ITPB2/415-907a/10/TJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-907a/10/TJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 23 września 2010 r. (data wpływu 29 września 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania nabycia akcji w drodze darowizny - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 września 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania nabycia akcji w drodze darowizny.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest polskim rezydentem podatkowym w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mającym miejsce zamieszkania w Polsce. W ciągu najbliższych miesięcy Wnioskodawczyni spodziewa się otrzymać na podstawie umowy darowizny akcje w kapitale zakładowym spółki akcyjnej, podlegającej przepisom ustawy - Kodeks spółek handlowych, posiadającej siedzibę rejestrową w Polsce. Umowa darowizny zostanie zawarta z dochowaniem wszelkich warunków formalnych wynikających z przepisów prawa oraz statutu spółki akcyjnej. W umowie darowizny wartość darowanych akcji zostanie określona w wartości odpowiadającej wartości rynkowej akcji na dzień dokonania darowizny. Wnioskodawczyni nie wyklucza, że nabyte w drodze darowizny akcje (w całości lub w określonej ich części) zostaną umorzone za wynagrodzeniem wypłacanym na rzecz Wnioskodawczyni przez spółkę akcyjną (na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników spółki akcyjnej) - umorzenie przymusowe w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych, alternatywnie zostaną zbyte za wynagrodzeniem przez Wnioskodawcę na rzecz spółki akcyjnej, w której kapitale zakładowym Wnioskodawczyni posiada akcje w celu ich umorzenia (w wykonaniu umowy zawartej pomiędzy Wnioskodawczynią, a spółką akcyjną) - umorzenie dobrowolne w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wartość nabytych przez Wnioskodawczynię w wykonaniu umowy darowizny akcji będzie przychodem, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i konsekwentnie otrzymanie akcji w drodze darowizny nie będzie skutkowało po stronie Wnioskodawczyni powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, także wówczas, gdy do darowizny będzie miało zastosowanie zwolnienie od opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn przewidziane w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Zdaniem Wnioskodawczyni, wartość otrzymanych w wykonaniu umowy darowizny akcji będzie przychodem, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i konsekwentnie otrzymanie akcji w drodze darowizny nie będzie skutkowało po stronie Wnioskodawczyni powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych wówczas, gdy do darowizny będzie miało zastosowanie zwolnienie od podatkowania podatkiem od spadków i darowizn przewidziane w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie bowiem z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn. Artykuł 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn stanowi, że podatkowi temu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Polski tytułem darowizny. Akcje w kapitale zakładowym spółki akcyjne są przysługującymi akcjonariuszowi prawami majątkowymi, z którymi związane są określone prawa korporacyjne w stosunkach pomiędzy akcjonariuszem a spółką. Prawa te, w przypadku akcji w kapitale zakładowym w spółce akcyjnej utworzonej na prawie polskim i mającej siedzibę rejestrową w Polsce, podlegają wykonaniu na terytorium Polski. Konsekwentnie nabycie w drodze darowizny akcji w kapitale zakładowym spółki akcyjnej utworzonej wg prawa polskiego i posiadającej siedzibę rejestrową w Polsce podlega, co do zasady opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Tym samym spełniona jest hipoteza przepisu art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych t.j. podleganie przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn i wartość akcji nabytych w drodze darowizny nie stanowi dla obdarowanego przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym, niezależnie od tego, czy darowizna ta będzie faktycznie podlegała opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn czy też będzie miało zastosowanie do niej zwolnienie od opodatkowania przewidziane w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Na potwierdzenie swojego stanowiska Wnioskodawczyni powołuje interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 15 lipca 2010 r., znak ITPB2/415-384/10/IB, w której uznano, że: "z powyższych przepisów wynika zatem, iż każda darowizna, bez względu na jej przedmiot, a zatem również darowizna akcji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub dokonana na rzecz osoby fizycznej, która w chwili zawarcia umowy darowizny była obywatelem polskim lub miała stałe miejsce pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn, a tym samym nie znajdują zastosowania w tym przypadku przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

W myśl natomiast art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768), podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, m.in. tytułem darowizny.

Stosownie do art. 2 ww. ustawy nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z powyższych przepisów wynika zatem, iż każda darowizna, bez względu na jej przedmiot, a zatem również darowizna akcji, prawa z których wykonywane są na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub na rzecz osoby fizycznej, która w chwili zawarcia umowy darowizny była obywatelem polskim lub miała stałe miejsce pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn, a tym samym nie znajdują zastosowania w tym przypadku przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że jest Pani polskim rezydentem podatkowym, mającym miejsce zamieszkania w Polsce. W ciągu najbliższych miesięcy otrzyma Pani na podstawie umowy darowizny akcje spółki akcyjnej posiadającej siedzibę rejestrową w Polsce. Umowa ta zostanie zawarta z dochowaniem wszelkich warunków formalnych wynikających z przepisów prawa oraz statutu spółki.

Odnosząc się do powyższego, uwzględniając przepisy prawa znajdujące zastosowanie w sprawie stwierdzić należy, że z literalnego brzmienia przepisu art. 2 ust. 1 pkt 3 wynika wprost, że wyłączeniu spod działania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegają przychody podlegające przepisom ustawy od spadków i darowizn. W związku z tym nabycie przez Wnioskodawczynię akcji na podstawie umowy darowizny nie podlega przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym po stronie Wnioskodawczyni nie powstaje z tego tytułu przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Na ocenę powyższego nie ma wpływu fakt zastosowania do przedmiotowego nabycia zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn określonego w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Stanowiący podstawę przedmiotowego rozstrzygnięcia przepis art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych fakt wyłączenia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzależnia bowiem jedynie od objęcia danej czynności zakresem opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn a nie od faktu zapłaty przedmiotowego podatku.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl