ITPB2/415-846/10/BK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 listopada 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-846/10/BK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 30 sierpnia 2010 r. (data wpływu 6 września 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 września 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 22 marca 2001 r. zawarła Pani ze Spółdzielnią Mieszkaniową umowę o wybudowanie lokalu mieszkalnego. Termin zakończenia realizacji budynku został ustalony na dzień 30 listopada 2001 r. W dniu 16 listopada 2001 r. na podstawie protokołu odbioru-przekazania mieszkania przejęła Pani ten lokal w stanie do wykończenia. W chwili przejęcia mieszkania cała należność za ten lokal została zapłacona, z zastrzeżeniem, iż na rzecz Pani powstała nadpłata.

W dniu 22 maja 2005 r. została zawarta umowa o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, na mocy której nabyła Pani spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.

Natomiast umową sprzedaży zawartą w formie aktu notarialnego w dniu 16 sierpnia 2010 r. dokonała Pani wraz z mężem sprzedaży przedmiotowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Końcowo wskazała Pani, iż od chwili przejęcia lokalu mieszkalnego do chwili jego zbycia lokal nie był wykorzystywany w działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przychód z odpłatnego zbycia w 2010 r. lokalu mieszkalnego, przejętego i rozliczonego w 2001 r., do którego nabyła Pani spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w 2005 r. jest zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawczyni, z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że przychód z odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nie będzie źródłem przychodu, podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie lub wybudowanie.

W ocenie Wnioskodawczyni użycie spójnika "lub" w odniesieniu do określenia zdarzenia, od którego liczony jest upływ 5-letniego terminu oznacza, że termin ten może być w jednakowym zakresie liczony zarówno od nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, jak też od chwili wybudowania tego lokalu. Potwierdza to dalsza, końcowa treść art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b, w której mowa, iż w przypadku odpłatnego zbycia rzeczy ruchomych, termin półroczny, od którego zależy możliwość zwolnienia od opodatkowania przychodu z tego tytułu, liczony jest od końca miesiąca, w którym nastąpiło wyłącznie nabycie rzeczy ruchomej. Użycie zatem zwrotu "nabycie lub wybudowanie" w odniesieniu do spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nie jest przypadkowe.

Zdaniem Wnioskodawczyni, mając na uwadze, że od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło jednocześnie wybudowanie przedmiotowego lokalu mieszkalnego oraz jego przejęcie (2001 r.) do chwili jego zbycia (2010 r.)upłynęło ponad 8 lat, przychód z tego tytułu nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy,

* jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W kontekście powyższego wskazać należy, iż termin 5 letni, o którym mowa wyżej powinien być liczony od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Jednocześnie przepisy ww. ustawy nie definiują użytych w tym przepisie pojęć "nabycie" i "wybudowanie". O wybudowaniu można mówić w sytuacji, gdy np. mamy do czynienia z wybudowaniem budynku przez podatnika na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym. Nabycie rozumiane jest natomiast jako uzyskanie tytułu własności (nabycie własności) lub uzyskanie określonego prawa (nabycie prawa).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w dniu 22 marca 2001 r. zawarła Pani ze Spółdzielnią Mieszkaniową umowę o wybudowanie lokalu mieszkalnego. W dniu 16 listopada 2001 r. na podstawie protokołu odbioru przejęła Pani ww. lokal mieszkalny w stanie do wykończenia. Natomiast umowę o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego zawarto w dniu 22 maja 2005 r. na mocy której nabyła Pani spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Następnie w dniu 16 sierpnia 2010 r. wraz z mężem dokonała Pani odpłatnego zbycia przedmiotowego lokalu.

Zgodnie z art. 171 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 31 lipca 2007 r., przez umowę o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu spółdzielnia zobowiązuje się oddać członkowi lokal do używania, a członek zobowiązuje się wnieść wkład budowlany oraz uiszczać opłaty określone w ustawie i w statucie spółdzielni.

W myśl art. 171 ust. 2 ww. ustawy, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu może być ustanowione w budynku stanowiącym własność lub współwłasność spółdzielni.

Natomiast na podstawie art. 171 ust. 3 tej ustawy, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu powstaje z chwilą zawarcia między członkiem a spółdzielnią umowy o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Umowa powinna być zawarta pod rygorem nieważności w formie pisemnej.

Nie ulega więc wątpliwości, że w Pani przypadku w dniu 22 maja 2005 r. na podstawie umowy o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nastąpiło nabycie tego prawa. W dniu 16 listopada 2001 r. protokołem odbioru przekazano Pani to mieszkanie jedynie do użytkowania. Fakt przekazania lokalu, na mocy protokołu odbioru, jak i dokonanie pełnej wpłaty tytułem wkładu budowlanego nie było równoznaczne z jego nabyciem. Wskazać ponadto należy, iż to Spółdzielnia Mieszkaniowa, z którą zawarła Pani umowę o wybudowanie lokalu mieszkalnego wybudowała budynek, Pani zaś nabyła od niej prawo do jednego ze znajdujących się w nim lokali.

Mając na względzie powyższe okoliczności faktyczne i prawne, w przedstawionym przez Panią stanie faktycznym pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy więc liczyć od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, tj. od końca 2005 r.

W konsekwencji sprzedaż przedmiotowego lokalu mieszkalnego w dniu 16 sierpnia 2010 r. przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie stanowi źródło przychodu określone w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588 z późn. zm.), zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 7 ust. 1 powołanej powyżej ustawy zmieniającej, do przychodu (dochodu) uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Stosownie do treści art. 28 ust. 2 i 2 a ww. ustawy - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. - podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Zasada ta nie ma zastosowania do podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c), którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e).

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a lub lit. e cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a:

a.

w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:

b.

na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

c.

na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

d.

na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,

e.

na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

f.

na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

e.

w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a, w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Reasumując, w świetle przedstawionego stanu faktycznego należy stwierdzić, iż w związku z tym, że nabycie przedmiotowego lokalu mieszkalnego w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nastąpiło z chwilą podpisania umowy o ustanowienie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, a więc w dniu 22 maja 2005 r., przychód z jego sprzedaży dokonanej w dniu 16 sierpnia 2010 r., tj. przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie, podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, chyba że spełni Pani warunki do skorzystania ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a i e).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87 - 100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl