ITPB2/415-654/09/AD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 października 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-654/09/AD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 28 lipca 2009 r. (data wpływu 31 lipca 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 9 października 2009 r. (data wpływu 12 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe, jednakże z innych względów niż wskazano we wniosku.

UZASADNIENIE

W dniu 31 lipca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości. Z uwagi na stwierdzone we wniosku braki formalne, wezwano Wnioskodawcę pismem z dnia 1 października 2009 r. Nr ITPB2/415-654/09-2/AD do ich uzupełnienia. Wniosek uzupełniony został przez Pana pismem z dnia 9 października 2009 r. (data wpływu 12 października 2009 r.).

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 6 marca 1996 r. zmarła Pana matka. W wyniku przeprowadzonego postępowania spadkowego postanowieniem Sądu z dnia 2 czerwca 2004 r. stwierdzone zostało, iż spadek po niej nabył Pan w udziale wynoszącym #188; części. Na skutek działu spadku dokonanego postanowieniem Sądu z dnia 11 grudnia 2007 r. nabył Pan niezabudowaną działkę Nr 305/8, którą na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego zbył w dniu 24 lipca 2009 r. za kwotę 60.000 zł. Dział spadku nie był ekwiwalentny w naturze. Z przysługującego Panu udziału w wysokości 25%, otrzymał Pan część spadkobranej nieruchomości, która stanowiła 5,46% wartości masy spadkowej. Wartość nabytej nieruchomości ustalono na kwotę 11.221 zł. Otrzymanemu faktycznie udziałowi w spadku nie towarzyszyły żadne spłaty ani dopłaty. Nabyta nieruchomość (stanowiąca część odziedziczonej nieruchomości) mieści się w udziale jaki przysługiwał Panu w spadku. Wyniósł on 23,1%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy ma Pan obowiązek zapłaty podatku dochodowego od sprzedanej działki gruntu nabytej w ramach spadku po mamie.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie ma on obowiązku zapłaty podatku dochodowego, gdyż na mocy art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w dacie nabycia nieruchomości (24 czerwca 2004 r. - data uprawomocnienia się orzeczenia o nabyciu spadku), zwolnione są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości, w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny. Sprzedaną nieruchomość nabył Pan w drodze spadkobrania w dniu 24 czerwca 2004 r. po zmarłej mamie, tym samym w ocenie Pana przysługuje mu zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych, na które to nie wpływa fakt podziału odziedziczonej nieruchomości na cztery części dla każdego ze spadkobierców w 2007 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe, jednakże z innych względów niż wskazano we wniosku.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy źródłem przychodu jest - z zastrzeżeniem ust. 2 - odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy,

* jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z analizy wniosku wynika, iż w dniu 6 marca 1996 r. zmarła Pana matka. W wyniku przeprowadzonego postępowania spadkowego postanowieniem Sądu z dnia 2 czerwca 2004 r. stwierdzone zostało, iż spadek po niej nabył Pan w udziale wynoszącym #188; części.

Zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą jego śmierci przechodzą na następców prawnych. W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, iż dniem nabycia przez Wnioskodawcę spadku jest data śmierci każdego ze spadkodawców. Natomiast postanowienie Sądu o nabyciu spadku potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.

Mając na uwadze powyższe prawo własności udziału w nieruchomości nie zostało przez Pana nabyte w dniu 24 czerwca 2004 r. - data uprawomocnienia się orzeczenia o nabyciu spadku, lecz w dniu śmierci matki, tj. 6 marca 1996 r.

W myśl art. 1035 ustawy - Kodeks cywilny, jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego stosuje się przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Do momentu zniesienia tej współwłasności lub dokonania działu spadku, spadkobiercy są współwłaścicielami rzeczy i praw wchodzących w skład spadku. Jednak zgodnie z art. 1036 ww. ustawy istnieje możliwość rozporządzenia przez spadkobierców prawem lub rzeczą należącą do spadku, mimo istnienia współwłasności, jeśli następuje to za zgodną wolą wszystkich spadkobierców.

Z instytucją działu spadku mamy do czynienia w sytuacji, w której spadek przypada kilku spadkobiercom. Wskutek działu spadku poszczególni spadkobiercy stają się podmiotami wyłącznie uprawnionymi w granicach przyznanych im praw majątkowych, stanowiących do chwili działu przedmiot wspólności. Nie zmienia to faktu, iż dział spadku jest zawsze konsekwencją wcześniejszego nabycia spadku. Jeżeli udział nabyty w spadku w wyniku działu spadku się zwiększa, tj. przekracza udział nabyty uprzednio w spadku, to data działu spadku będzie również datą nabycia tej części nieruchomości, o którą zwiększył się udział w niej po dokonaniu działu spadku.

W świetle powyższego przyznanie nieruchomości na wyłączną własność jednemu ze spadkobierców w drodze działu spadku nie będzie jej nabyciem, jeśli mieści się w udziale jaki przysługiwał mu w spadku.

Z treści wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej oraz jego uzupełnienia wynika, iż w dniu 11 grudnia 2007 r. dokonano działu spadku, na skutek którego stał się Pan właścicielem działki Nr 305/08. Nabyta przez Pana nieruchomość (stanowiąca część odziedziczonej nieruchomości) mieści się w udziale jaki przysługiwał Panu w spadku. Dział spadku miał miejsce bez spłat i dopłat.

Zatem w świetle wyżej przytoczonych przepisów prawa podatkowego uznać należy, iż Pana udział w masie spadkowej po dziale spadku nie uległ powiększeniu tj. nie przekroczył udziału nabytego w spadku w 1996 r., tym samym nie doszło do nabycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż wartość otrzymanej nieruchomości mieści się w udziale, jaki przysługiwał Panu w wyniku nabycia spadku.

Biorąc powyższe pod uwagę za datę nabycia nieruchomości przyjąć należy datę nabycia spadku, którą jak wskazano powyżej jest data śmierci matki, tj. 6 marca 1996 r., a co za tym idzie bieg pięcioletniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy liczyć od końca 1996 r. Tak więc dokonane w dniu 24 lipca 2009 r. odpłatne zbycie w nieruchomości z uwagi na upływ okresu, o którym mowa powyżej, nie będzie stanowiło źródła przychodu, a tym samym nie będzie skutkowało obowiązkiem uiszczenia podatku dochodowego.

Jednocześnie informuje się, że dokumenty dołączone przez Pana nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach wydanej interpretacji. Wydając interpretację w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez Wnioskodawcę i jego stanowiskiem. Wobec tego niniejszą interpretację wydano w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Pana w złożonym wniosku.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl