ITPB2/415-583/09/IB - Zwolnienie od podatku diet oraz innych należności z tytułu podróży służbowej wypłacanych przez spółkę pracownikom tymczasowym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 września 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-583/09/IB Zwolnienie od podatku diet oraz innych należności z tytułu podróży służbowej wypłacanych przez spółkę pracownikom tymczasowym.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 1 lipca 2009 r. (data wpływu 6 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 lipca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

Wezwaniem z dnia 2 września 2009 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy zwrócił się o uzupełnienie wniosku poprzez wyczerpujące przedstawienie zdarzenia przyszłego.

Pismem z dnia 10 września 2009 r. (data wpływu 14 września 2009 r.) uzupełniono wniosek w ww. zakresie.

W przedmiotowym wniosku oraz uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka istnieje od 2006 r. i prowadzi szeroki zakres działalności, m.in. jest agencją pracy tymczasowej. Spółka zamierza kierować pracowników do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika. W zamierzeniach Spółki pracodawcami użytkownikami będą m.in. firmy polskie, które w ramach prowadzonej przez siebie działalności świadczą swoje usługi na terenie Francji. Pracownicy tymczasowi będą pracowali głównie w firmach montażowo-budowlanych realizujących projekty w różnych miejscach na terenie Francji. Pracownicy tymczasowi będą zatem świadczyli pracę poza siedzibą firm pracodawców użytkowników, którzy mają swoją siedzibę w Polsce ale również i we Francji. W związku z tym pracownicy tymczasowi będą świadczyli pracę w różnych miejscach we Francji, co będzie wynikało ze specyfiki działalności pracodawcy użytkownika. Mając powyższe na uwadze Spółka zamierza wypłacać pracownikom tymczasowym diety w kwotach określonych odrębnymi przepisami tytułem podróży służbowej, a także zwrot kosztów przejazdów i noclegów oraz innych określonych wydatków odpowiednio do uzasadnionych potrzeb pracowników.

Zgodnie z umowami o pracę miejscem pracy będzie terytorium Polski. Umowa o pracę także będzie zawarta w Polsce. W przypadku znalezienia kontrahenta we Francji czy innym kraju Unii Europejskiej pracownicy będą wysyłani w podróż służbową w rozumieniu przepisów prawa pracy. Pracownicy będą zaopatrywani w druk E101 celem potwierdzenia prawa do ubezpieczenia społecznego za granicą.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym diety oraz inne należności z tytułu podróży służbowej wypłacane przez Spółkę pracownikom tymczasowym, którzy świadczą pracę na rzecz pracodawcy użytkownika i wykonują jego zadania służbowe poza siedzibą pracodawcy użytkownika korzystają ze zwolnienia na mocy art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Zdaniem Wnioskodawcy wysokości diet i innych należności (zwrot kosztów dojazdów, noclegów itp.) zostały określone w przepisach rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalenia należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990) oraz w przepisach rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1991). W art. 21 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca enumeratywnie wskazał dochody, które są wolne od podatku dochodowego. Art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) zawiera zwolnienie od podatku dochodowego diet i innych należności za czas podróży służbowej pracownika. Z przepisu tego wynika więc, że otrzymywane przez pracownika świadczenia są wolne od podatku dochodowego wówczas gdy ich wypłata nastąpi w związku z podróżą służbową.

Definicja podróży służbowej została zawarta w art. 775 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy. Pojęcie to zostało określone jako wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy. Warto podkreślić, iż żaden akt prawny nie zawiera ograniczenia jeśli chodzi o czas wykonywania zadania służbowego w ramach świadczonej pracy poza stałym miejscem jej wykonywania. W świetle powyższego - zdaniem Spółki - wypłacane diety będą wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych. Ponadto, wskazać należy, że za przyjęciem przedstawionego stanowiska przez Spółkę przemawia fakt, iż były wydawane w innych sprawach odpowiedzi na wyżej postawione pytanie. Niezmiennie prezentowano stanowisko, iż diety i inne należności wypłacane pracownikom z tytułu delegacji służbowych bez względu na czas jej trwania, korzystają ze zwolnienia na mocy art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 12 ust. 1 ww. ustawy, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ww. ustawy wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika - do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 13.

Powyższe zwolnienie od podatku obejmuje zatem diety i inne świadczenia otrzymane przez pracownika za czas podróży służbowej, do wysokości określonej w odrębnych przepisach.

Odrębnymi przepisami, o których mowa powyżej, są:

*

rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalenia należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. z 2002 r. Nr 236, poz. 1991 r. z późn. zm.).

*

rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. z 2002 r. Nr 236, poz. 1990 z późn. zm.)

Zatem, niezbędnym warunkiem dla skorzystania ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest odbycie przez pracownika podróży służbowej. Przepisy prawa podatkowego nie zawierają definicji "podróży służbowej".

Dlatego w kwestii tej należy posłużyć się definicją zawartą w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.). W art. 775 § 1 Kodeksu pracy ustawodawca określił, iż pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy przysługuje zwrot kosztów związanych z podróżą służbową.

W zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku Spółka - agencja pracy tymczasowej zamierza kierować pracowników do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawców użytkowników - mających swoje siedziby w Polsce i we Francji. W związku z tym pracownicy będą świadczyli pracę w różnych miejscach we Francji. Spółka zamierza wypłacać pracownikom tymczasowym diety oraz inne należności tytułem podróży służbowych w kwotach określonych odrębnymi przepisami. Zgodnie z umowami o pracę miejsce wykonywania pracy będzie znajdowało się w Polsce. Natomiast - jak Spółka wskazuje w przesłanym uzupełnieniu wniosku - pracownicy będą odbywali podróż służbową w rozumieniu przepisów prawa pracy.

Mając na uwadze przestawiony stan faktyczny oraz powołane wyżej przepisy prawa należy zatem stwierdzić, iż w sytuacji gdy pracownicy wykonujący polecenia służbowe pracodawcy w kraju lub poza jego granicami otrzymują przysługujące im na podstawie odrębnych przepisów diety i inne należności z tytułu podróży służbowych, do wysokości wynikających z tych przepisów, korzystają one ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podkreślić przy tym należy, iż zwolnienie przysługuje wyłącznie pod warunkiem, że pracownik odbywa podróż służbową w rozumieniu cytowanych przepisów Kodeksu pracy, tj. wykonuje na polecenie pracodawcy zadania służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy. Ww. kwestia nie jest natomiast przedmiotem niniejszej interpretacji. Upoważnienie tut. organu do wydawania interpretacji indywidualnych obejmuje bowiem jedynie przepisy podatkowe.

W związku z zakresem żądania, interpretacja dotyczy wyłącznie zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie dotyczy innych kwestii związanych z wykonywaniem pracy poza granicami Polski.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl