ITPB2/415-486/09/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-486/09/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 21 maja 2009 r. (data wpływu - 25 maja 2009 r.), uzupełnionym w dniu 28 lipca 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe, jednakże na innych zasadach niż przytoczone we wniosku.

UZASADNIENIE

W dniu 25 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 28 lipca 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Posiada Pan status podatnika ryczałtowego i ma w posiadaniu 30 ha gruntów. W dniu 5 grudnia 1995 r. zakupił Pan nieruchomość rolną o powierzchni 4,4522 ha, która weszła w skład gospodarstwa rolnego. Natomiast w okresie od 1 maja 2004 r. do grudnia 2008 r. otrzymywał Pan z Unii Europejskiej dotację z tytułu uprawy ziemi. W czerwcu 2008 r. podzielił Pan nieruchomość na 23 działki, przy czym każda z nich ma powierzchnię mniejszą od 1 ha. Na wypisie z rejestru gruntów i budynków działki te są opisane jako PS - pastwiska i N - nieużytki. Nadto brak jest dla opisanych gruntów aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego.

W stosunku do jednej z działek o powierzchni 0,1670 ha, oznaczonej w ewidencji gruntów jako N - nieużytki - została wydana ostateczna decyzja o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Co do pozostałych działek nie występował Pan o przekształcenie na działki budowlane. Obecnie zdecydował się Pan na sprzedaż każdej z działek osobno, w odstępie czasowym zależnym od zainteresowania potencjalnych nabywców. Będą one sprzedawane jako działki rolne, przy czym po zbyciu nie stracą one tegoż charakteru, jednakże nie jest Pan w stanie przewidzieć zamiarów kupującego. Nie zamierza Pan również zajmować się transakcjami zakupu i sprzedaży nieruchomości, co wiązałoby się z uzyskaniem koncesji i założeniem działalności gospodarczej.

Jednocześnie nadmienił Pan, iż w okresie od 1 czerwca 2005 r. do 31 grudnia 2005 r. i od 5 maja 2006 r. do 30 października 2007 r. prowadził działalność gospodarczą w zakresie wydobycia żwiru i piasku. Z tego tytułu był Pan podatnikiem podatku dochodowego i podatku od towarów i usług (VAT). Przedmiotowe działki nie były związane z wykonywaną działalnością (nie figurowały w ewidencji środków trwałych i nie były wykorzystywane w ramach opisanej działalności) oraz nie stanowiły przedmiotu najmu czy dzierżawy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy sprzedaż wydzielonych działek rolnych będzie zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych.

2.

Czy sprzedaż wydzielonych działek rolnych będzie zwolniona z podatku VAT.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie pierwsze, dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych. W zakresie pytania drugiego, dotyczącego podatku od towarów i usług wniosek zostanie rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną.

Pana zdaniem, w myśl art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych działki nie utracą z powodu ich zbycia charakteru rolnego. Mimo, iż co do jednej z opisanych działek właściwy urząd gminy wydał pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego, działka ta nadal nie utraciła charakteru rolnego. Natomiast zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy powyższe grunty wchodzą w skład należącego do Pana gospodarstwa rolnego i w Ewidencji Gruntów i Budynków są sklasyfikowane jako użytki rolne. Nadto opisane działki nie były i nie są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej innej jak rolnicza. W związku z powyższym uważa Pan, że przedmiotowe grunty będą podlegały zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Pana w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w części dotyczącej pytania pierwszego uznaje się za prawidłowe, jednakże na innych zasadach niż przytoczone we wniosku.

Przepis art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) stanowi, iż opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy źródłem przychodu jest - z zastrzeżeniem ust. 2 - odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy,

* jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z treści cytowanego przepisu wynika, że źródłem przychodu podatnika jest m.in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie lub wybudowanie. Zatem przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie powstanie, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

* odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz

* zostało dokonane po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

W kwestii rozpatrywania przesłanki braku związku odpłatnego zbycia nieruchomości z wykonywaną działalnością gospodarczą, należy wskazać, iż ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) doprecyzowano definicję działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w brzmieniu po nowelizacji - ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a.

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b.

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,

* prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

W świetle powyższej definicji działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności, czy też jej rodziny. Przy czym należy zastrzec, iż rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie, czy sprzedaż działek budowlanych wypełnia znamiona prowadzenia działalności gospodarczej, bowiem stanowi to domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Reasumując, stwierdzić należy, iż odpłatne zbycie ww. nieruchomości, nie będzie stanowiło źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem będzie dokonane po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją nabyto, o ile nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej. Bez znaczenia pozostaje również jakakolwiek zmiana przeznaczenia przedmiotowych gruntów. Istotna jest bowiem w tym aspekcie wyłącznie data nabycia nieruchomości.

W związku z powyższym przychód ze sprzedaży działek, wydzielonych uprzednio z nabytej w dniu 5 grudnia 1995 r. nieruchomości rolnej, nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl