ITPB2/436-131/10/RS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 października 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/436-131/10/RS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 czerwca 2010 r. (data wpływu 28 czerwca 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 26 sierpnia 2010 r. (data wpływu 30 sierpnia 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy sprzedaży gruntu - jest prawidłowe, o ile czynność ta nie jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

UZASADNIENIE

W dniu 28 czerwca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy sprzedaży gruntu.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego pismem z dnia 17 sierpnia 2010 r. Nr ITPP1/443-621/10-2/DM; ITPB1/415-677/10-2/TK; ITPB2/436-131/10-2/RS wezwano do jego uzupełnienia. Braki wykazane w wezwaniu w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych uzupełniono w dniu 30 sierpnia 2010 r. (data wpływu).

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, jako osoba fizyczna, nabył wspólnie z żoną w latach 2009-2010 kilka hektarów łąk od osób prywatnych na mocy aktów notarialnych. Wnioskodawca posiada z żoną rozdzielność majątkową. Nabycie nie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług, ale podatkowi od czynności cywilnoprawnych. W aktach notarialnych zastrzeżono, że zakupione grunty stanowić będą przedmiot działalności Przedsiębiorstwa Budowlanego Wnioskodawcy, czyli, że Przedsiębiorstwo będzie ponosiło nakłady inwestycyjne. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych opodatkowanym podatkiem liniowym - prowadzącym księgę przychodów i rozchodów. Od zakupionych gruntów nie jest naliczana amortyzacja. W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca podjął działania zmierzające do realizacji celów:

* uzdatnienia gruntów,

* uzyskania warunków zabudowy,

* wykonania ogrodzenia,

* wykonania drogi dojazdowej,

* wykonania przyłączy,

* sprzedaży.

W związku z powyższym zostały w ramach działalności gospodarczej poniesione określone koszty, w tym:

* roboty ziemne, karczowanie,

* tyczenie,

* badania geologiczne,

* mapy,

* projekty,

* zezwolenia.

Do poniesienia będą koszty: przyłączy, dróg, ogrodzenia. Wnioskodawca zamierza przygotować działki pod budownictwo mieszkaniowe i rozpocząć budowę szeregu domków mieszkalnych lub sprzedawać działki za cenę obejmującą:

a.

nieruchomość - jako osoby prywatne: Wnioskodawca z żoną,

b.

nakłady - jako Przedsiębiorstw Budowlane Wnioskodawcy.

Przedmiotem planowanej sprzedaży będzie działka budowlana lub działka budowlana z wybudowanym budynkiem mieszkalnym. Co do przeznaczenia działek, będzie wydana decyzja o warunkach zabudowy, nie istnieje plan zagospodarowania przestrzennego. W cenie sprzedaży ujęte będą poniesione koszty związane z dokumentacjami, pozwoleniami, ekspertyzami, badaniami i ewentualnymi robotami budowlanymi. Przy sprzedaży gruntu zabudowanego domy będą w stanie surowym lub wykończonym. Nie przewiduje się czasowego najmu lub dzierżawy. Sprzedaż nakładów, tj. wszystkie koszty związane z procesem przygotowania i prowadzenia inwestycji do etapu uzyskania uzbrojonych działek z utwardzonym dojazdem i ogrodzonych, a w drugiej kolejności z wykonywaniem samych budynków.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy bieżące nakłady stanowią koszty bieżącej działalności Przedsiębiorstwa Budowlanego Wnioskodawcy.

2.

Czy sprzedaż nakładów powinna odbyć się przez wystawienie faktury VAT przez Przedsiębiorstwo Budowlane, czy sprzedaż gruntu jako osoby prywatne: Wnioskodawca z żoną, na mocy aktów notarialnych bez opodatkowania podatkiem od towarów i usług a podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

3.

Czy przychody ze sprzedaży kolejnych działek (gruntu) będą opodatkowane dopiero w przypadku, gdy łącznie przewyższą koszt zakupu nieruchomości, a nie minie 5 lat.

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż gruntu podlegać będzie podatkowi od czynności cywilnoprawnych, a nie podatkowi od towarów i usług, ponieważ będzie to rozporządzanie swoim majątkiem prywatnym (nie czynność w ramach działalności gospodarczej). Zgodnie z orzecznictwem NSA jeśli dana czynność została wykonana poza zakresem działań danej osoby będącej producentem, handlowcem czy usługodawcą, to z tytułu jej wykonania ta osoba nie może być uznana za podatnika podatku od towarów i usług (bez względu na to, czy czynność została wykonana jednorazowo czy wielokrotnie). Majątek prywatny nabywany jest na potrzeby własne, tym samym jego wyprzedaż, choćby w szeregu transakcji, nie może być uznana za działalność gospodarczą podlegającą VAT.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawcy w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych dotyczącego opodatkowania umowy sprzedaży gruntu. W pozostałym zakresie zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe, o ile czynność ta nie jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649) opodatkowaniu tym podatkiem podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

a.

umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b.

umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,

c.

(uchylona),

d.

umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

e.

umowy dożywocia,

f.

umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

g.

(uchylona),

h.

ustanowienie hipoteki,

i.

ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

j.

umowy depozytu nieprawidłowego,

k.

umowy spółki.

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają też zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4 oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2 (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy).

W ustawie przewidziano jednak sytuacje, w których czynność cywilnoprawna mieszcząca się w jej zakresie przedmiotowym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do regulacji art. 2 pkt 4 powołanej ustawy, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a.

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b.

zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

* (uchylone),

* umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Zaznaczyć jednakże należy, że w przypadku umów sprzedaży nieruchomości o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca nabył w latach 2009-2010 kilka hektarów łąk. W aktach notarialnych zastrzeżono, że zakupione grunty będą wykorzystywane w działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę, co związane będzie z ponoszeniem nakładów inwestycyjnych. Wnioskodawca zamierza dokonać sprzedaży nieruchomości.

Mając na uwadze zdarzenie przyszłe opisane we wniosku podkreślić należy, iż jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy możliwości opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia opodatkowania powyższej transakcji podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia jej podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług będzie skutkować wyłączeniem z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ww. ustawy. Zatem jedynie w przypadku gdy powyższa czynność nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Reasumując, sprzedaż gruntu będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeżeli nie będzie to czynność opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Niezależnie jednak od powyższego w przedmiotowej sprawie wskazać należy, iż dla określenia sytuacji Wnioskodawcy, jako sprzedającego, w zakresie powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych znajduje zastosowanie przepis art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, który stanowi, iż obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży przy umowie sprzedaży - na kupującym.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl