ITPB2/415-404/08/TJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-404/08/TJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 3 kwietnia 2008 r. (data wpływu 7 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 kwietnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 2 czerwca 2000 r. nabył Pan wraz z małżonką spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. W dniu 10 września 2007 r., na podstawie art. 17 14 1ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) nastąpiło przeniesienie na rzecz Pana i Pana żony prawa własności przedmiotowego lokalu w trybie tejże ustawy. Zgodnie bowiem z tym przepisem, na pisemne żądanie członka lub osoby niebędącej członkiem spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, spółdzielnia mieszkaniowa jest obowiązana zawrzeć umowę przeniesienia własności lokalu po dokonaniu spłaty, przypadających na ten lokal części zobowiązań spółdzielni, związanych z budową, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego spółdzielni wraz z odsetkami oraz po spłacie zadłużenia z tytułu opłat, o których mowa w art. 4 ust. 1 i 1 1. W 2008 r. zbył Pan przedmiotowy lokal.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy do opodatkowania zbycia przedmiotowego lokalu lub zwolnienia z opodatkowania będą miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r. czy też nowe przepisy, które weszły w życie po tej dacie.

Zdaniem Wnioskodawcy, do przedmiotowej sprzedaży będą miały zastosowanie przepisy obowiązujące przed dniem 1 stycznia 2007 r. Należy bowiem zauważyć, że nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nastąpiło w 2000 r., a na mocy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych nastąpiło jedynie przekształcenie tego prawa w prawo własności. Zaznaczyć należy, iż spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, podobnie jak prawo własności, jest prawem zbywalnym, polega dziedziczeniu i egzekucji. Właściciel tego prawa może więc, podobnie jak właściciel lokalu, nim swobodnie rozporządzać zarówno w drodze czynności prawnej inter vivos, jak i mortis causa. Artykuł 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że źródłem przychodu jest m.in. sprzedaż nieruchomości lub jej części, jeżeli sprzedaż ta nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i została dokonana przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości. Za datę nabycia przedmiotowego lokalu, od której upływa 5-letni termin określony w powołanym przepisie, nie można uznać momentu przekształcenia tego prawa w prawo własności, bowiem jest to tylko zmiana formy prawnej faktycznego prawa do nieruchomości. Według Wnioskodawcy nabycie prawa do lokalu nastąpiło w chwili nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, w związku z czym sprzedaż przedmiotowego lokalu w 2008 r. nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ze względu na upływ pięciu lat, od końca roku, w którym nastąpiło nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, a nie od końca roku kalendarzowego, w którym prawo to zostało przekształcone w prawo własności, w trybie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Jednocześnie Wnioskodawca zaznacza, że przy odmiennej interpretacji dojdzie do naruszenia zasady praw nabytych, bowiem na gruncie dotychczasowych przepisów przedmiotowe zbycie zostałoby zwolnione z opodatkowania już w 2006 r. Na potwierdzenie swojego stanowiska Wnioskodawca powołuje się na pismo Ministerstwa Finansów z dnia 21 kwietnia 1999 r., sygn. PB2/MK-0212/99.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz wynikającego z przydziału spółdzielni mieszkaniowych prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588), do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Podatek od przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw, stosownie do art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Stosownie do art. 17 14 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) na pisemne żądanie członka lub osoby niebędącej członkiem spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, spółdzielnia mieszkaniowa jest obowiązana zawrzeć umowę przeniesienia własności lokalu po dokonaniu:

1.

spłaty przypadających na ten lokal części zobowiązań spółdzielni związanych z budową, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego spółdzielni wraz z odsetkami;

2.

spłaty zadłużenia z tytułu opłat, o których mowa w art. 4 ust. 1 i 1 1.

Natomiast spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu zdefiniowane zostało w art. 17 2 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Zgodnie z jego treścią jest to prawo zbywalne, dziedziczne i podlegające egzekucji. Jest ono ograniczonym prawem rzeczowym.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nabył Pan wraz z żoną w 2000 r. Natomiast w dniu 10 września 2007 r. dokonali Państwo przekształcenia wskazanego prawa w prawo odrębnej własności. Za datę nabycia, od której liczyć należy upływ 5-letniego terminu należy uznać datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Ustanowienie odrębnej własności jest bowiem tylko zmianą formy prawnej faktycznego prawa do lokalu. Dlatego też w przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie znajdą przepisy obowiązujące przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Jednocześnie mając na uwadze, iż ww. lokal mieszkalny był wspólną własnością Pana i Pana żony, zaznacza się, że niniejsza interpretacja dotyczy również żony, z tym, że zgodnie z art. 14k § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa zastosowanie się do niej przed jej zmianą lub przed doręczeniem organowi podatkowemu odpisu prawomocnego orzeczenia sądu administracyjnego uchylającego tę interpretację nie może szkodzić - również w przypadku nieuwzględnienia jej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej - tylko Wnioskodawcy.

Pana żona, chcąc uzyskać interpretację indywidualną, powinna wystąpić z wnioskiem o jej wydanie.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, że niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r.

Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl