ITPB2/415-223/09/BK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 maja 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-223/09/BK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 27 lutego 2009 r. (data wpływu dnia 3 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wydatkowania środków zgromadzonych w kasie mieszkaniowej na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego w 2006 r. na zakup lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przeznaczenia pieniędzy zgromadzonych w kasie mieszkaniowej na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 30 listopada 2001 r. zawarła Pani z Kasą Mieszkaniową Banku umowę o kredyt kontraktowy na prowadzenie rachunku oszczędnościowo-kredytowego na okres do października 2004 r. W dniu 20 grudnia 2001 r. podpisała Pani aneks do umowy, na podstawie którego okres systematycznego oszczędzania, w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową i wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym został wydłużony do października 2008 r. W związku z powyższym, od czasu podpisania umowy o kredyt kontraktowy korzystała pani z ulgi podatkowej wynikającej z art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., polegającej na możliwości odliczenia od podatku wydatków poniesionych na systematyczne oszczędzanie w kasie mieszkaniowej. W rozliczeniu rocznym za 2008 r. po raz ostatni skorzystała Pani z ww. ulgi.

W styczniu 2009 r. złożyła Pani w Banku dyspozycję wycofania z kasy mieszkaniowej zgromadzonych oszczędności, które wpłynęły na Pani osobiste konto w dniu 8 stycznia 2009 r.

Po zakończeniu okresu systematycznego oszczędzania, zgromadzone środki na rachunku oszczędnościowo-kredytowym zamierza Pani w całości przeznaczyć na własne potrzeby mieszkaniowe, polegające na spłacie części kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup mieszkania. Spłaty kredytu zamierza Pani dokonać w ratach lub jednorazowo do końca 2009 r., czyli w roku, w którym otrzymała Pani zwrot oszczędności. Lokal mieszkalny zakupiła Pani na rynku pierwotnym na mocy aktu notarialnego z dnia 15 grudnia 2006 r. Na jego zakup w dniu 14 lutego 2006 r. zaciągnęła Pani kredyt hipoteczny w banku PKO BP. Dodatkowo wskazuje Pani, iż jest już właścicielką innego mieszkania.

Zasady oszczędzania w kasie mieszkaniowej zostały uregulowane w ustawie z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkalnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 z późn. zm.) oraz rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 1996 r. w sprawie ogólnych warunków umów o kredyt kontraktowy (Dz. U. Nr 68, poz. 330). Z wymienionych przepisów wynika, iż po upływie umownego okresu systematycznego oszczędzania pieniądze zgromadzone w kasie mieszkaniowej mogą służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych podatnika. Ich zakres został określony w art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkalnego i należy do nich m.in. spłata kredytu bankowego zaciągniętego na nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość (art. 8 ust. 2 pkt 4).

W przepisie tym ustawodawca zastrzegł wyłącznie, aby środki zgromadzone na rachunku oszczędnościowo-kredytowym kasy mieszkaniowej zostały przeznaczone na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Ustawodawca nie zdefiniował pojęcia "własnych potrzeb mieszkaniowych", ale i nie wprowadził żadnego zastrzeżenia, że zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych ograniczać się ma tylko do jednego lokalu mieszkalnego. Stosując wykładnię literalną pojęcia "własne potrzeby mieszkaniowe" przyjąć należy, że chodzi tu o sytuację mieszkaniową danej osoby potrzebną do normalnej egzystencji lub do właściwego funkcjonowania.

Oznacza to, że celem mieszkaniowym będzie także spłata kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego, również w sytuacji, gdy jest Pani już właścicielem innego lokalu mieszkalnego, oczywiście pod warunkiem, że nowo nabyty lokal mieszkalny ma służyć również zaspokojeniu jej potrzeb mieszkaniowych, bez znaczenia jest w tej sytuacji fakt posiadania więcej niż jednego mieszkania.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy pieniądze zgromadzone na rachunku oszczędnościowo-kredytowym może Pani przeznaczyć w 2009 r. na częściową spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego w 2006 r. na zakup mieszkania - bez utraty prawa do ulgi podatkowej, uwzględniając fakt, iż jest właścicielem innego lokalu mieszkalnego.

Zdaniem Wnioskodawczyni, może przeznaczyć pieniądze zgromadzone w kasie mieszkaniowej na spłatę części kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego, gdyż istotny jest cel mieszkaniowy przeznaczenia środków. W związku z powyższym wydatkowanie w całości do końca 2009 r. oszczędności wycofanych po okresie systematycznego oszczędzania, na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego nie spowoduje utraty prawa do ulgi na systematyczne oszczędzanie i konieczności jej zwrotu. Uważa Pani również, iż żaden przepis prawa nie ogranicza w prawie posiadania kilku lokali mieszkalnych. Przeznaczenie środków z rachunku oszczędnościowo-kredytowego na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania, w sytuacji gdy jest już właścicielem innego lokalu mieszkalnego nie powoduje - Pani zdaniem - utraty ulgi podatkowej związanej z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego, stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2001 r., podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik systematycznie gromadził oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Zasady gromadzenia oszczędności, udzielania kredytów kontraktowych, cele systematycznego oszczędzania reguluje ustawa z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 z późn. zm.). Katalog celów mieszkaniowych, na które podatnik może przeznaczyć systematycznie gromadzone w kasie mieszkaniowej oszczędności określony został w art. 8 ust. 2 ww. ustawy. Niniejszy przepis stanowi, iż celami mieszkaniowymi są służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy:

1.

nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,

2.

uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego,

3.

remont domu albo lokalu, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,

4.

spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,

5.

nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Powołany przepis art. 8 ust. 2 pkt 4 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego wskazuje, iż celem mieszkaniowym jest m.in. spłata kredytu bankowego.

Zgodnie z przepisami art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 z późn. zm.) podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed dniem 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r., do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Przepis art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002 r. (art. 6 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej).

Zatem w świetle art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2001 r., jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 1 i 2, a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę - do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok w którym zaistniały okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tego tytułu.

Dla skorzystania z ulgi niezbędne jest spełnienie wszystkich warunków jednocześnie, natomiast niespełnienie chociaż jednego powoduje jej utratę i obowiązek zwrotu uprzednio dokonanych odliczeń.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż w sytuacji wycofania w 2009 r. środków zgromadzonych w kasie mieszkaniowej i wydatkowania ich w całości w tym samym roku m.in. na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup w dniu 15 grudnia 2006 r. lokalu mieszkalnego - zostanie zrealizowany cel mieszkaniowy określony w art. 8 ust. 2 pkt 4 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i tym samym nie nastąpi utrata prawa do wykorzystanej w latach uprzednich ulgi z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej, niezależnie od faktu posiadania przez Panią więcej niż jednego lokalu mieszkalnego.

Zatem należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie, jeżeli do końca 2009 r. dokona Pani spłaty kredytu mieszkaniowego ze środków wycofanych z kasy mieszkaniowej, nie zajdzie okoliczność, o jakiej mowa we wskazanym art. 27 ust. 13 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powodująca obowiązek doliczenia przez Panią do podatku za 2009 r. uprzednio dokonanych odliczeń z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej.

Jednocześnie wskazuje się, iż załączone dokumenty nie były brane pod uwagę przy rozpatrywaniu przedmiotowej sprawy, bowiem organ podatkowy związany jest stanem faktycznym przedstawionym we wniosku.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, że niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem.

Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl