ITPB2/415-349/12/IL

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 lipca 2012 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-349/12/IL

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 5 kwietnia 2012 r. (data wpływu 12 kwietnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym w zakresie zwrotu wydatków związanych z budową budynku mieszkalnego-jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 kwietnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Jest Pani wyłączną właścicielką nieruchomości gruntowej, którą otrzymała od swoich rodziców w drodze darowizny. Wspólnie z mężem zdecydowała Pani o budowie domu jednorodzinnego na ww. nieruchomości.

Wystąpiła Pani osobiście o wydanie pozwolenia na budowę na tej działce. Otrzymała Pani decyzję wydaną na Pani nazwisko, jako wyłącznego właściciela przedmiotowej nieruchomości.

Ponieważ nie posiadała Pani wówczas środków finansowych na pokrycie budowy, zdecydowała się Pani na kredyt hipoteczny, by pokryć całą wartość budowy. Stroną umowy kredytowej była Pani wraz z mężem. Zakup wszelkich materiałów budowlanych finansowany był ze środków kredytowych.

Faktury dokumentujące zakup zostały wystawione na Pani męża, ponieważ Pani nie była obecna podczas zakupów. Na żadnej z faktur nie zostały wskazane Pani dane jako nabywcy.

Do chwili obecnej nie występowali Państwo do urzędu skarbowego o zwrot wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Nie prowadzą Państwo również działalności gospodarczej. Nie rozszerzyła Pani wspólności ustawowej małżeńskiej o przedmiotową nieruchomość gruntową, więc stanowi ona wraz z budynkiem, trwale z gruntem związanym, w świetle polskiego prawa cywilnego Pani majątek odrębny i nie podlega podziałowi wskutek orzeczenia o rozwodzie.

Kilka miesięcy po podpisaniu umowy kredytowej, podpisali Państwo umowę stwierdzającą rozdzielność majątkową i od tej chwili spłaca Pani kredyt wyłącznie ze swoich środków finansowych. Wkrótce ustanie Państwa związek małżeński, ponieważ mąż wystąpił z pozwem rozwodowym. Ustaliła Pani z mężem, że po rozwodzie mąż odstąpi od umowy kredytowej, a Pani stanie się wyłącznym dłużnikiem wobec banku i będzie spłacać cały kredyt i kontynuować budowę domu (obecnie zakończony etap: stan surowy otwarty). Podnosi Pani, iż dotychczas zostało uregulowanych tylko kilka rat kredytowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy po uprawomocnieniu się orzeczenia stwierdzającego rozwód, biorąc pod uwagę wskazany wyżej opis przedmiotowej sprawy, może Pani osobiście wystąpić o zwrot wydatków udokumentowanych fakturami wystawionymi na Pani męża, poniesionych w trakcie trwania związku małżeńskiego, bez podpisu męża.

Zdaniem Pani będzie przysługiwało Jej prawo do otrzymania zwrotu części wydatków związanych z budową budynku mieszkalnego, który jest Pani wyłączną własnością. Uważa Pani, iż będzie mogła złożyć wniosek osobiście, bez podpisu byłego męża, a przyznany zwrot otrzyma wyłącznie Pani. W Pani ocenie przemawia za tym fakt, że spełnia Pani warunki formalne przewidziane w art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym tj. posiada prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (akt notarialny darowizny) oraz pozwolenie na budowę (wydane wyłącznie na Panią). W Pani opinii ww. przepis warunkuje pozytywne rozpatrzenie wniosku o zwrot. Wskazuje Pani, iż co prawda, faktury wystawione zostały na Pani męża, ale wydatki związane z budową domu, poniesione w trakcie trwania związku małżeńskiego, pokryte były w całości z kredytu, który po rozwodzie przejmie Pani i będzie spłacać go sama, a który spłaca Pani osobiście, począwszy od ustanowienia rozdzielności majątkowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Pani w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (tekst jedn.: Dz. U. Nr 177, poz. 1468 z późn. zm.) przez pojęcie budynku mieszkalnego rozumie się budynek lub jego część, służące zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, oraz związane z nimi urządzenia techniczne zapewniające możliwość użytkowania tego budynku lub jego części zgodnie z ich przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków.

Jak stanowi art. 3 ust. 1-4 ww. ustawy osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z:

1.

budową budynku mieszkalnego;

2.

nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach;

3.

remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Zwrot dotyczy wydatków poniesionych i udokumentowanych fakturami wystawionymi od dnia 1 maja 2004 r.

Zwrot, o którym mowa w ust. 1, dotyczy wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT.

Dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia kwoty zwrotu części wydatków, o których mowa w ust. 1, jest faktura wystawiona dla osoby fizycznej.

W myśl art. 3 ust. 8 ww. ustawy minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych ogłosi, w drodze obwieszczenia, wykaz materiałów budowlanych uwzględniający materiały budowlane, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT.

Wykaz taki zawarty został w załączniku do obwieszczenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 30 grudnia 2005 r. w sprawie ogłoszenia wykazu materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT (Dz. Urz. MTiB z 2006 r. Nr 1, poz. 1).

Należy wskazać, iż od 1 stycznia 2011 r. obowiązuje wykaz zawarty w załączniku do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2010 r. w sprawie wykazu materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT (Dz. Urz. MI z 2010 r. Nr 11, poz. 35).

Stosownie do art. 4 ust. 1 i ust. 2 ww. ustawy prawo do zwrotu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przysługuje, pod warunkiem że osoba fizyczna lub jej małżonek nie dokonywali czynności, o których mowa w art. 3 ust. 1, jako podatnicy podatku od towarów i usług, w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Prawo do zwrotu przysługuje również pod warunkiem że osoba fizyczna posiada:

1.

prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 z późn zm.) albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w przypadku inwestycji określonej w art. 3 ust. 1 pkt 3;

2.

pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca1994 r. - Prawo budowlane wymagane jest takie pozwolenie.

W myśl art. 5 ust. 1 ww. ustawy zwrot, o którym mowa w art. 3 ust. 1, dokonywany jest na wniosek osoby fizycznej złożony w urzędzie skarbowym.

Zgodnie z art. 5 ust. 4 ww. ustawy wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać co najmniej:

1.

imię i nazwisko, identyfikator podatkowy, a w przypadku gdy osobie fizycznej składającej wniosek nie nadano go - rodzaj i numer dokumentu tożsamości tej osoby, w tym również wystawionego w państwie innym niż Rzeczpospolita Polska, adres zamieszkania osoby fizycznej, a w przypadku małżonków - obojga małżonków;

2.

wskazanie właściwego urzędu skarbowego, do którego kierowany jest wniosek;

3.

rodzaj poniesionych wydatków, zgodnie z art. 3 ust. 1;

4.

rok rozpoczęcia inwestycji;

5.

wykaz faktur oraz wartość poniesionych wydatków na cele, o których mowa w art. 3 ust. 1;

6.

kwotę zwrotu, obliczoną zgodnie z art. 3 ust. 5-7;

7.

oświadczenie o zakresie przeprowadzonego remontu, jeżeli roboty te nie wymagają pozwolenia na budowę;

8.

wskazanie sposobu wypłaty kwoty zwrotu; jeżeli wypłata ma nastąpić na rachunek bankowy - wskazanie numeru rachunku osoby fizycznej składającej wniosek, a w przypadku wspólnego wniosku małżonków - numeru rachunku obojga lub jednego z nich, na który ma być dokonany zwrot;

9.

podpis osoby fizycznej ubiegającej się o zwrot wydatków, a w przypadku małżonków - podpisy obojga małżonków bez względu na sposób złożenia wniosku: wspólnie z małżonkiem albo odrębnie przez każdego z małżonków.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż jest Pani wyłączną właścicielką nieruchomości gruntowej, którą otrzymała od swoich rodziców w drodze darowizny. Wspólnie z mężem zdecydowała Pani o budowie domu jednorodzinnego na ww. nieruchomości.

Wystąpiła Pani osobiście o wydanie pozwolenia na budowę na tej działce. Otrzymała Pani decyzję wydaną na Pani nazwisko, jako wyłącznego właściciela przedmiotowej nieruchomości.

Ponieważ nie posiadała Pani wówczas środków finansowych na pokrycie budowy, zdecydowała się Pani na kredyt hipoteczny, by pokryć całą wartość budowy. Faktury dokumentujące zakup zostały wystawione na Pani męża, ponieważ Pani nie była obecna podczas zakupów. Na żadnej z faktur nie zostały wskazane Pani dane jako nabywcy.

Do chwili obecnej nie występowali Państwo do urzędu skarbowego o zwrot wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Wkrótce ustanie Państwa związek małżeński, ponieważ mąż wystąpił z pozwem rozwodowym. Ustaliła Pani z mężem, że po rozwodzie mąż odstąpi od umowy kredytowej, a Pani stanie się wyłącznym dłużnikiem wobec banku i będzie spłacać cały kredyt i kontynuować budowę domu.

Z treści powołanych wyżej przepisów wynika jednoznacznie, iż aby uzyskać prawo do zwrotu części wydatków związanych m.in. budową budynku mieszkalnego spełnione muszą być jednocześnie wszystkie warunki określone w art. 3 i art. 4 cytowanej ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Zatem nie spełnienie któregokolwiek z nich, nawet przy spełnieniu pozostałych warunków pozbawia osobę fizyczną prawa do ubiegania się o zwrot części wydatków związanych z daną inwestycją. Powołane wyżej przepisy określają przesłanki przedmiotowe i podmiotowe, jakie powinny zaistnieć, aby osoba fizyczna miała prawo otrzymać zwrot części podatku VAT zawartego w cenie zakupionych materiałów budowlanych.

Biorąc powyższe pod uwagę wskazać należy, iż ww. ustawa wymaga odpowiedniego udokumentowania poniesionych wydatków dla możliwości ubiegania się o zwrot ich części. Jej przepisy stanowią bowiem, że podstawą obliczenia wydatków jest faktura wystawiona dla osoby fizycznej.

W związku z tym jednym z obligatoryjnych warunków uzyskania zwrotu części wydatków, który spełnić musi osoba ubiegająca się o taki zwrot jest poniesienie wydatków, udokumentowanych fakturami wystawionymi od dnia 1 maja 2004 r. Tym samym brak ww. faktur przez osobę ubiegająca się o zwrot części wydatków poniesionych w związku z budową budynku mieszkalnego pozbawia ją możliwości uzyskania takiego zwrotu. Faktury powinny być wystawione na wnioskodawcę tj. na podmiot, który zamierza wnosić o zwrot. Jedyny w zasadzie wyjątek dotyczy małżonków.

Należy wskazać, iż ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym traktuje ich w sposób szczególny tj. jako jeden podmiot mogący ubiegać się o zwrot wydatków w ramach pojedynczego limitu zwrotu. Ustawa przewiduje bowiem, że małżonkowie mogą składać wnioski albo oddzielnie (dwa wnioski małżonków), albo łącznie (jeden wspólny wniosek).

We wspólnym wniosku małżonkowie mogą domagać się zwrotu części wydatków poniesionych przez któregokolwiek z nich. Faktury dokumentujące wydatki, których ma dotyczyć zwrot, mogą być wystawione zarówno na jednego, jak i na drugiego małżonka. Konsekwencją złożenia wspólnego wniosku jest to, że małżonkowie otrzymują wspólny zwrot.

Natomiast w sytuacji, gdy nie będzie Pani już osobą pozostającą w związku małżeńskim zobowiązana jest Pani do złożenia wniosku indywidualnie bez podpisu męża i posiadania faktur na własne nazwisko. Zatem, z uwagi na to, iż nie spełnia Pani jednego z obligatoryjnych warunków uzyskania zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych tj. nie posiada Pani faktur wystawionych na Pani nazwisko, nie przysługuje Pani prawo do ww. zwrotu.

Ponadto nie można zgodzić się z Pani stanowiskiem, iż przysługuje Pani prawo do zwrotu, nawet w sytuacji, gdy faktury wystawione zostały na Pani męża, ponieważ wydatki związane z budową domu, poniesione w trakcie trwania związku małżeńskiego, pokryte były w całości z kredytu, który spłaca Pani osobiście, począwszy od ustanowienia rozdzielności majątkowej, a który po rozwodzie przejmie Pani i będzie spłacać sama.

Należy podkreślić, iż ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym nie uzależnia prawa do zwrotu od źródła finansowania poniesionych wydatków.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl