ITPB2/415-886/10/MM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-886/10/MM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 17 września 2010 r. (data wpływu 20 września 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 15 grudnia 2010 r. oraz pismem z dnia 16 grudnia 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 września 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku oraz w pismach uzupełniających zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem jest właścicielką budynku użytkowego (pawilonu handlowo-usługowego). Pawilon ten został przez małżonków wybudowany i oddany do użytku w 1993 r. Siostra Wnioskodawczyni posiada taki sam pawilon położony na sąsiedniej działce (budynek szeregowy). W chwili obecnej Wnioskodawczyni i Jej siostra chcą połączyć oba pawilony w jeden, na skutek czego każda z sióstr będzie posiadała udział w nieruchomości w wysokości 50%, a następnie Wnioskodawczyni dokona na rzecz siostry odpłatnego zbycia części posiadanych udziałów. Pawilon, będący własnością Wnioskodawczyni nie był wykorzystywany w działalności gospodarczej przez Nią prowadzonej (był wynajmowany osobom trzecim).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy zbywając odpłatnie część udziałów małżonkowie będą zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego.

Zdaniem Wnioskodawczyni, małżonkowie nie będą zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego ze względu na fakt, że dokonają odpłatnego zbycia udziałów w pawilonie po upływie 5 lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło jego nabycie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Natomiast, zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ww. ustawy, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów

* jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonujących zamiany.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, iż odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w podatku dochodowym. Jeżeli natomiast odpłatne zbycie nieruchomości następuje po upływie tego okresu, przychód z tego tytułu nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Jak wynika z wniosku oraz jego uzupełnienia Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem jest właścicielką budynku użytkowego (pawilonu handlowo-usługowego). Pawilon ten został przez małżonków wybudowany i oddany do użytku w 1993 r. Siostra Wnioskodawczyni posiada taki sam pawilon położony na sąsiedniej działce (budynki szeregowe). W chwili obecnej Wnioskodawczyni i Jej siostra chcą połączyć obydwa pawilony w jeden, na skutek czego każda z sióstr będzie posiadała udział w tej nieruchomości w wysokości 50%, a następnie Wnioskodawczyni dokona na rzecz siostry odpłatnego zbycia części posiadanych udziałów. Pawilon posiadany przez Wnioskodawczynię nie był wykorzystywany w działalności gospodarczej (był wynajmowany osobom trzecim).

Połączenie pawilonów w jeden i ustalenie w nim udziałów, odpowiadających wielkości oraz wartości nieruchomości wcześniej posiadanej przez Wnioskodawczynię i jej małżonka nie stanowi nabycia, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stąd czynność ta nie ma wpływu na określenie początku biegu terminu o którym mowa w tym przepisie.

Uwzględniając powyższe stwierdzić należy, że zbycie części udziałów w nieruchomości nastąpi po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie i w sytuacji, gdy pawilon ten nie był wykorzystywany w pozarolniczej działalności gospodarczej - nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w powołanym art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że przychód uzyskany z tego odpłatnego zbycia nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Jednocześnie mając na uwadze, iż pawilon handlowo-usługowy jest wspólną własnością Pani i Małżonka, zaznacza się, że niniejsza interpretacja dotyczy również Małżonka, z tym, że zgodnie z art. 14k § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa zastosowanie się do niej przed jej zmianą lub przed doręczeniem organowi podatkowemu odpisu prawomocnego orzeczenia sądu administracyjnego uchylającego tę interpretację nie może szkodzić - również w przypadku nieuwzględnienia jej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej - tylko Wnioskodawczyni.

Małżonek Pani chcąc uzyskać interpretację indywidualną powinien wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej udzielenie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl