ITPB2/415-687/08/PS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 października 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-687/08/PS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 28 czerwca 2008 r. (data wpływu 1 lipca 2008 r.), uzupełnionym w dniu 31 sierpnia 2008 r. (data wpływu 4 września 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych jest:

* nieprawidłowe w zakresie opodatkowania odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego nr 5,

* prawidłowe w zakresie opodatkowania odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego nr 6.

UZASADNIENIE

W dniu 1 lipca 2008 r. wpłynął ww. wniosek Pani o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odpłatnego zbycia dwóch lokali mieszkalnych. Z uwagi na to, że wniosek nie zawierał stanowiska Pani w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego, tutejszy organ pismem z dnia 22 sierpnia 2008 r. znak ITPB2/415-687/08/PS wezwał Panią o uzupełnienie tego wniosku. Pismem z dnia 31 sierpnia 2008 r. (data wpływu 4 września 2008 r.) uzupełniła Pani wniosek w wymaganym zakresie.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Otrzymała Pani na wyłączną własność w dniu 14 października 2000 r. w drodze darowizny lokal mieszkalny nr 5. W dniu 1 października 2002 r. nabyła Pani wraz z małżonkiem na zasadach wspólności małżeńskiej majątkowej lokal mieszkalny nr 6 przylegający do lokalu mieszkalnego nr 5. W dniu 3 lipca 2007 r. małżonek darował Pani aktem notarialnym posiadany przez siebie na zasadach wspólności małżeńskiej majątkowej udział w lokalu mieszkalnym nr 6. W tym samym dniu oba posiadane już wyłącznie przez Panią mieszkania zostały połączone w jeden lokal mieszkalny oznaczony nr 5. W dniu 24 września 2007 r. podzieliła Pani posiadany lokal mieszkalny nr 5 na dwa odrębne lokale w ten sposób, że lokal mieszkalny nr 5 powstał w całości ze "starego" lokalu nr 5, który nabyła Pani do majątku odrębnego w dniu 14 października 2000 r., a lokal nr 6 powstał w większej części ze "starego" lokalu nr 6, nabytego w dniu 1 października 2002 r. i w części ze "starego" lokalu nr 5. Następnie w dniu 24 września 2007 r. oba lokale mieszkalne zostały przez Panią odpłatnie zbyte.

W związku z tym powstaje u Pani wątpliwość co do zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odnośnie odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem okresu pięciu lat od daty nabycia. Problematycznym jest zastosowanie właściwych przepisów ustawy w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. lub po dniu 1 stycznia 2007 r. "Stary" lokal mieszkalny nabyła Pani w dniu 1 października 2002 r., a zbyła w dniu 24 września 2007 r., czyli przed upływem okresu pięciu lat od dnia nabycia. Do rozstrzygnięcia pozostaje jednak kwestia darowizny połowy przedmiotowego lokalu mieszkalnego nr 6, którą otrzymała Pani od małżonka w dniu 3 lipca 2007 r. oraz przyłączenia doń części "starego" lokalu nr 5. Wątpliwości co do zastosowania właściwych przepisów budzi również odpłatne zbycie lokalu mieszkalnego nr 5, który powstał z podziału w dniu 24 września 2007 r. lokalu mieszkalnego oznaczonego tym samym numerem.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy sprzedaż lokali mieszkalnych oznaczonych nr 5 i 6 podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a jeżeli tak to jakie przepisy należy zastosować do sprzedaży każdego z lokali. Czy sprzedaż tę należy traktować w oparciu o przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., czy też późniejsze.

Zdaniem Wnioskodawczyni sprzedaż obu lokali podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i należy zastosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu przed dniem 1 stycznia 2007 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe w zakresie opodatkowania odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego nr 5 oraz prawidłowe w zakresie opodatkowania odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego nr 6.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów-z zastrzeżeniem ust. 2 - jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy,

* jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do przepisu art. 7 ust. 1 ustawy zmieniającej do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w tej ustawie, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Istotna dla rozpatrywanej sprawy jest kwestia, od kiedy należy liczyć bieg pięcioletniego terminu, o którym mowa w cytowanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Należy zatem ustalić moment nabycia przez Wnioskodawczynię prawa własności lokali mieszkalnych nr 5 i 6 odpłatnie zbytych w dniu 24 września 2007 r.

Na mocy art. 31 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.) z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje pomiędzy małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa, obejmująca ich dorobek (wspólność ustawowa) i ma ona charakter współwłasności łącznej (bezudziałowej). Oznacza to, że zarówno żonie jak i mężowi przysługuje własność do całego majątku i wszystkich poszczególnych jego przedmiotów, nie zaś do określonej ułamkowo jego części. W myśl natomiast art. 33 pkt 2) Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił.

Z analizy stanu faktycznego opisanego przez Panią w złożonym wniosku wynika, że w dniu 14 października 2000 r. nabyła Pani w drodze darowizny lokal mieszkalny nr 5 stanowiący Pani majątek osobisty, a w dniu 1 października 2002 r. nabyła Pani wraz z małżonkiem lokal mieszkalny nr 6 objęty wspólnością ustawową. Dla rozstrzygnięcia przedmiotowej sprawy ważne jest ustalenie, jakie skutki wywołało - dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych - połączenie lokali mieszkalny nr 5 i 6 w jeden lokal mieszkalny oznaczony jako nr 5 dokonane w dniu 3 lipca 2007 r., a następnie podział tego lokalu w dniu 24 września 2007 r. na dwa lokale mieszkalne nr 5 i 6 o zmienionych - w stosunku do pierwotnych - powierzchniach i odpłatne zbycie tych lokali w tym samym dniu. W odniesieniu do zbycia lokalu mieszkalnego nr 5 stwierdzić należy, że dokonane połączenie i podział lokali mieszkalnych nie wpłynęło na bieg terminu pięcioletniego, o którym mowa w powołanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i który należy liczyć od 2001 r. W konsekwencji odpłatne zbycie tego lokalu w dniu 24 września 2007 r. nie stanowi źródła przychodów. W odniesieniu natomiast do zbycia lokalu nr 6 uznać trzeba, że opodatkowaniu podlega ta część ceny sprzedaży, która przypada na powierzchnię nabytą w dniu 1 października 2002 r., jako że sprzedaż tej części nastąpiła przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Bez wpływu na powyższe ustalenie - z uwagi na fakt, że lokal nr 6 został nabyty w ramach wspólności majątkowej - pozostaje opisana we wniosku darowizna uczyniona przez męża na rzecz Wnioskodawczyni.

W myśl art. 28 ust. 2 i 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. - podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu i jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Zasada ta nie ma zastosowania do podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e), na przykład na nabycie lub budowę budynku mieszkalnego.

Reasumując, z przedstawionego stanu faktycznego oraz podatkowych unormowań prawnych w tym zakresie wynika, że odpłatne zbycie przez Wnioskodawczynię lokalu mieszkalnego nr 5 nie stanowi źródła przychodów, natomiast źródłem tym jest odpłatne zbycie lokalu mieszkalnego nr 6, zaś do przychodu mają zastosowanie zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Ponadto w sprawie będącej przedmiotem wniosku należy zwrócić uwagę, że kserokopie dokumentów dołączone przez Wnioskodawczynię do wniosku nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach wydanej interpretacji. Zgodnie bowiem z art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej interpretacja indywidualna zawiera ocenę stanowiska Wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Z powyższego wynika, że organ właściwy do wydania interpretacji indywidualnej nie przeprowadza postępowania dowodowego, nie jest zatem ani obowiązany ani uprawniony do analizy dołączonych do wniosku dokumentów ani do wykorzystania ich treści przy ocenie stanowiska Wnioskodawczyni. Organ ten jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez Wnioskodawczynię. Tym samym, jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawczyni w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Złożenie przez Wnioskodawczynię fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, że niniejsza interpretacja nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87 - 100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl