ITPB2/415-634/10/MM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 września 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-634/10/MM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 28 czerwca 2010 r. (data wpływu 2 lipca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 lipca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W 1993 r. Wnioskodawca wraz z małżonką nabył do majątku wspólnego gospodarstwo rolne o powierzchni 4,33 ha, w ramach którego małżonkowie prowadzili działalność rolniczą. W 2001 r. małżonkowie dokonali zamiany części gospodarstwa (2,13 ha) na lokal mieszkalny, a na pozostałym gruncie (2,20 ha) nadal prowadzili działalność rolniczą i otrzymywali m.in. dopłaty rolnicze.

W grudniu 2009 r. małżonkowie otrzymali decyzję o warunkach zabudowy, w ramach której ustalono, że na posiadanej przez Nich działce (nr 44 o powierzchni 1,62 ha) możliwa jest budowa domów jednorodzinnych, a w lutym 2010 r. decyzję zatwierdzającą podział działki nr 44 na 11 działek (w tym działka nr 11 pełni funkcję drogi wewnętrznej dojazdowej).

W kwietniu 2010 r. Wnioskodawca wraz z małżonką dokonał zbycia jednej z działek oraz udziału w drodze. Pozostałe działki również zamierza sprzedać (ewentualnie część pozostawić na własne potrzeby).

Ww. działki nie były wykorzystywane w pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wnioskodawca prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie:

* od 29 lutego 1984 r. do 15 lipca 1999 r. taxi bagażowe/osobowe - nie był wówczas podatnikiem podatku VAT,

* od 1 lipca 2001 r. do 1 sierpnia 2004 r. usługi transportowe i był podatnikiem podatku VAT, a po wyrejestrowaniu się z ewidencji działalności gospodarczej złożył VAT-R i wyrejestrował się z tego podatku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przedstawionym stanie faktycznym sprzedaż działki powstałej w wyniku podziału działki nr 44 podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy uzyskane przez Niego przychody ze zbycia działki powstałej w wyniku podziału działki nr 44 nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Działkę nr 44 Wnioskodawca nabył wraz z żoną do majątku prywatnego. Małżonkowie prowadzili na tej działce działalność rolniczą. W roku 2010 uzyskali jedynie decyzję o podziale tej działki. Na działce tej nie prowadzili działalności gospodarczej. Zatem zbycie działek powstałych w wyniku podziału działki nr 44 nie stanowi przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Od nabycia działki nr 44 minęło ponad 5 lat, a podziału działki nie należy uważać za nabycie. Wobec powyższego - w ocenie Wnioskodawcy - przychody ze zbycia podzielonych działek nie podlegają opodatkowaniu jako przychody, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Natomiast, zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ww. ustawy, źródłem przychodu jest:

a.

odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów

* jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonujących zamiany.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, iż odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w podatku dochodowym. Jeżeli natomiast odpłatne zbycie nieruchomości następuje po upływie tego okresu, przychód z tego tytułu nie podlega w ogóle opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, w 1993 r. Wnioskodawca wraz z małżonką nabył do majątku wspólnego gospodarstwo rolne o powierzchni 4,33 ha, w ramach którego prowadził działalność rolniczą. W 2001 r. małżonkowie dokonali zamiany części gospodarstwa tj. 2,13 ha na lokal mieszkalny, a na pozostałym gruncie nadal prowadzili działalność rolniczą. Grunt ten nie był wykorzystywany w pozarolniczej działalności gospodarczej.

W grudniu 2009 r. Wnioskodawca wraz z małżonką otrzymał decyzję o warunkach zabudowy, w ramach której ustalono, że na posiadanej przez nich działce nr 44, o powierzchni 1,62 ha możliwa jest budowa domów jednorodzinnych, a w lutym 2010 r. decyzję zatwierdzającą podział działki nr 44 na 11 działek. W kwietniu 2010 r. dokonali zbycia jednej działki wraz z udziałem w drodze. Pozostałe działki planują sprzedać lub też część z nich przeznaczyć na własne potrzeby.

Podział działki nr 44 dotychczas posiadanej na 11 działek nie stanowi ich nabycia, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stąd czynność ta nie ma wpływu na określenie początku biegu terminu o którym mowa w tym przepisie. Zatem za datę nabycia działek, powstałych w wyniku podziału, od której liczy się upływ 5-letniego terminu należy uznać 1993 rok. Tym samym pięcioletni termin o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 cytowanej ustawy w Pana przypadku upłynął z końcem 1998 r.

W związku z faktem, iż sprzedaż działki dokonana w kwietniu 2010 r. nastąpiła po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie i działka ta nie była wykorzystywana w pozarolniczej działalności gospodarczej - nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w powołanym art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że przychód uzyskany z jej sprzedaży nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, ul. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl