ITPB2/415-953a/13/MU - Możliwość zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych środków przeznaczonych na pokrycie przez stypendystę kosztów stażu w zagranicznym ośrodku naukowym w ramach stypendium doktorskiego oraz środków przeznaczonych na pokrycie kosztów podróży do miejsca odbywania stażu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 stycznia 2014 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-953a/13/MU Możliwość zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych środków przeznaczonych na pokrycie przez stypendystę kosztów stażu w zagranicznym ośrodku naukowym w ramach stypendium doktorskiego oraz środków przeznaczonych na pokrycie kosztów podróży do miejsca odbywania stażu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 14 października 2013 r. (data wpływu 17 października 2013 r.), uzupełnionym pismem złożonym w dniu 13 stycznia 2014 r. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 października 2013 r. został złożony wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego. Wniosek został uzupełniony pismem złożonym w dniu 13 stycznia 2014 r.

We wniosku tym oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 25 lipca 2013 r. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego wydał decyzję, w której zatwierdził zasady przyznawania stypendiów naukowych określonych w Regulaminie przyznawania stypendiów naukowych dla młodych naukowców w ramach programu.... Decyzja została pozytywnie zaopiniowana przez Radę Główną Nauki i Szkolnictwa.

W dniu 4 września 2013 r. pomiędzy Wnioskodawcą a Narodowym Centrum Nauki została zawarta umowa o realizację i finansowanie stypendium doktorskiego w ramach programu... finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki.

W ramach programu. Narodowe Centrum Nauki przekazuje Wnioskodawcy środki na realizację stypendium dla Jego doktorantów. Zgodnie z zapisami umowy o realizację i finansowanie stypendium doktorskiego..., na przyznaną kwotę składają się:

a.

stała kwota wypłacana co miesiąc, przeznaczona na stypendium doktorskie dla stypendysty;

b.

środki przeznaczone na pokrycie przez stypendystę kosztów stażu w zagranicznym ośrodku naukowym w ramach stypendium doktorskiego;

c.

środki przeznaczone na pokrycie kosztów podróży (w obie strony) związanej z odbyciem przez stypendystę stażu w zagranicznym ośrodku naukowym.

W ramach ww. programu Narodowe Centrum Nauki przyznało środki: jednemu doktorantowi, będącemu pracownikiem Wnioskodawcy i dwóm doktorantom niebędącym Jego pracownikami. Środki te zostały przekazane Wnioskodawcy, który jest zobowiązany do wypłacania ich doktorantom.

Wobec powyższego zadano m.in. pytanie oznaczone we wniosku nr 3.

Czy wnioskodawca, jako płatnik podatku dochodowego może zastosować zwolnienie od podatku, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 6 lit. b, dla środków przeznaczonych na:

a.

pokrycie przez stypendystę kosztów stażu w zagranicznym ośrodku naukowym w ramach stypendium doktorskiego, wypłacane beneficjentom programu...,

b.

pokrycie kosztów podróży (w obie strony) związanej z odbyciem przez stypendystę stażu w zagranicznym ośrodku naukowym,

wypłacanych doktorantom, niebędącym pracownikami, do wysokości wynikającej z rozporządzenia MPiPS z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługującej pracownikowi z tytułu podróży służbowej, a od powstałej nadwyżki odprowadzi podatek.

Przedmiotem interpretacji jest odpowiedź na pytanie trzecie, natomiast w zakresie pytań pierwszego, drugiego i czwartego wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b, który stanowi, że diety i inne należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem są zwolnione od podatku dochodowego, w ocenie Wnioskodawcy świadczenia, o których mowa w pytaniu 3 korzystają z tego zwolnienia do wysokości ustalonych limitów, a nadwyżka będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b ww. ustawy wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem - do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 13.

Do odrębnych przepisów należy rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. z 2013 r. poz. 167).

Zgodnie z art. 21 ust. 13 ww. ustawy przepis ust. 1 pkt 16 lit. b stosuje się, jeżeli otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i zostały poniesione:

1.

w celu osiągnięcia przychodów lub

2.

w celu realizacji zadań organizacji i jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów odrębnych ustaw, lub

3.

przez organy (urzędy) władzy lub administracji państwowej albo samorządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane, lub

4.

przez osoby pełniące funkcje obywatelskie, o których mowa w art. 13 pkt 5, w związku z wykonywaniem tych funkcji.

W świetle dyspozycji powołanego przepisu art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b ustawy zwolnienie z opodatkowania dotyczy świadczeń otrzymanych w związku z odbywaniem podróży oraz odnosi się osób niebędących pracownikami. Zatem w przypadku osób niebędących pracownikami zwolnieniem objęte są wyłącznie diety i inne należności otrzymywane w związku z szeroko rozumianą podróżą, o ile spełnione są przesłanki wymienione w ust. 13 w art. 21 ustawy.

Ze świadczeniem otrzymanym w związku z podróżą niewątpliwie możemy mieć jednak do czynienia w sytuacji gdy osoba otrzymuje takie świadczenie jako zwrot wydatków lub też następuje sfinansowanie tej osobie określonych wydatków związanych z podróżą bez konieczności uprzedniego ponoszenia przez nią tych wydatków.

W sytuacji przedstawionej we wniosku w ramach programu. Narodowe Centrum Nauki przekazuje Wnioskodawcy środki na realizację stypendium dla Jego doktorantów. Zgodnie z zapisami umowy o realizację i finansowanie stypendium doktorskiego..., na przyznaną kwotę składają się:

a.

stała kwota wypłacana co miesiąc, przeznaczona na stypendium doktorskie dla stypendysty;

b.

środki przeznaczone na pokrycie przez stypendystę kosztów stażu w zagranicznym ośrodku naukowym w ramach stypendium doktorskiego;

c.

środki przeznaczone na pokrycie kosztów podróży (w obie strony) związanej z odbyciem przez stypendystę stażu w zagranicznym ośrodku naukowym.

W ramach ww. programu Narodowe Centrum Nauki przyznało środki: jednemu doktorantowi, będącemu pracownikiem Wnioskodawcy i dwóm doktorantom niebędącym Jego pracownikami. Środki te zostały przekazane Wnioskodawcy, który jest zobowiązany do wypłacania ich doktorantom.

Z powyższego nie wynika zatem, że Wnioskodawca będzie wypłacał doktorantom nie będącym Jego pracownikami, diet - przeznaczonych na pokrycie kosztów wyżywienia i innych drobnych wydatków oraz zwracał faktycznie poniesione koszty podróży, ale kwoty, przeznaczone na pokrycie kosztów stażu w zagranicznym ośrodku naukowym oraz kosztów podróży w obie strony w związku z odbyciem przez te osoby stażu w zagranicznym ośrodku naukowym. Przy tym, dla celów podatkowych bez znaczenia pozostaje sposób wydatkowania tych środków przez doktoranta, w tym na pokrycie kosztów stażu i podróży.

W konsekwencji, wypłacane przez Wnioskodawcę doktorantom kwoty na pokrycie kosztów stażu w zagranicznym ośrodku naukowym oraz kosztów podróży związanej z tym stażem nie mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku tym cała wartość tego świadczenie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl