ITPB2/415-773/10/RS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 listopada 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-773/10/RS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 12 sierpnia 2010 r. (data wpływu 16 sierpnia 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania źródła przychodu w związku ze sprzedażą nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania źródła przychodu w związku ze sprzedażą nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 11 maja 2000 r. Wnioskodawczyni nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego położonego w budynku spółdzielni mieszkaniowej wraz z wkładem budowlanym i udziałem członkowskim.

Aktem notarialnym z dnia 28 marca 2006 r. spółdzielnia mieszkaniowa, w której Wnioskodawczyni posiadała spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego przekształciła użytkowanie wieczyste gruntu, na którym stał budynek z tym lokalem we własność. Grunt ten został przez spółdzielnię mieszkaniową nabyty od Gminy. Z tego tytułu jako członek spółdzielni Wnioskodawczyni poniosła koszty związane z nabyciem gruntu w wysokości 185 zł 20 gr (powyższe potwierdza pismo jakie otrzymała od Spółdzielni w dniu 8 lipca 2010 r.).

Następnie w dniu 17 maja 2007 r. przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowej na podstawie ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, art. 1714 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych oraz w oparciu o postanowienia statutu spółdzielni:

* ustanowili odrębną własność lokalu mieszkalnego ustalając przynależny udział we współwłasności nieruchomości wspólnej na 19/1.000 części oraz

* przenieśli własność tego lokalu na rzecz Wnioskodawczyni wraz z przynależnym udziałem we współwłasności nieruchomości wspólnej.

W dniu 2 lipca 2010 r. Wnioskodawczyni dokonała sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz ze związanym z nim udziałem wynoszącym 19/1.000 części w prawie własności.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Jaki reżim prawny należy zastosować do czynności sprzedaży, opisanej w stanie faktycznym, nieruchomości - obowiązujący do dnia 31 grudnia 2006 r., obowiązujący w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r., czy też obowiązujący od dnia 1 stycznia 2009 r.

2.

Czy ten sam reżim prawny należy zastosować do sprzedaży całej nieruchomości, na którą składa się lokal mieszkalny jak i związany z nim udział wynoszący 19/1.000 części w prawie własności nieruchomości gruntowej oraz we własności części wspólnych budynku, z którego lokal został wydzielony (żaden z elementów składowych ww. sprzedaży nie może być przedmiotem samodzielnej czynności prawnej).

3.

Czy z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego jak i związanego z nim nierozerwalnie udziału wynoszącego 19/1.000 części w prawie własności nieruchomości gruntowej oraz we własności części wspólnych budynku powstało u Wnioskodawczyni źródło przychodu.

4.

Jeżeli z tytułu sprzedaży opisanego w stanie faktycznym lokalu mieszkalnego jak i związanego z nim nierozerwalnie udziału wynoszącego 19/1.000 części w prawie własności nieruchomości gruntowej oraz we własności części wspólnych budynku powstało źródło przychodu, to w jaki sposób podlega ono opodatkowaniu oraz czy zachodzi możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych.

5.

Jeżeli sprzedaż związanego nierozerwalnie z lokalem mieszkalnym udziału wynoszącego 19/1.000 części w prawie własności nieruchomości gruntowej oraz we własności części wspólnych budynku, z którego lokal został wydzielony podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, to czy za przychód należy uznać kwotę 185 zł 20 gr.

6.

Jeżeli sprzedaż związanego nierozerwalnie z lokalem mieszkalnym udziału wynoszącego 19/1.000 części w prawie własności nieruchomości gruntowej oraz we własności części wspólnych budynku, z którego lokal został wydzielony podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, to ile wynosi należny podatek z tytułu tej transakcji.

Zdaniem Wnioskodawczyni, do sprzedaży opisanej w stanie faktycznym nieruchomości winno się zastosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. (ad 1).

Ten sam reżim prawny należy zastosować do sprzedaży całej nieruchomości, na którą składa się lokal mieszkalny jak i związany z nim udział wynoszący 19/1.000 części w prawie własności nieruchomości gruntowej oraz we własności części wspólnych budynku, z którego lokal został wydzielony. Żaden z elementów składowych ww. sprzedaży nie może być przedmiotem samodzielnej czynności prawnej (ad 2).

Z tytułu opisanej w stanie faktycznym sprzedaży lokalu mieszkalnego jak i związanego z nim nierozerwalnie udziału wynoszącego 19/1.000 części w prawie własności nieruchomości gruntowej oraz we własności części wspólnych budynku nie powstało u Wnioskodawczyni źródło przychodu (ad 3).

W zakresie określania skutków jakie wywołuje na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych sprzedaż nieruchomości należy dokonać analizy przepisów ustanowionych przez ustawodawcę na przestrzeni kilku lat. W ww. materii zmieniał się bowiem wielokrotnie stan prawny. Przy czym za każdym razem właściwy stan prawny był uzależniony od daty nabycia nieruchomości.

W przedmiotowej sprawie istotne znaczenie ma zatem ustalenie z jaką datą nastąpiło nabycie opisanej w stanie faktycznym nieruchomości.

Wnioskodawczyni wywodzi, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest ograniczonym prawem rzeczowym. Jest to jednak prawo zbywalne, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Umożliwia ono korzystanie z lokalu oraz rozporządzanie tym prawem, z pewnymi ograniczeniami, jednakże na zasadach bardzo zbliżonych do prawa własności. Świadczy o tym m.in. umiejscowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w Księdze Drugiej Kodeksu cywilnego "Własność i inne prawa rzeczowe". Ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu powoduje, że osoba, której przysługuje to prawo, uzyskuje pełnię uprawnień właścicielskich do lokalu mieszkalnego oraz prawo do udziału w związanej z tym lokalem nieruchomości. Powyższe ustanowienie pełni praw właścicielskich następuje na mocy art. 1714 ustawy z dnia 19 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, który wskazuje, że na pisemne żądanie członka lub osoby nie będącej członkiem spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu spółdzielnia mieszkaniowa jest zobowiązana zawrzeć umowę przeniesienia własności lokalu (po spełnieniu ustawowych warunków).

Zdaniem Wnioskodawczyni, w sytuacji gdy nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, które następnie zostało przekształcone w odrębna własność z jednoczesnym przeniesieniem własności na Jej rzecz (lokalu oraz udziału w części wspólnej budynku i nieruchomości gruntowej) a czynność ta nastąpiła w trybie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, za datę nabycia nieruchomości należy uznać datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (a nie dzień ustanowienia prawa odrębnej własności). W analizowanej sprawie jest to dzień 11 maja 2000 r.

Dochodzi tu bowiem jedynie do zmiany formy prawnej przysługującego już od 2000 r. zbywalnego prawa do lokalu. W dniu 17 maja 2007 r. nastąpiła zmiana formy prawnej nabytego już wcześniej własnościowego prawa do nieruchomości. W konsekwencji, ustanowienie w 2007 r. odrębnej własności przedmiotowego lokalu mieszkalnego i przeniesienie prawa jego własności jest tylko inną formą istniejącej już własności, a nie nowym nabyciem nieruchomości.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ww. ustawie, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Wnioskodawczyni powołując przepis art. 9 ust. 1 oraz art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy stwierdza, że skoro sprzedaną w dniu 2 lipca 2010 r. nieruchomość nabyła 11 maja 2000 r., jej sprzedaż została dokonana po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. To zaś powoduje, że z tytułu sprzedaży opisanej w stanie faktycznym nieruchomości nie powstanie u Wnioskodawczyni źródło przychodu (przychód) jaki można ewentualnie opodatkować.

W konsekwencji, dokonana w dniu 2 lipca 2010 r. sprzedaż nieruchomości nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, ponieważ została dokonana po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Powyższe oznacza, że uzyskana ze sprzedaży całej nieruchomości cena nie stanowi źródła przychodu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem nie ma obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu sprzedaży nieruchomości.

Zdaniem Wnioskodawczyni, powyższy pogląd potwierdzają również organy podatkowe we wskazanych przez Nią interpretacjach indywidualnych oraz postanowieniach.

Zaznacza, że wszystkie ww. wywody należy odnieść w sposób łączny zarówno do sprzedaży samego lokalu mieszkalnego jak i udziału wynoszącego 19/1.000 części w prawie własności nieruchomości gruntowej oraz we własności części wspólnych budynku, z którego lokal został wydzielony. Elementy te stanowią bowiem jedną całość przedmiotu sprzedaży. Jak wynika z aktu notarialnego z dnia 2 lipca 2010 r. Wnioskodawczyni dokonała sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość oraz związanego nierozerwalnie z lokalem udziału w prawie własności nieruchomości gruntowej oraz we własności części wspólnych budynku.

W art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest mowa o sprzedaży nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości. Przepis ten nie rozdziela gruntu od budynku, na którym jest posadowiony. Nie rozdziela również udziału we własności części wspólnych budynku. W konsekwencji mówi o sprzedaży wszystkiego co "wchodzi w skład" przedmiotu sprzedaży.

Nie można więc uznać, w rozumieniu przepisów ustawy (jak również Kodeksu cywilnego), że w analizowanej sprawie doszło odrębnie do sprzedaży nieruchomości mieszkalnej oraz odrębnie do sprzedaży gruntu (udziału w gruncie), na którym ten lokal się znajduje i jeszcze odrębnie do sprzedaży części wspólnych tego budynku (udziału w częściach wspólnych). Nie da się przecież cywilnoprawnie wyodrębnić i oddzielnie sprzedać samego lokalu mieszkalnego i 19/1.000 części we własności części wspólnych budynku oraz gruntu, na którym stoi. Powyższe nie może stanowić samodzielnego przedmiotu umowy cywilnoprawnej. Zawsze w przypadku lokali mieszkaInych mieszczących się w budynkach wielomieszkaniowych odrębnej własności lokali wewnątrz budynku towarzyszy przymusowa współwłasność: nieruchomości wspólnej (części wspólnych budynku oraz gruntu, na którym jest posadowiony). Oznacza to, że sprzedając odrębną własność lokalu mieszkalnego Wnioskodawczyni zbyła jednocześnie odpowiedni udział w nieruchomości gruntowej, na której postawiony był budynek oraz udział we własności części wspólnych budynku, w skład którego wchodzi przedmiotowy lokal. Nie ma tutaj znaczenia, że fizyczne wydzielenie części wspólnych budynku oraz gruntu jakie są związane z lokalem mieszkalnym nastąpiło w 2007 r. Sprzedawaną nieruchomość bowiem należy rozpatrywać jako całość. Niemożliwe jest jej zbycie bez ww. części wspólnych. Jednocześnie nie istnieje prawna możliwość zbycia w sposób samodzielny 19/1.000 części we własności części wspólnych budynku oraz gruntu przynależących do lokalu mieszkalnego.

Powyższe oznacza, że cała sprzedaż (odrębnej własności lokalu mieszkalnego wraz z nierozerwalnym z nim udziałem w gruncie oraz w częściach wspólnych budynku, w skład którego wchodzi przedmiotowy lokal) podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych według zasad obowiązujących do dnia 31 grudnia 2006 r.

Zatem, w stosunku do analizowanej sprzedaży w całości nie powstał przychód (zarówno od sprzedaży lokalu jak i nierozerwalnie z nim powiązanego udziału w gruncie oraz częściach wspólnych budynku). Powyższe oznacza, że uzyskana ze sprzedaży odrębnej własności lokalu mieszkalnego łączna cena (w skład której wchodzi lokal mieszkalny wraz z udziałem wynoszącym 19/1.000 części w prawie własności nieruchomości gruntowej oraz we własności części wspólnych budynku, z którego lokal został wydzielony) w całości nie stanowi źródła przychodu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odnośnie pytania czwartego, zdaniem Wnioskodawczyni, z tytułu sprzedaży opisanego w stanie faktycznym lokalu mieszkalnego jak i związanego z nim nierozerwalnie udziału wynoszącego 19/1.000 części w prawie własności nieruchomości gruntowej oraz we własności części wspólnych budynku (jako jednej czynności sprzedaży nieruchomości) nie powstało źródło przychodu. W konsekwencji, przychód/dochód uzyskany ze sprzedaży ani nie podlega opodatkowaniu ani nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych (ad 4).

Jeżeli sprzedaż związanego nierozerwalnie z lokalem mieszkalnym udziału wynoszącego 19/1.000 części w prawie własności nieruchomości gruntowej oraz we własności części wspólnych budynku, z którego lokal został wydzielony podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, to za przychód Wnioskodawczyni powinna uznać kwotę 185 zł 20 gr. (ad 5).

W sytuacji, gdy sprzedaż związanego nierozerwalnie z lokalem mieszkalnym udziału wynoszącego 19/1.000 części w prawie własności nieruchomości gruntowej oraz we własności części wspólnych budynku, z którego lokal został wydzielony podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, to podatek należny z tytułu tej transakcji wynosi 0 zł (ad 6).

W przypadku, gdy udział wynoszący 19/1.000 części w prawie własności nieruchomości gruntowej oraz we własności części wspólnych budynku, z którego został wydzielony opisany w stanie faktycznym lokal mieszkalny, nie podziela losu prawnego sprzedaży samego mieszkania, wówczas do jego sprzedaży zastosowanie znajdzie art. 30e ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na mocy art. 8 pkt 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r. stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

Stosownie do art. 30e ust. 1 i 2 ustawy (w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2008 r.), podatek dochodowy od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw. Podatek jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie (art. 30e ust. 4 ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2008 r.).

Jak wskazuje art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość: wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio. Natomiast, w myśl art. 22 ust. 6c ustawy, koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c), z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

Aktem notarialnym z dnia 28 marca 2006 r. spółdzielnia mieszkaniowa, w której Wnioskodawczyni posiadała spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego przekształciła użytkowanie wieczyste gruntu, na którym stał budynek z tym lokalem we własność. Grunt ten został przez spółdzielnię mieszkaniową nabyty od Gminy. Z tego tytułu jako członek spółdzielni poniosła koszty związane z nabyciem gruntu w wysokości 185 zł 20 gr. (powyższe potwierdza pismo jakie otrzymała od Spółdzielni w dniu 8 lipca 2010 r.). Koszty nabycia gruntu przez spółdzielnię mieszkaniową zostały bowiem podzielone na jej członków (spółdzielnię tworzą jej członkowie) proporcjonalnie do udziału w nieruchomości gruntowej.

W dniu 2 lipca 2010 r. dokonała sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz ze związanym z nim udziałem wynoszącym 19/1.000 części w prawie własności nieruchomości gruntowej oraz we własności części wspólnych budynku, z którego lokal został wydzielony. Na mocy aktu notarialnego z dnia 26 lipca 2010 r. doprecyzowano, że Wnioskodawczyni sprzedaje lokal mieszkalny wraz ze związanym z nim udziałem w nieruchomości wspólnej za cenę łączną 200.000 zł, w tym cena związanych z lokalem udziałów w gruncie wynosi łącznie 185 zł 20 gr.

Zatem nie powstał u Wnioskodawczyni dochód z tytułu sprzedaży przynależnego do lokalu mieszkalnego udziału w nieruchomości wspólnej. Za przychód ze sprzedaży ww. udziału może jedynie uznać kwotę z umowy sprzedaży (185 zł 20 gr.). Jednocześnie Wnioskodawczyni podkreśla, że nie istnieje wartość rynkowa dla sprzedaży udziału w prawie własności nieruchomości gruntowej oraz we własności części wspólnych budynku, z którego lokal został wydzielony. Nie istnieje bowiem ani fizyczna ani prawna możliwość sprzedaży tego typu udziału (nie może on stanowić przedmiotu samodzielnej czynności prawnej). W konsekwencji, ewentualny podatek należny z tytułu tej transakcji wynosi 0 zł.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego odnośnie powstania źródła przychodu w związku ze sprzedażą nieruchomości uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy,

* jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a - c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości następuje po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości, dla określenia skutków podatkowych dokonanej transakcji istotne znaczenie ma zatem ustalenie daty jej nabycia.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w dniu 11 maja 2000 r. Wnioskodawczyni nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego położonego w budynku spółdzielni mieszkaniowej wraz z wkładem budowlanym i udziałem członkowskim.

Aktem notarialnym z dnia 28 marca 2006 r. spółdzielnia mieszkaniowa, w której Wnioskodawczyni posiadała spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego przekształciła użytkowanie wieczyste gruntu, na którym stał budynek z tym lokalem we własność. Grunt ten został przez spółdzielnię mieszkaniową nabyty od Gminy. Z tego tytułu jako członek spółdzielni Wnioskodawczyni poniosła koszty związane z nabyciem gruntu w wysokości 185 zł 20 gr. (powyższe potwierdza pismo jakie otrzymała od Spółdzielni w dniu 8 lipca 2010 r.).

W dniu 17 maja 2007 r. przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowej na podstawie ustawy o własności lokali i art. 1714 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz w oparciu o postanowienia statutu spółdzielni:

* ustanowili odrębną własność lokalu mieszkalnego ustalając przynależny udział we współwłasności nieruchomości wspólnej na 19/1.000 części oraz

* przenieśli własność tego lokalu na rzecz Wnioskodawczyni wraz z przynależnym udziałem we współwłasności nieruchomości wspólnej.

Następnie w dniu 2 lipca 2010 r. Wnioskodawczyni dokonała sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz ze związanym z nim udziałem wynoszącym 19/1.000 części w prawie własności nieruchomości gruntowej oraz we własności części wspólnych budynku, z którego lokal został wydzielony.

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego zdefiniowane zostało w art. 172 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.). Zgodnie z jego treścią jest to prawo zbywalne, dziedziczne i podlegające egzekucji. Jest ono ograniczonym prawem rzeczowym.

Umożliwia ono korzystanie z lokalu oraz rozporządzanie tym prawem, z pewnymi ograniczeniami, na zasadach zbliżonych do prawa własności. Świadczy o tym także umiejscowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w Księdze Drugiej Kodeksu cywilnego "Własność i inne prawa rzeczowe".

Natomiast ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu powoduje, że osoba, której przysługuje to prawo, uzyskuje pełnię uprawnień właścicielskich do lokalu mieszkalnego oraz prawo do udziału w związanej z tym lokalem nieruchomości wspólnej.

W świetle wyżej przedstawionych przepisów ustanowienie odrębnej własności i przeniesienie prawa własności w istocie było tylko przekształceniem formy prawnej władania rzeczą, a nie nowym nabyciem.

Dlatego też stwierdzić należy, iż w dacie ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego, ustalenia udziału we współwłasności nieruchomości wspólnej na 19/1.000 części oraz przeniesienia własności tego lokalu wraz z przynależnym udziałem we współwłasności nieruchomości wspólnej w 2007 r. nie doszło do nabycia, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym, bieg 5 letniego terminu, o którym mowa w ww. przepisie, należy liczyć od końca 2000 r., co oznacza, że upłynął on z końcem 2005 r.

Zatem odpłatne zbycie dokonane w dniu 2 lipca 2010 r. lokalu mieszkalnego wraz z przynależnym do niego udziałem wynoszącym 19/1.000 części w prawie własności nieruchomości gruntowej oraz we własności części wspólnych budynku, z którego lokal został wydzielony, nie stanowi dla Wnioskodawczyni źródła przychodu a środki uzyskane z tej transakcji nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego tut. Organ uznał za bezprzedmiotowe rozpatrywanie kwestii dotyczących zasad opodatkowania jak i zastosowania zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl