ITPB2/415-66/09/RS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 kwietnia 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-66/09/RS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2009 r. (data wpływu 22 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 stycznia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Zgodnie z aktem notarialnym z dnia 29 grudnia 2006 r. sprzedała Pani nieruchomość za cenę 700.000 zł, którą nabyła w 1/2 części na podstawie umowy majątkowej małżeńskiej rozszerzającej majątkową wspólność ustawową na wszystkie składniki majątkowe wchodzące w skład majątków odrębnych małżonków. Umowa ta została zawarta na podstawie decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 14 lutego 2005 r. zezwalającej Pani, jako obywatelce Białorusi, na nabycie na zasadzie rozszerzenia małżeńskiej wspólności ustawowej prawa własności przedmiotowej nieruchomości.

Drugą połowę nieruchomości nabyła Pani na podstawie umowy majątkowej małżeńskiej i o podział majątku, zgodnie z którą wyłączyła Pani wraz z małżonkiem ustawową wspólność majątkową zastępując ją ustrojem rozdzielności majątkowej i dokonała podziału majątku wspólnego (wspólnie z nieżyjącym już mężem) w ten sposób, że na wyłączną Pani własność przypadł cały majątek, tj. ww. nieruchomość. Aktem notarialnym z dnia 28 października 2005 r. czynności tej dokonali Państwo na podstawie decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 września 2005 r. zezwalającej Pani na nabycie do majątku odrębnego w drodze umowy ograniczającej wspólność majątkową przedmiotowej nieruchomości.

Nadmienia Pani także, iż przedmiotowa nieruchomość została nabyta - przez małżonka (zmarłego w dniu 25 kwietnia 2007 r.) - w dniu 12 lutego 1996 r. na podstawie umowy przeniesienia prawa użytkowania wieczystego gruntu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy nabycie 1/2 części przedmiotowej nieruchomości na podstawie umowy majątkowej małżeńskiej zawartej w dniu 26 lipca 2005 r. rozszerzającej majątkową wspólność ustawową na wszystkie składniki majątkowe wchodzące w skład majątków odrębnych, a będącej dotąd majątkiem odrębnym małżonka, stanowi nabycie, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem czy przychód uzyskany ze sprzedaży tej części nieruchomości podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawczyni, przychód uzyskany ze sprzedaży 1/2 części nieruchomości (700.000 zł: 2 = 350.000 zł) nie podlega opodatkowaniu, gdyż przez włączenie do majątku małżonków w drodze umowy rozszerzającej ustawową wspólność majątkową nieruchomości stanowiącej majątek odrębny jednego z małżonków, nie jest nabyciem tej nieruchomości w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy przez drugiego małżonka.

W związku z tym uważa Pani, że przychód uzyskany ze sprzedaży części nieruchomości nabytej w taki sposób nie jest opodatkowany, na poparcie czego powołuje wyrok NSA z dnia 9 kwietnia 2002 r. sygn. akt III SA 2717/00.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

* jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym, Wnioskodawczyni w wyniku zawartej w dniu 26 lipca 2005 r. umowy rozszerzającej majątkową wspólność ustawową na wszystkie składniki majątkowe nabyła nieruchomość, stanowiącą dotąd odrębną własność małżonka a nabytą przez niego w dniu 12 lutego 1996 r. Następnie wskutek zawartej w dniu 28 października 2005 r. umowy majątkowej małżeńskiej i o podział majątku otrzymała cały majątek, tj. stała się wyłączną właścicielką przedmiotowej nieruchomości, a podział majątku odbył się bez spłat i dopłat. W dniu 29 grudnia 2006 r. nieruchomość została sprzedana za cenę 700.000 zł.

Dla rozstrzygnięcia przedmiotowej sprawy istotne jest ustalenie, czy włączenie nieruchomości do majątku wspólnego małżonków stanowi jej nabycie w rozumieniu przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Umowa rozszerzająca wspólność majątkową małżeńską uregulowana została w art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.).

Jest to umowa, której celem jest ustanowienie ustroju majątkowego między małżonkami w sposób odmienny od przewidzianego w przepisach o wspólności ustawowej. Umowa ta jest czynnością prawną, która reguluje stosunki majątkowe małżonków przez czas trwania ich związku małżeńskiego.

W orzecznictwie Sądu Najwyższego wyrażono pogląd, że umowa rozszerzająca wspólność majątkową małżeńską ma charakter czynności prawnej rozporządzającej o charakterze nieodpłatnym, co stanowi w swej istocie darowiznę dokonaną w ramach małżeńskiej umowy majątkowej. Wspólność małżeńską, która jest współwłasnością łączną cechuje bezudziałowy charakter. Oznacza to, że w przypadku sprzedaży nieruchomości, każdy z małżonków zbywa całą nieruchomość, a nie udziały w tej nieruchomości zaś cały przychód ze sprzedaży wchodzi niepodzielnie do majątku wspólnego.

Włączenie do majątku małżonków w drodze umowy rozszerzającej ustawową wspólność majątkową nieruchomości stanowiącej majątek odrębny jednego małżonka, nie jest nabyciem tej nieruchomości przez drugiego małżonka, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Powyższe oznacza, że za datę nabycia nieruchomości, która stanowiła wcześniej majątek odrębny małżonka należy przyjąć dzień, w którym małżonek nabył nieruchomość do majątku odrębnego.

W konsekwencji, w wyniku zawarcia w 2005 r. umowy rozszerzającej wspólność ustawową stała się Pani współwłaścicielem nieruchomości nabytej w 1996 r., dlatego przychód ze sprzedaży w tej części nie będzie stanowił źródła przychodów (i tym samym nie będzie podlegał opodatkowaniu) z uwagi na upływ pięcioletniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Końcowo należy dodać, że dokumenty dołączone przez Wnioskodawczynię nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach wydanej interpretacji. Wydając interpretację w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez Wnioskodawcę i jego stanowiskiem. Wobec tego niniejszą interpretację wydano w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl