ITPB2/415-963/09/MU

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-963/09/MU

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 16 listopada 2009 r. (data wpływu 24 listopada 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 14 grudnia 2009 r. (data wpływu 29 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rozliczenia dochodu za rok 2009 - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rozliczenia dochodu za rok 2009.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 14 grudnia 2009 r. (data wpływu 29 grudnia 2009 r.).

W przedmiotowym wniosku oraz w jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Jest Pani wdową wychowującą samotnie 19-letnią córkę, która jest uczennicą III klasy licem ogólnokształcącego (kończy je w czerwcu 2010 r.). Otrzymuje Pani dochody wyłącznie z tytuł emerytury, córka natomiast otrzymuje na własne nazwisko rentę rodzinną po zmarłym ojcu. Ponadto nadmienia Pani, że po zakończeniu roku ZUS prześle córce deklarację PIT-40A.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w zeznaniu podatkowym za 2009 r. ma Pani prawo rozliczyć się wspólnie z dorosłą, uczącą się córką i wykazać w nim - oprócz swoich dochodów - dochody córki oraz zapłacony podatek, wykazane w PIT-40A, wpisując je do załącznika PIT-M.

Zdaniem Wnioskodawczyni, ma ona prawo do skorzystania ze wspólnego opodatkowania razem z córką, pomimo rozliczenia dziecka przez ZUS na druku PIT-40A oraz braku w załączniku PIT-M miejsca na wpisanie składek na ubezpieczenia zdrowotne córki. Wnioskodawczyni uważa, iż takie prawo przysługuje jej do ukończenia przez córkę 25 roku życia pod warunkiem, że córka będzie pobierała nieprzerwanie naukę w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym, i nie otrzyma żadnych innych dochodów (z wyjątkiem renty rodzinnej).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, samotnie wychowujących w roku podatkowym dzieci:

1.

małoletnie,

2.

bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,

3.

do ukończenia 25 roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświaty lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, z wyjątkiem renty rodzinnej

* podatek może być określony, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z uwzględnieniem art. 7, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.

Stosownie do art. 6 ust. 5 ww. ustawy, za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Ponadto zgodnie z art. 6 ust. 8 i 10 ww. ustawy sposób opodatkowania, o którym mowa w art. 6 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy do osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym oraz w przypadku, gdy podatnik wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym, określony w art. 6 ust. 4, złoży po terminie, o którym mowa w art. 45 ust. 1 tejże ustawy.

Natomiast w myśl art. 7 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, podlegające opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dolicza się do dochodów rodziców, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.

Powyższe oznacza, że dochodów pełnoletnich dzieci nie łączy się z dochodami osoby samotnie wychowującej dziecko.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż jest Pani wdową, samotnie wychowującą 19 letnią córkę, uczennicę III klasy liceum ogólnokształcącego. Osiągane przez Panią dochody to wyłącznie emerytura. Córka natomiast otrzymuje, na własne nazwisko, rentę rodzinną po zmarłym ojcu.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz zacytowane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdzić należy, że jakkolwiek spełnia Pani warunki do skorzystania z możliwości preferencyjnego sposobu opodatkowania, przewidzianego dla osób samotnie wychowujących dzieci, to nie może Pani dokonać doliczenia do swoich dochodów, dochodów córki. Takiemu postępowaniu sprzeciwia się bowiem treść powołanego art. 7 ust. 1 ww. ustawy, zgodnie z którym doliczenia takiego, po spełnieniu innych warunków wskazanych w tym przepisie, dokonać mogą jedynie rodzice dzieci małoletnich.

Sprawia to, że za nieprawidłowe uznać należy twierdzenie Pani, iż ma prawo do wspólnego opodatkowania dochodów osiąganych przez siebie i córkę. Pełnoletnie dziecko, które w roku podatkowym uzyskało dochody podlegające opodatkowaniu - zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - jest obowiązane do samodzielnego złożenia zeznania podatkowego. Powyższy obowiązek nie powstanie jednak w sytuacji, gdy dziecko uzyskuje dochody tylko z jednego źródła i zostało rozliczone za pośrednictwem płatnika na druku PIT-40 lub PIT-40A.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl