ITPB2/415-911/10/MM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-911/10/MM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 17 września 2010 r. (data wpływu 1 października 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży lokalu mieszkalnego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 października 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 28 grudnia 2003 r. zmarła matka Wnioskodawcy. Spadkobiercami zostali: Wnioskodawca i jego siostra, w udziałach wynoszących po 1/2 każdy z nich. W skład masy spadkowej wchodziło spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz inne składniki majątkowe. W dniu 4 października 2004 r. została zawarta umowa notarialna, na mocy której doszło do częściowego działu spadku bez obowiązku spłat i dopłat. Na podstawie tej umowy Wnioskodawca nabył m.in. własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w całości.

W dniu 10 sierpnia 2009 r. - na mocy aktu notarialnego - została zawarta umowa ze spółdzielnią mieszkaniową, na mocy której spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu zostało przekształcone w odrębną własność lokalu wraz z przynależnym do tego lokalu udziałem w budynku i w gruncie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku sprzedaży przedmiotowego lokalu Wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy datą nabycia przedmiotowego lokalu w 1/2 jest 2003 r., kiedy to doszło do nabycia w drodze spadku i w 1/2 2004 r. - kiedy to w drodze działu spadku nabył pozostałą jego część. Biorąc pod uwagę datę nabycia uzyskany dochód skorzysta ze zwolnienia wskazanego w art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, według stanu prawnego obowiązującego w 2003 i 2004 r., ewentualnie ze zwolnienia z art. 10 ust. 1 pkt 8 tej ustawy z uwagi na upływ pięciu lat od daty nabycia.

Uzasadniając swoje stanowisko Wnioskodawca powołał się na interpretacje indywidualne wydane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr IPPB2/415-283/07-2/JS z dnia 18 stycznia 2008 r. oraz IPPB1/415-432/10-2/MT z dnia 22 czerwca 2010 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Natomiast, zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ww. ustawy, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów

* jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonujących zamiany.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, iż odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w podatku dochodowym. Jeżeli natomiast odpłatne zbycie nieruchomości następuje po upływie tego okresu, przychód z tego tytułu nie podlega w ogóle opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Jak wynika z opisanego zdarzenia przyszłego w dniu 28 grudnia 2003 r. zmarła matka Wnioskodawcy. Spadkobiercami zostali: Wnioskodawca i jego siostra, w udziałach wynoszących po 1/2 każdy z nich. W skład masy spadkowej wchodziło spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz inne składniki majątkowe. W dniu 4 października 2004 r. została zawarta umowa notarialna, na mocy której doszło do częściowego działu spadku bez obowiązku spłat i dopłat. Na podstawie tej umowy Wnioskodawca nabył m.in. własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w całości.

W dniu 10 sierpnia 2009 r. - na mocy aktu notarialnego - została zawarta umowa ze spółdzielnią mieszkaniową, na mocy której spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu zostało przekształcone w odrębną własność lokalu wraz z przynależnym do tego lokalu udziałem w budynku i gruncie.

Zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą jego śmierci przechodzą na następców prawnych. W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, iż dniem nabycia przez Wnioskodawcę i Jego siostrę spadku jest data śmierci matki, tj. 2003 r.

Z instytucją działu spadku mamy zaś do czynienia w sytuacji, w której spadek przypada kilku spadkobiercom. W postanowieniu o stwierdzeniu nabycia praw do spadku sąd nie określa składników masy spadkowej i nie dokonuje podziału tych składników pomiędzy poszczególnych spadkobierców. Wskutek działu spadku poszczególni spadkobiercy stają się podmiotami wyłącznie uprawnionymi względem przyznanych im praw majątkowych, stanowiących do chwili działu przedmiot wspólności. Nie zmienia to faktu, iż dział spadku jest zawsze konsekwencją wcześniejszego nabycia spadku. Na skutek działu spadku następuje konkretyzacja składników masy spadkowej przypadających poszczególnym spadkobiercom. Dział spadku jest więc czynnością wtórną do nabycia spadku, nie można nabyć własności rzeczy tylko i wyłącznie w drodze działu spadku, bez nabycia spadku.

Za datę nabycia nieruchomości, w przypadku gdy była ona przedmiotem działu spadku, uważa się datę, w której dokonano przeniesienia własności nieruchomości na nowego właściciela. Jeżeli w wyniku działu spadku udział w nieruchomości się zwiększa, tj. przekracza udział nabyty uprzednio w spadku, to data działu spadku będzie również datą nabycia tej części nieruchomości, o która zwiększył się udział w niej po dokonaniu działu spadku. Zatem nabycie w wyniku działu spadku części majątku spadkowego, który należał do innych spadkobierców, tj. otrzymanie z tego majątku udziałów przekraczających pierwotny udział spadkowy stanowi nabycie w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy.

Na podstawie opisanego zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że w drodze spadku w 2003 r. nabył Pan udział w masie spadkowej wynoszącej 1/2 część, która obejmowała m.in. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Natomiast w wyniku działu spadku w 2004 r. stał się jedynym właścicielem spółdzielczego prawa do lokalu, które w dniu 10 sierpnia 2009 r. przekształcone zostało w odrębną własność.

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest ograniczonym prawem rzeczowym. Jest to prawo zbywalne, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Umożliwia ono korzystanie z lokalu oraz rozporządzanie tym prawem, z pewnymi ograniczeniami, na zasadach zbliżonych do prawa własności. Świadczy o tym chociażby umiejscowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w Księdze Drugiej Kodeksu cywilnego - "Własność i inne prawa rzeczowe".

Ustanowienie natomiast prawa odrębnej własności lokalu w trybie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) powoduje, że osoba, której przysługiwało spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, uzyskuje pełnię uprawnień właścicielskich do lokalu mieszkalnego oraz prawo do udziału w związanej z tym lokalem nieruchomości.

W sytuacji, gdy Wnioskodawca nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a następnie nastąpiło ustanowienie na Jego rzecz prawa odrębnej własności tego lokalu, za datę nabycia lokalu, od której upływa 5 letni termin określony w powołanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy, nie można uznać dnia ustanowienia prawa odrębnej własności lokalu. Mamy tu bowiem do czynienia ze zmianą formy prawnej przysługującego podatnikowi zbywalnego prawa do lokalu.

Mając powyższe na uwadze, za datę nabycia prawa do lokalu, od której liczy się upływ 5-letniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 cytowanej ustawy uznać należy datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

W związku z faktem, iż sprzedaż wyodrębnionego lokalu mieszkalnego nastąpi w 2010 r. lub w latach następnych, tj. po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w powołanym art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że przychód, który uzyskany zostanie z jego sprzedaży nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Sytuacji takiej nie można jednakże utożsamiać - jak to czyni Wnioskodawca - ze zwolnieniem podatkowym.

Ze zwolnieniem podatkowym mamy bowiem do czynienia wówczas, gdy konkretny przepis ustawy wyraźnie wskazuje jaki przychód i w jakich warunkach jest zwolniony z opodatkowania.

Sprzedaż nieruchomość dokonana po upływie pięciu lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło jej nabycie lub wybudowanie oraz gdy sprzedaż nie nastąpi w wykonywaniu działalności gospodarczej, nie stanowi natomiast źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co skutkuje tym, że nie powstanie przychód, który podlegałby opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ewentualnie który mógł być objęty zwolnieniem od tego podatku.

Zatem za nieprawidłowe należy uznać stanowisko Wnioskodawcy, iż przychód uzyskany ze sprzedaży lokalu mieszkalnego będzie korzystał ze zwolnienia z opodatkowania.

Końcowo wyjaśnić należy, że powołane przez Wnioskodawcę interpretacje indywidualne Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie wydane zostały w indywidualnych sprawach i nie wiążą tutejszego organu przy dokonywaniu interpretacji indywidualnej.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, ul. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl