ITPB2/415-828/08/MH

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 listopada 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-828/08/MH

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 12 sierpnia 2008 r. (data wpływu 18 sierpnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości rolnej nabytej w drodze darowizny i w drodze spadku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 sierpnia 2008 r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości rolnej nabytej w drodze darowizny i w drodze spadku.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W drodze dziedziczenia, co potwierdzone zostało prawomocnym postanowieniem Sądu Rejonowego z dnia 25 sierpnia 1999 r., nabyła Pani wynoszący #189; udział w gospodarstwie rolnym, w którego skład wchodziły nieruchomości objęte księgą wieczystą: (prowadzoną dla zabudowanej nieruchomości) stanowiące działki 568/2, 568/5 o łącznej powierzchni 2,6509 ha położonej w B. oraz KW - stanowiące działki 71/1, 140, 189 o łącznej powierzchni 2,86 ha, położone w obrębie R. powiat B. Od postanowienia Sądu Rejonowego (od 1999 r. do 2008 r.) minęło 9 lat.

W dniu 14 września 2007 r. został sporządzony akt notarialny, na podstawie którego otrzymała Pani w drodze darowizny drugą część gospodarstwa rolnego, 50 % niewydzielonej części. W wyniku tego została Pani jedynym właścicielem tych nieruchomości nr 568/5 i 71/1,140,189.

Będąc właścicielem wyżej wymienionych nieruchomości, pola podzieliła Pani na działki budowlane, gdzie podział jest zgodny z decyzją z dnia 12 maja 2008 r. i decyzją z dnia 12 maja 2008 r. wydaną z zatwierdzeniem Burmistrza Miasta. Po czym chce Pani zacząć sprzedawać ww. działki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy podatek dochodowy zapłaci Pani od całości czy od połowy dochodu, gdyż powyższe nieruchomości objęte KW (...) i KW (...) prowadzoną przez Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych, stanowią majątek osobisty, który nabyła Pani w #189; części w drodze dziedziczenia po rodzicach zgodnie z prawomocnymi postanowieniami Sądu Rejonowego z dnia 23 kwietnia 1997 r. i z dnia 25 sierpnia 1999 r. a do tej pory upłynęło już 5 lat.

Zdaniem Wnioskodawczyni podatek dochodowy powinien zostać zapłacony od połowy dochodu ze sprzedaży działek. Jest Pani właścicielką 50 % niewydzielonych działek powyżej 5 lat od nabycia spadku. Uważa Pani, że podatek powinno się naliczać proporcjonalnie do każdego aktu notarialnego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowe zasady opodatkowania, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy zmieniającej, mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych po 1 stycznia 2007 r.

Z analizy złożonego wniosku wynika, że nabycie przez Panią udziałów w nieruchomości nastąpiło w drodze spadku po rodzicach, co potwierdzone zostało postanowieniami Sądu Rejonowego z dnia 23 kwietnia 1997 r. oraz 25 sierpnia 1999 r. Na podstawie umowy darowizny, zawartej w dniu 14 września 2007 r., stała się Pani właścicielką całej nieruchomości. Następnie dokonała Pani podziału posiadanych gruntów na działki budowlane, które obecnie zamierza sprzedać. Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny stwierdzić należy, że zbycie każdej z działek, w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w drodze spadku, nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie i nie będzie stanowiło źródła przychodów w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawy. Uzyskany przychód w tej części nie będzie podlegał więc opodatkowaniu.

Natomiast sprzedaż przedmiotowych działek, w części odpowiadającej udziałowi otrzymanemu na podstawie umowy darowizny zawartej w 2007 r., stanowić będzie źródło przychodu określone w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a). Przy czym do opodatkowania przychodu uzyskanego z tego tytułu zgodnie z treścią powołanego uprzednio przepisu intertemporalnego (przejściowego). Będą miały zastosowanie znowelizowane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 30e ust. 1 i 4 dodanego do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dniem 1 stycznia 2007 r., od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Zgodnie z art. 30e ust. 2 ww. ustawy podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 - jak stanowi art. 19 ust. 1 ustawy - jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Natomiast ust. 3 tego artykułu określa sposób ustalenia wartości rynkowej a ust. 4 - tryb postępowania organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej w przypadku, gdy wartość wyrażona w cenie określonej w umowie odpłatnego zbycia znacznie odbiega od wartości rynkowej nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy.

Kosztami uzyskania przychodu w przypadku nieruchomości i praw, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nabytych w drodze spadku, darowizny lub inny nieodpłatny sposób są, w myśl nowego przepisu art. 22 ust. 6d ustawy, udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwota zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartości zbywanej rzeczy lub prawa, przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych, przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Reasumując należy stwierdzić, iż przychód uzyskany przez Wnioskodawczynię z odpłatnego zbycia nieruchomości stanowiących działki budowlane, w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w drodze darowizny w 2007 r. będzie opodatkowany na zasadach określonych w art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast odpłatne zbycie nieruchomości, w części odpowiadającej udziałom nabytym przez Wnioskodawczynię w drodze spadku z chwilą śmierci rodziców, nie będzie stanowiło źródła przychodu z uwagi na upływ pięcioletniego terminu, określonego zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 tej ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl