ITPB2/415-241/10/IL

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 czerwca 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-241/10/IL

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 26 lutego 2010 r. (data wpływu 5 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziału w nieruchomości zabudowanej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziału w nieruchomości zabudowanej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W 1976 r. i 1991 r. w drodze spadku po rodzicach nabył Pan udział wynoszący 8/32 części w nieruchomości zabudowanej. Pozostałe udziały w nieruchomości, w części wynoszącej odpowiednio 8/32 i 16/32 dostały w spadku dwie Pana siostry. W dniu 18 marca 2008 r. od jednej z sióstr odkupił Pan jej udział w nieruchomości wynoszący 8/32 części i w ten sposób został Pan właścicielem 16/32 części nieruchomości. Następnie w dniu 28 maja 2008 r. sprzedał Pan 8/32 części nieruchomości do majątku wspólnego swojej córce i zięciowi i ponownie pozostawało w Pana posiadaniu 8/32 części nieruchomości. W dniu 6 czerwca 2008 r. złożył Pan w urzędzie skarbowym oświadczenie o spełnieniu warunków do zastosowania ulgi meldunkowej. W przedmiotowej nieruchomości jest Pan zameldowany od 1946 r. aż do chwili obecnej.

Wobec powyższego zadano następujące pytanie.

Czy z tytułu sprzedaży udziału w wysokości 8/32 części nieruchomości ma Pan obowiązek zapłaty podatku dochodowego w wysokości 19% od 4/32 części nieruchomości.

Zdaniem Wnioskodawcy, dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości nie powinien podlegać opodatkowaniu, ze względu na to, że obecnie jego udział w nieruchomości nie przekracza udziału posiadanego w 1991 r. Wnioskodawca wskazuje, iż nie zbył udziałów w nieruchomości ponad udziały, które już posiadał w 1991 r. Sprzedaż udziałów w wysokości 8/32 części nieruchomości nastąpiła w 2008 r. po upływie 5 lat od dnia ich uzyskania tj. w 1991 r. Wnioskodawca uważa, iż zgodnie z Kodeksem Cywilnym nie miał możliwości określenia w akcie notarialnym, które udziały zostały zbyte, czy udziały nabyte w 1991 r., czy też udziały nabyte w 2008 r. Wnioskodawca podnosi również, iż nie ma możliwości określić, które udziały podlegają opodatkowaniu, a które są zwolnione.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy,

* jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie;

W świetle powyższego, sprzedaż nieruchomości stanowi, wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy źródło przychodu podatkowego, jeśli ma ona miejsce przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Jeśli natomiast odpłatne zbycie następuje po upływie tego okresu nie powstaje przychód podatkowy a w konsekwencji nie ma miejsca opodatkowanie podatkiem dochodowym.

Zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą jego śmierci przechodzą na następców prawnych. W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, iż dniem nabycia spadku jest data śmierci każdego ze spadkodawców.

Przenosząc powyższe uregulowania prawne na grunt rozpatrywanej sprawy mając na względzie stan faktyczny przedstawiony we wniosku, stwierdzić należy, iż w 1976 r. i 1991 r. nabył Pan w drodze spadku po rodzicach udział w nieruchomości zabudowanej w wysokości 8/32, natomiast w dniu 18 marca 2008 r. nabył Pan udział od jednej z sióstr w wysokości 8/32. Następnie w dniu 28 maja 2008 r. sprzedał Pan 8/32 części nieruchomości do majątku wspólnego swojej córce i zięciowi, a zatem zbycie nastąpiło w części nie przekraczającej udziału nabytego przez Pana w 1976 r. i 1991 r.

Wobec powyższego, w sytuacji opisanej we wniosku odpłatne zbycie udziału w nieruchomości nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a cytowanej ustawy, ponieważ nastąpiło po upływie pięcioletniego terminu określonego w tym przepisie, a co za tym idzie nie skutkuje obowiązkiem uiszczenia podatku dochodowego.

Dla przedmiotowej sprawy bez znaczenia jest zatem, ustalanie warunków, jakie winien Pan spełnić aby skorzystać z tzw. ulgi meldunkowej.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl