ITPB2/415-252/14/RS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 czerwca 2014 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-252/14/RS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 lutego 2014 r. (data wpływu 7 marca 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 22 maja 2014 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 22 maja 2014 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

We wniosku tym oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca realizuje projekt systemowy pn. "S...." wdrażany w ramach poddziałania 8.2.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Uczestnikami tego projektu są osoby zamieszkujące Województwo, które mają otwarty przewód doktorski lub są na studiach doktoranckich na krajowych uczelniach wyższych. Projekt zakłada przyznawanie uczestnikom projektu - doktorantom - wsparcia finansowego dla ich pracy naukowej w postaci stypendium doktoranckiego oraz indywidualnego wsparcia towarzyszącego. Stypendia i indywidualne wsparcie towarzyszące przeznaczone są dla 140 doktorantów (przy dążeniu do zachowania parytetu 70 kobiet i 70 mężczyzn), których prace doktorskie będą dotyczyły kierunków matematyczno-przyrodniczych i ścisłych, zgodnych z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 maja 2003 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Edukacji (Dz. U. Nr 98, poz. 895) - Załącznik nr 7 do regulaminu przyznawania stypendiów, uznanych za istotne z punktu widzenia Regionalnej Strategii Innowacji Województwa. Stypendia mogą być wydatkowane przez stypendystę na dowolny cel związany z przygotowaniem pracy doktorskiej i prowadzeniem badań. Indywidualne wsparcie towarzyszące może być wydatkowane przez stypendystę na cele związane z komercjalizacją rozwiązań i dorobku naukowego zawartych w pracy doktorskiej. Stypendia dla doktorantów oraz indywidualne wsparcie towarzyszące wypłacane będą na podstawie regulaminu przyznawania stypendium. Całkowity budżet projektu wynosi 9 mln zł. Projekt systemowy finansowany jest z następujących źródeł: Europejski Fundusz Społeczny (85%), budżet państwa (7,5%), budżet samorządu województwa (7,5%). Realizacja projektu systemowego przypada na okres od 1 stycznia 2013 r. do 31 maja 2015 r. Beneficjent systemowy otrzymuje na realizację projektu środki finansowe w formie dofinansowania do wysokości 92,5% całkowitej wartości projektu. Stypendium będzie wypłacane przez 12 miesięcy od momentu podpisania umowy natomiast indywidualne wsparcie towarzyszące będzie wypłacane w formie jednorazowego grantu na wydatki ponoszone przez stypendystę na cele związane z komercjalizacją rozwiązań naukowych opracowanych w ramach pracy doktorskiej. Stypendia doktoranckie oraz indywidualne wsparcie towarzyszące będą wypłacane w oparciu o umowy cywilnoprawne.

Wypłacone w ramach projektu "S...." świadczenia (stypendium doktoranckie i indywidualne wsparcie towarzyszące) stanowią pomoc otrzymaną przez doktorantów jako uczestników projektu w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy ww. stypendia doktoranckie oraz indywidualne wsparcie towarzyszące wypłacane uczestnikom realizowanego projektu systemowego, w ramach poddziałania 8.2.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki są w całości (w 100%) wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, wypłacane stypendia doktoranckie oraz indywidualne wsparcie towarzyszące (poddziałanie 8.2.2 PO KL) zwolnione są w całości (w 100%) z podatku dochodowego od osób fizycznych na mocy art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na podstawie tego przepisu, zwolnione od podatku są wszystkie środki finansowe otrzymane przez uczestnika projektu realizowanego w ramach PO KL, jako pomoc udzielana w ramach projektu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 oraz z 2010 r. Nr 28, poz. 146).

Wnioskodawca uważa, że w związku z wypłatą świadczeń (stypendium doktoranckiego i indywidualnego wsparcia towarzyszącego) nie ciąży na Nim obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od tych świadczeń.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 11 ust. 1 ww. ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 137, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są środki finansowe otrzymane przez uczestnika projektu jako pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 z późn. zm.).

Zgodnie z przepisem art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885 z późn. zm.) przez środki europejskie rozumie się środki, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 1, 2 i 4.

Uwzględniając powyższe, do środków europejskich zalicza się m.in. środki pochodzące z funduszy strukturalnych - wymienione w art. 5 ust. 3 pkt 1 ustawy o finansach publicznych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca realizuje projekt systemowy pn. "S...." wdrażany w ramach poddziałania 8.2.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Uczestnikami tego projektu są osoby zamieszkujące Województwo, które mają otwarty przewód doktorski lub są na studiach doktoranckich na krajowych uczelniach wyższych. Projekt zakłada przyznawanie uczestnikom projektu - doktorantom - wsparcia finansowego dla ich pracy naukowej w postaci stypendium doktoranckiego oraz indywidualnego wsparcia towarzyszącego. Stypendia i indywidualne wsparcie towarzyszące przeznaczone są dla 140 doktorantów (przy dążeniu do zachowania parytetu 70 kobiet i 70 mężczyzn), których prace doktorskie będą dotyczyły kierunków matematyczno-przyrodniczych i ścisłych, zgodnych z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 maja 2003 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Edukacji (Dz. U. Nr 98, poz. 895) - Załącznik nr 7 do regulaminu przyznawania stypendiów, uznanych za istotne z punktu widzenia Regionalnej Strategii Innowacji Województwa. Stypendia mogą być wydatkowane przez stypendystę na dowolny cel związany z przygotowaniem pracy doktorskiej i prowadzeniem badań. Indywidualne wsparcie towarzyszące może być wydatkowane przez stypendystę na cele związane z komercjalizacją rozwiązań i dorobku naukowego zawartych w pracy doktorskiej. Stypendia dla doktorantów oraz indywidualne wsparcie towarzyszące wypłacane będą na podstawie regulaminu przyznawania stypendium. Całkowity budżet projektu wynosi 9 mln zł. Projekt systemowy finansowany jest z następujących źródeł: Europejski Fundusz Społeczny (85%), budżet państwa (7,5%), budżet samorządu województwa (7,5%). Realizacja projektu systemowego przypada na okres od 1 stycznia 2013 r. do 31 maja 2015 r. Beneficjent systemowy otrzymuje na realizację projektu środki finansowe w formie dofinansowania do wysokości 92,5% całkowitej wartości projektu. Stypendium będzie wypłacane przez 12 miesięcy od momentu podpisania umowy natomiast indywidualne wsparcie towarzyszące będzie wypłacane w formie jednorazowego grantu na wydatki ponoszone przez stypendystę na cele związane z komercjalizacją rozwiązań naukowych opracowanych w ramach pracy doktorskiej. Stypendia doktoranckie oraz indywidualne wsparcie towarzyszące będą wypłacane w oparciu o umowy cywilnoprawne.

Wypłacone w ramach projektu "S...." świadczenia (stypendium doktoranckie i indywidualne wsparcie towarzyszące) stanowią pomoc otrzymaną przez doktorantów jako uczestników projektu w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołane wyżej przepisy prawa, należy stwierdzić, że wypłacane przez Wnioskodawcę doktorantom (tekst jedn.: uczestnikom projektu współfinansowanego ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki) stypendia doktoranckie i indywidualne wsparcie towarzyszące - jako pomoc udzielana w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych - korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym od wypłaconych kwot Wnioskodawca nie jest obowiązany do pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl