ITPB2/415-369a/10/MU

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 lipca 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-369a/10/MU

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 6 kwietnia 2010 r. (data wpływu - 14 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie terminu przekazywania przez płatnika kwot pobranych zaliczek na podatek - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 kwietnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie terminu przekazywania przez płatnika kwot pobranych zaliczek na podatek.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu wynagrodzeń osób pracujących na rzecz projektów unijnych. Zaliczki na podatek od ww. wynagrodzeń przekazywane są do urzędu skarbowego na koniec miesiąca, za miesiąc, w którym zaliczkę pobrano. Powyższe wynika z konieczności rozliczenia kosztów kwalifikowanych wymienianych projektów, które następuje wyłącznie na podstawie dokumentów potwierdzających dokonanie wypłaty oraz przelewów zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. W przypadku uiszczenia zaliczek na podatek w terminie wynikającym z art. 38 ust. 1 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych, nie ma możliwości prawidłowego rozliczenia kosztów kwalifikowanych ww. projektów. Pozostała część pobranej zaliczki na podatek dochodowy przekazywana jest do urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym ją pobrano. I tak: w dniu 30 grudnia 2009 r. przekazana została do Urzędu Skarbowego zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych, pobrana w miesiącu grudniu 2009 r., z wynagrodzeń osób pracujących na rzecz projektów unijnych. Pozostała należność przekazana została 20 stycznia 2010 r. Następnie w dniu 29 stycznia 2010 r. przekazana została na konto ww. urzędu skarbowego częściowa zaliczka na podatek za miesiąc styczeń 2010 r., pobrana z wynagrodzeń osób pracujących na rzecz projektu. Pozostała należność została przekazana 22 lutego 2010 r. (20 i 21 lutego były dniami wolnymi). Sytuacja wcześniejszego przekazywania części zaliczki na podatek, pobranej z wynagrodzenia osób pracujących na rzecz projektów unijnych nastąpiła również 31 marca 2010 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy art. 38 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dopuszcza możliwość przekazywania na konto urzędu skarbowego częściowej zaliczki na podatek, na koniec miesiąca, za który ją pobrano z wynagrodzeń osób pracujących na rzecz projektów unijnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, przepis art. 38 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi o nieprzekraczalności terminu, natomiast nie wzbrania wcześniejszego przekazywania zaliczki na podatek, to jest w ostatnim dniu roboczym miesiąca, za dany miesiąc. Poza tym przepis ten mówi o pobranych zaliczkach, w tym pojęciu mieści się także pojęcie częściowej zaliczki na podatek pobranej z wynagrodzeń osób pracujących na rzecz projektów unijnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zwane dalej "zakładami pracy", są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Stosownie do treści art. 38 ust. 1 płatnicy, o których mowa w art. 31 i 33-35, przekazują, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Treść cytowanego powyżej art. 38 ust. 1 wskazuje, iż przepis ten zobowiązuje płatników do przekazywania kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek).

Z analizy stanu faktycznego przestawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawca jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu wypłacanych wynagrodzeń. Zaliczki pobrane z wynagrodzeń osób pracujących na rzecz projektów unijnych przekazuje do urzędu skarbowego na koniec miesiąca, za miesiąc, w którym zaliczkę pobrał. Pozostałą część pobranej zaliczki na podatek dochodowy przekazuje do urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym ją pobrał.

Powołane powyżej przepisy nie zakazują płatnikom dokonywania wpłaty kwoty pobranych zaliczek na podatek w tym samym miesiącu, w którym zaliczki te zostały pobrane lecz określają tylko termin do którego płatnik jest zobowiązany do ich przekazania. Istotnym zatem jest fakt, żeby płatnik pobrane zaliczki na podatek przekazał do urzędu skarbowego w terminie określonym przez ustawodawcę tj. od chwili pobrania do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym je pobrał. Oznacza to, że nie ma jakichkolwiek przeszkód aby płatnik przekazywał do urzędu skarbowego kwoty zaliczek, w tym samym miesiącu, w którym je pobrał.

W związku z tym, należy stwierdzić, iż art. 38 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dopuszcza możliwość przekazywania na konto urzędu skarbowego częściowej zaliczki na podatek, na koniec miesiąca, w którym ją pobrano z wynagrodzeń osób pracujących na rzecz projektów unijnych.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl