czynność zawiązania umowy spółki cywilnej, a nie czynność wykonania postanowień tej umowy, t.j. wniesienia wkładu niepieniężnego. Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl