ITPB2/415-907b/10/TJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-907b/10/TJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 23 września 2010 r. (data wpływu 29 września 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odpłatnego zbycia akcji nabytych w drodze darowizny - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 września 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odpłatnego zbycia akcji nabytych w drodze darowizny.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest polskim rezydentem podatkowym w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mającym miejsce zamieszkania w Polsce. W ciągu najbliższych miesięcy Wnioskodawczyni spodziewa się otrzymać na podstawie umowy darowizny akcje w kapitale zakładowym spółki akcyjnej, podlegającej przepisom ustawy - Kodeks spółek handlowych, posiadającej siedzibę rejestrową w Polsce. Umowa darowizny zostanie zawarta z dochowaniem wszelkich warunków formalnych wynikających z przepisów prawa oraz statutu spółki akcyjnej. W umowie darowizny wartość darowanych akcji zostanie określona w wartości odpowiadającej wartości rynkowej akcji na dzień dokonania darowizny. Wnioskodawczyni nie wyklucza, że nabyte w drodze darowizny akcje (w całości lub w określonej ich części) zostaną umorzone za wynagrodzeniem wypłacanym na rzecz Wnioskodawczyni przez spółkę akcyjną (na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników spółki akcyjnej) - umorzenie przymusowe w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych, alternatywnie zostaną zbyte za wynagrodzeniem przez Wnioskodawcę na rzecz spółki akcyjnej, w której kapitale zakładowym Wnioskodawczyni posiada akcje w celu ich umorzenia (w wykonaniu umowy zawartej pomiędzy Wnioskodawczynią, a spółką akcyjną) - umorzenie dobrowolne w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przychodem z udziału w zyskach osób prawnych w rozumieniu art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie dla Wnioskodawczyni faktycznie uzyskane wynagrodzenie z umorzenia akcji, określone (wskazane) w uchwale zgromadzenia wspólników spółki akcyjnej, na podstawie której nastąpi umorzenie za wynagrodzeniem akcji otrzymanych uprzednio przez Wnioskodawczynię w drodze darowizny, jak też wynagrodzenie faktycznie otrzymane przez Wnioskodawczynię określone (ustalone) w umowie mającej za przedmiot odpłatne zbycie akcji nabytych w drodze darowizny, dokonane przez Wnioskodawczynię na rzecz spółki akcyjnej w celu ich umorzenia.

Zdaniem Wnioskodawczyni, przychodem z udziału w zyskach osób prawnych w rozumieniu art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie dla Wnioskodawczyni faktycznie uzyskane wynagrodzenie z tytułu umorzenia akcji, określone (wskazane) w uchwale zgromadzenia wspólników spółki akcyjnej, na podstawie której nastąpi umorzenie za wynagrodzeniem akcji otrzymanych uprzednio przez Wnioskodawczynię w drodze darowizny, jak też wynagrodzenie faktycznie otrzymane przez Wnioskodawczynię określone (ustalone) w zawartej pomiędzy Nią a spółką akcyjną umowie mającej za przedmiot odpłatne zbycie akcji nabytych w drodze darowizny, dokonane przez Wnioskodawczynię na rzecz spółki w celu ich umorzenia. Zgodnie bowiem treścią art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód z umorzenia udziałów (akcji) - art. 24 ust. 5 pkt 1 oraz dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki celem umorzenia tych udziałów (akcji) - art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z powyższego wynika, że na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z udziału w zyskach osób prawnych jest wynagrodzenie uzyskane przez akcjonariusza z tytułu odpłatnego umorzenia akcji w kapitale zakładowym spółki akcyjnej. Przychodem z udziału w zyskach osób prawnych jest także przychód uzyskany przez akcjonariusza z tytułu zbycia akcji w kapitale zakładowym spółki akcyjne pod warunkiem, że zbycie następuje na podstawie umowy zawartej pomiędzy akcjonariuszem a spółką, której akcje są zbywane przez akcjonariusza, z umowy wynika, że zbycie przez akcjonariusza (nabycie akcji przez spółkę akcyjną) następuje w celu umorzenia tych akcji przez spółkę nabywającą akcje oraz umowa ma charakter odpłatny, t.j. akcjonariuszowi zbywającemu akcje należne jest wynagrodzenie. Reasumując akcjonariusz otrzymujący wynagrodzenie z tytułu zbycia akcji w kapitale zakładowym spółki akcyjnej w wykonaniu odpłatnej umowy zbycia akcji na rzecz spółki akcyjnej w celu umorzenia zbywanych akcji, tak samo jak akcjonariusz otrzymujący wynagrodzenie za umarzane akcje w kapitale zakładowym spółki akcyjnej uzyskuje przychód z udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na potwierdzenie swojego stanowiska Wnioskodawczyni powołuje interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 5 sierpnia 2010 r., znak IPPB2/415-527/10-2/MG, w której uznano, że zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Jednym ze źródeł przychodów, określonych w art. 10 ust. 1 ww. ustawy są wymienione w pkt 7 kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c).

Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. wymienione w pkt 4 tego przepisu dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni.

Stosownie do art. 24 ust. 5 pkt 1 i 2 dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód z umorzenia udziałów (akcji) oraz dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji).

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni zamierza dokonać odpłatnego zbycia nabytych w drodze darowizny akcji spółki akcyjnej na jej rzecz w celu umorzenia na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników o umorzeniu akcji za wynagrodzeniem, lub na podstawie umowy zawartej ze spółką w przedmiocie odpłatnego zbycia akcji w celu ich umorzenia.

Powyższe oznacza, że w wyniku planowanego, mającego charakter odpłatny, zbycia akcji Wnioskodawczyni osiągnie przychód w wysokości faktycznie otrzymanego z tego tytułu wynagrodzenia z tytułu umorzenia akcji lub zawarcia umowy o odpłatnym zbyciu akcji w celu ich umorzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl