ITPB2/415-214/08/AD - Zasady łącznego opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów uzyskanych przez małżonków.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-214/08/AD Zasady łącznego opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów uzyskanych przez małżonków.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 11 lutego 2008 r. (data wpływu 18 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości łącznego opodatkowania małżonków - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości łącznego opodatkowania małżonków.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Od 21 czerwca 1980 r. pozostaje Pani w związku małżeńskim. Ze względu na chorobę psychiczną męża oraz na stale pogarszający się stan jego zdrowia, w 2003 r. wyrokiem Sądu zniesiona została wspólność majątkowa, jak również mąż został całkowicie ubezwłasnowolniony. Obowiązki opiekuna prawnego nad ubezwłasnowolnionym mężem Sąd powierzył Pani. Mieszka Pani wraz z małżonkiem w domu będącym Państwa własnością. Wspólne gospodarstwo utrzymuje Pani z dochodów męża z tytułu renty oraz Pani z tytułu zatrudnienia na pełnym etacie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy mieszkając i wspólnie prowadząc gospodarstwo domowe, mimo zaistniałych faktów dotyczących tylko i wyłącznie choroby męża, może się Pani wspólnie rozliczyć z mężem z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawczyni, przepisy prawa stanowią, że zniesienie współwłasności majątkowej, a także ubezwłasnowolnienie jednego z małżonków wyklucza możliwość wspólnego rozliczenia się małżonków. Jednak stoi Pani na stanowisku, iż w Państwa przypadku jest to sytuacja wyjątkowa, ciągle pogarszający się stan zdrowia męża był zagrożeniem spowodowania "nieświadomych strat na niekorzyść rodziny". Uważa Pani, iż z uwagi na wspólne zamieszkiwanie od początku małżeństwa, wspólne prowadzenie gospodarstwa domowego, jak również na to, iż mąż pozostaje w pewnym sensie na częściowym Pani utrzymaniu, jest wystarczającym powodem do wspólnego rozliczenia się.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2007 r., małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, z zastrzeżeniem art. 6a, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i art. 26c; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym, że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.

Jak stanowi ust. 8 art. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zasada preferencyjnego rozliczenia nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy art. 30c lub ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym (...) (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.).

Zatem w świetle ww. przepisów ustawy z wnioskiem o wspólne opodatkowanie dochodów mogą wystąpić małżonkowie, jeżeli spełnią łącznie, określone w art. 6 ust. 2 i 8 ustawy, następujące warunki:

1.

oboje podlegają nieograniczonemu obowiązku podatkowemu,

2.

przez cały rok podatkowy pozostają w związku małżeńskim,

3.

przez cały rok podatkowy istnieje między nimi wspólność majątkowa, małżeńska,

4.

żaden z małżonków nie prowadzi działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym lub podatkiem liniowym.

Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.) rozdzielność majątkowa powstaje z mocy prawa, w razie ubezwłasnowolnienia lub ogłoszenia upadłości jednego z małżonków.

Natomiast w myśl § 2 ww. przepisu w razie uchylenia ubezwłasnowolnienia, a także umorzenia, ukończenia lub uchylenia postępowania upadłościowego, między małżonkami powstaje ustawowy ustrój majątkowy.

Zatem postanowienie Sądu w przedmiocie ubezwłasnowolnienia skutkuje z mocy prawa powstaniem między małżonkami rozdzielności majątkowej.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że w tak przedstawionym stanie faktycznym i prawnym, skoro od 2003 r. pomiędzy Panią a ubezwłasnowolnionym małżonkiem nie istnieje wspólność majątkowa małżeńska, to nie może Pani złożyć wniosku o wspólne opodatkowanie dochodów wraz z małżonkiem, z uwagi na niespełnienie wszystkich warunków, o których mowa w art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wskazać również należy, iż ustawodawca wprowadzając uprawnienie polegające na możliwości wspólnego rozliczenia się małżonków, wyraźnie określił warunki jakie należy spełnić by móc z niego skorzystać. Sam fakt wspólnego zamieszkiwania, prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego jak również częściowego pozostawania na utrzymaniu drugiego małżonka, choroba, trudna sytuacja osobista, nie stanowi przesłanki do skorzystania z prawa do łącznego opodatkowania dochodów małżonków.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, że niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl