ITPB2/415-860/10/IL

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-860/10/IL

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 29 sierpnia 2010 r. (data wpływu 15 września 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania źródła przychodu w związku ze sprzedażą nieruchomości, będącej przedmiotem zniesienia współwłasności - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 września 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Zgodnie z umową z dnia 4 sierpnia 2004 r., zawartą w formie aktu notarialnego otrzymał Pan wspólnie z siostrą w darowiźnie od swoich rodziców nieruchomość gruntową w udziałach wynoszących 1/2. Nieruchomość ta stanowiła niezabudowaną działkę geodezyjną o powierzchni 13.743 m2. Na podstawie decyzji Wójta Gminy z dnia 15 czerwca 2010 r. powyższa działka została podzielona na 4 mniejsze działki, które nadal stanowią jedną nieruchomość, objęte są jedną księgą wieczystą i stanowią współwłasność Pana i Pana siostry, w udziałach po 1/2. Wspólnie z siostrą zamierza Pan dokonać zniesienia współwłasności poprzez fizyczny podział nieruchomości, stosownie do art. 211 kodeksu cywilnego nastąpi wyodrębnienie wydzielonych działek do odrębnych ksiąg wieczystych. W wyniku zniesienia współwłasności otrzyma Pan na wyłączną własność trzy działki, a Pana siostra na wyłączną własność jedną działkę, równą powierzchniowo trzem działkom przyznanym Panu. Zniesienie współwłasności będzie odpowiadało udziałom w nieruchomości, tj. każdy ze współwłaścicieli otrzyma w sumie nieruchomości o równej powierzchni.

Po zniesieniu współwłasności zamierza Pan zbyć jedną lub dwie działki, które przypadną Panu na własność.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy zbycie przez Pana nieruchomości (działki geodezyjnej), której wyłącznym właścicielem stanie się Pan w wyniku zniesienia współwłasności, przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpi zniesienie współwłasności, jednak po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym podatnik nabył udział we współwłasności tej nieruchomości, będzie źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

2.

W przypadku, gdy zbycie nieruchomości (działki geodezyjnej) w sytuacji opisanej w pytaniu 1 byłoby źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to czy do obliczenia podatku od takiego przychodu należy stosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r., stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, czy też w brzmieniu obowiązującym o d 1 stycznia 2007 r.

3.

W przypadku uznania, że do opodatkowania dochodu ze zbycia działki zastosowanie ma art. 30e w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2007 r., to czy wartość udziału we współwłasności stanowiłaby koszt uzyskania przychodu, zgodnie z art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, zbycie nieruchomości (działki geodezyjnej) wydzielonej wskutek zniesienia współwłasności nieruchomości, nabytej w drodze darowizny w 2004 r. nie jest źródłem przychodu, gdyż od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło zbycie, minęło więcej niż 5 lat. Zniesienie współwłasności poprzez fizyczny podział nieruchomości na części odpowiadające udziałowi we współwłasności nie jest nabyciem nieruchomości. Podatnik nabył nieruchomość w drodze darowizny w 2004 r., a w wyniku zniesienia współwłasności następuje wyłącznie przekształcenie jego dotychczasowego udziału we współwłasności we własność, fizycznie wydzielonej części tej nieruchomości. Źródłem przychodu byłoby zbycie nieruchomości powstałej w wyniku zniesienia współwłasności, gdyby podatnik uzyskał nieruchomość o wartości lub powierzchni większej niż wynikało to z jego udziału we współwłasności. W takim wypadku część nieruchomości przekraczająca udział we współwłasności zostałaby nabyta w chwili zniesienia współwłasności. Wnioskodawca uważa, iż gdyby przyjąć, że zbycie nieruchomości (działki) wydzielonej wskutek zniesienia współwłasności w warunkach opisanych w przedstawionym stanie faktycznym stanowi źródło przychodu, to do opodatkowania winny mieć zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2007 r. Konsekwentnie bowiem moment zniesienia współwłasności byłby momentem nabycia własności, a więc art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw nie miałby zastosowania.

W przypadku zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązujących od 1 stycznia 2007 r., tj. art. 30e tej ustawy, wartość udziału we współwłasności byłaby kosztem uzyskania przychodu ze zbycia nieruchomości (działki) uzyskanej wskutek zniesienia współwłasności. Podatnik uzyska własność wyodrębnionych nieruchomości (działek geodezyjnych) w miejsce wcześniej posiadanego udziału we współwłasności całej nieruchomości. Dochodem z odpłatnego zbycia nieruchomości będzie wówczas różnica pomiędzy uzyskanym przychodem a wartością udziału we współwłasności.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego w zakresie powstania źródła przychodu w związku ze sprzedażą nieruchomości, będącej przedmiotem zniesienia współwłasności uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy,

* jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że w drodze darowizny od rodziców w dniu 4 sierpnia 2004 r. otrzymał Pan wspólnie z siostrą nieruchomość gruntową w udziałach wynoszących po #189;. Powyższa nieruchomość została podzielona na 4 mniejsze działki. Wspólnie z siostrą zamierza Pan dokonać zniesienia współwłasności poprzez fizyczny podział nieruchomości. W wyniku tego zniesienia otrzyma Pan na wyłączną własność trzy działki, a Pana siostra na wyłączną własność jedną działkę, równą powierzchniowo trzem działkom przyznanym Panu. Zniesienie współwłasności będzie odpowiadało udziałom w nieruchomości, tj. każdy ze współwłaścicieli otrzyma w sumie nieruchomości o równej powierzchni.

Współwłasność jest instytucją prawa cywilnego polegającą na tym, iż własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom (art. 195 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). W myśl art. 196 § 1 Kodeksu cywilnego, współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną. Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy Działu IV Księgi drugiej Kodeksu cywilnego, o czym stanowi art. 196 § 2 tej ustawy. Każdy ze współwłaścicieli w każdym czasie może domagać się zniesienia współwłasności. Jednym ze sposobów zniesienia współwłasności jest fizyczny podział rzeczy wspólnej między współwłaścicielami. Następuje to w drodze przyznania każdemu ze współwłaścicieli wyodrębnionej (podzielonej) rzeczy. Wielkość tej części powinna odpowiadać wielkości udziału we współwłasności. W wyniku podziału fizycznego powstają nowe rzeczy. Zniesienie współwłasności nie stanowi nabycia rzeczy, jeżeli mieści się w ramach udziału jaki przypadał byłym współwłaścicielom w rzeczy wspólnej i odbył się bez spłat i dopłat. W przypadku, gdy udział danej osoby ulega powiększeniu, musi być traktowany w kategorii nabycia, ponieważ w ten sposób ulega powiększeniu zarówno zakres dotychczasowego władztwa tej osoby nad rzeczą (nieruchomością), jak i stan jej majątku osobistego.

Tak więc co do zasady, zniesienie współwłasności jest formą nowego nabycia wówczas, gdy w wyniku tego zniesienia podatnik otrzymuje nieruchomość, która po dokonanym podziale przekracza udział jaki pierwotnie podatnikowi przysługiwał.

Z opisanego zdarzenia przyszłego wynika, iż od 2004 r. jest Pan współwłaścicielem nieruchomości gruntowej i zamierza Pan dokonać zniesienia współwłasności, w wyniku którego nabędzie Pan wspólnie z siostrą nieruchomości odpowiadające dotychczasowemu udziałowi. Powyższe oznacza, iż dla celów podatku dochodowego zniesienie współwłasności nie będzie stanowić nabycia nieruchomości. Zatem 5 letni termin, określony w treści art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych winien być liczony od końca 2004 r. i upłynął z dniem 31 grudnia 2009 r.

W związku z tym, iż ma Pan zamiar zbyć jedną lub dwie działki, to sprzedaż ta zostanie dokonana po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie.

Reasumując stwierdzić należy, że odpłatne zbycie działek, których stanie się Pan jedynym właścicielem nie będzie stanowiło źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym nie powstanie obowiązek zapłaty podatku od tej sprzedaży.

Wobec powyższego bezprzedmiotowe jest rozstrzygnięcie kwestii przedstawionych w pytaniu drugim i trzecim.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl