ITPB2/415-208/08/PS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-208/08/PS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 18 lutego 2008 r. (data wpływu 20 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu (przychodu) z tytułu zbycia akcji na rzecz Spółki w celu ich umorzenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z tytułu zbycia akcji na rzecz Spółki w celu ich umorzenia.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Akcjonariuszami Spółki są i mogą być różne podmioty: osoby fizyczne, osoby prawne, spółki niemające osobowości prawnej (np. spółka komandytowa i jawna), których wspólnikami są zarówno osoby fizyczne jak i osoby prawne będące polskimi rezydentami podatkowymi.

Akcjonariusze Spółki podjęli i zamierzają podjąć uchwały w sprawie nabycia akcji celem umorzenia przez Spółkę za wynagrodzeniem w trybie art. 359 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).

Akcjonariusze będący osobami fizycznymi objęli akcje Spółki:

1.

W zamian za wkład niepieniężny,

2.

W zamian za wkład pieniężny,

3.

W drodze darowizny,

4.

Na podstawie umowy kupna-sprzedaży.

Akcjonariusze będący osobami prawnymi objęli akcje Spółki:

1.

W zamian za wkład niepieniężny,

2.

W zamian za wkład pieniężny,

3.

W drodze darowizny,

4.

Na podstawie umowy kupna-sprzedaży.

Akcjonariusze będący spółkami niemającymi osobowości prawnej (np. spółka komandytowa i jawna), których wspólnikami są zarówno osoby fizyczne jak i osoby prawne objęli akcje Spółki tytułem:

1.

Wkładu do spółki osobowej,

2.

Umowy sprzedaży.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

W jaki sposób Spółka, jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych winna obliczyć podstawę opodatkowania w przypadku wypłaty akcjonariuszowi będącymi osobą fizyczną wynagrodzenia z tytułu zbycia przez niego akcji na rzecz Spółki w celu ich umorzenia.

2.

W jaki sposób Spółka, jako płatnik podatku dochodowego od osób prawnych powinna obliczyć podstawę opodatkowania w przypadku wypłaty akcjonariuszowi będącemu osobą prawną wynagrodzenia z tytułu zbycia przez niego akcji na rzecz Spółki w celu ich umorzenia.

3.

W jaki sposób Spółka, jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych powinna obliczyć podstawę opodatkowania w przypadku wypłaty wynagrodzenia z tytułu zbycia akcji na rzecz Spółki w celu umorzenia akcjonariuszowi będącemu spółką niemającą osobowości prawnej (np. spółką komandytową i jawną), których wspólnikami są zarówno osoby fizyczne jak i osoby prawne.

Przedmiot niniejszej interpretacji stanowi odpowiedź na pytania dotyczące stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w odniesieniu do podatku dochodowego od osób fizycznych. Wniosek Spółki w zakresie pozostałych pytań stanowi przedmiot odrębnej interpretacji indywidualnej.

Zdaniem Wnioskodawcy - w zakresie pytania pierwszego - podstawa opodatkowania w przypadku wypłaty na rzecz osób fizycznych:

a.

W kalkulowaniu podstawy opodatkowania będących osobami fizycznymi Spółka powinna uwzględnić koszty uzyskania przychodu co do rodzaju i wysokości, o których mowa w art. 24 ust. 5d ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (u.p.d.o.f.).

b.

Zdaniem Spółki, zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych, do pobrania którego zobowiązana jest Spółka na mocy art. 30a pkt 4 u.p.d.o.f. w przypadku wypłaty akcjonariuszom wynagrodzenia z tytułu zbycia przez nich akcji w celu umorzenia, powinien zostać pobrany od wynagrodzenia uzyskanego przez akcjonariuszy pomniejszonego o koszt uzyskania przychodów równy:

1.

w przypadku objęcia akcji Spółki przez osoby fizyczne w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - wysokości nominalnej wartości objętych akcji z dnia ich objęcia na podstawie (art. 22 ust. 1f u.p.d.o.f.),

2.

w przypadku objęcia akcji Spółki w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części - wysokości wartości przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części wynikającej z ksiąg przedsiębiorstwa, nie wyższej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia na podstawie (art. 22 ust. 1f u.p.d.o.f.),

3.

w przypadku objęcia akcji Spółki przez osoby fizyczne w zamian za wkład pieniężny - w wysokości wydatków poniesionych przez osoby fizyczne na objęcie akcji na podstawie (art. 23 ust. 1 pkt 38 u.p.d.o.f.),

4.

w przypadku nabycia akcji Spółki przez osoby fizyczne w drodze darowizny - w wysokości wartości darowizny określonej umową darowizny przez strony tej umowy na podstawie " (art. 24 ust. 4d u.p.d.o.f.)",

5.

w przypadku zakupu akcji przez osoby fizyczne na podstawie umowy kupna - sprzedaży - wysokości wydatków poniesionych przez osoby fizyczne na nabycie akcji na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38 u.p.d.o.f.).

c.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 u.p.d.o.f., opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

d.

Jednym ze źródeł przychodów wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.f. są kapitały pieniężne. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f. za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną.

e.

Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 2 u.p.d.o.f., dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie uzyskany z tego udziału w tym także dochód z odpłatnego zbycia akcji na rzecz spółki w celu umorzenia akcji. Tym samym wypłacone osobom fizycznym przez Spółkę kwoty należne tytułem wynagrodzenia za umorzone akcje stanowić będą dla nich przychód z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych.

f.

Zasady opodatkowania dochodu (przychodu) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych precyzuje art. 30a ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f., który stanowi, że od tak uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

g.

Zgodnie z art. 41 ust. 4 u.p.d.o.f. Spółka jako płatnik podatku dochodowego z tytułu umorzenia udziałów jest obowiązana pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 30a ust. 1 u.p.d.o.f.

h.

Spółka jako płatnik zryczałtowanego u.p.d.o.f. zobowiązana jest do prawidłowego ustalenia podstawy opodatkowania p.d.o.f., w związku z uzyskaniem przez osoby fizyczne przychodu z tytułu odpłatnego zbycia akcji Spółki na jej rzecz w celu ich umorzenia.

i.

Zryczałtowany podatek, o którym wyżej mowa, pobiera się zasadniczo bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania - art. 30a ust. 6 u.p.d.o.f., jednakże sięgając do treści art. 24 ust. 5d ustawy, wnioskować można, że dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; zaś jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

j.

Art. 24 ust. 5 pkt 2 u.p.d.o.f., zawarty jest w rozdziale 5 zatytułowanym: "Szczególne zasady ustalania dochodu", dlatego też do ustalania dochodu - podstawy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych - z tytułu odpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki w celu ich umorzenia, należy w opinii Wnioskodawcy stosować zasadę zawartą w art. 24 ust. 5d u.p.d.o.f., będącą normą o charakterze szczegółowym w stosunku do norm o charakterze ogólnym, zarówno tej dotyczącej ustalania dochodu (art. 9 u.p.d.o.f.) jak i tej dotyczącej podstawy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych (art. 30a ust. 6 u.p.d.o.f.).

k.

Na gruncie przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (u.p.d.o.p.) opodatkowana jest ewentualna różnica pomiędzy wynagrodzeniem za umorzone udziały a kosztem ich wcześniejszego nabycia lub objęcia przez udziałowca. Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 u.p.d.o.p. do przychodów nie zalicza się kwot otrzymanych z tytułu umorzenia udziałów, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów w celu umorzenia - w części stanowiącej koszt ich nabycia lub objęcia. Brak by zatem było racjonalnego uzasadnienia do odmiennego opodatkowania wynagrodzenia z tytułu zbycia udziałów w celu umorzenia uzyskiwanego przez osobę fizyczną od tegoż uzyskiwanego przez osobę prawną.

l.

Co więcej art. 24 ust. 5 u.p.d.o.f. stanowi, iż opodatkowaniu podlega dochód, a więc przychód minus koszty. Wykładnia systemowa i celowościowa prowadzi zatem do wniosku, że opodatkowaniu w takiej sytuacji podlega dochód. Określenie podstawy opodatkowania w przypadku umorzenia udziałów/zbycia udziałów w celu umorzenia jako przychodu bez uwzględnienia kosztów uzyskania tego przychodu, czyli tylko na podstawie art. 30a ust. 6 u.p.d.o.f., czyniłoby art. 24 ust. 5d u.p.d.o.f. martwym, a nie takie było zamierzenie ustawodawcy.

m.

Mając powyższe na względzie Spółka jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu zbycia akcji celem umorzenia (art. 41 ust. 4 u.p.d.o.f.), przed dokonaniem wypłaty należnych kwot, powinna zwrócić się z pisemnym zapytaniem do akcjonariusza - osoby fizycznej o podanie jakie koszty uzyskania przychodu znajdą zastosowanie w jego przypadku, po to aby prawidłowo ustalić podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Ponadto, Spółka powinna uzyskać od akcjonariusza - osoby fizycznej wszelkie niezbędne dokumenty w celu uprawdopodobnienia wysokości kosztów poniesionych przez akcjonariusza. Koszty te zgodnie z art. 24 ust. 5d u.p.d.o.f. mogą być obliczone różnie, w zależności od sposobu objęcia (nabycia) akcji w Spółce przez akcjonariusza.

n.

Wnioskodawca podaje, że taki sposób rozliczenia jest także akceptowany przez organy podatkowe, np. interpretacja wydana dnia 15 września 2007 r. przez Naczelnika Łódzkiego Urzędu Skarbowego (sygnatura ŁUS-II-2-415/30/07/JB), wydana dnia 20 sierpnia 2007 r. przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku (sygnatura RO-XV/415/p.d.o.f.-293/286/MK/07) czy też wydana dnia 7 lutego 2007 r. przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lesznie (sygnatura PD-lb-415-3/07).

o.

Zatem Spółka stoi na stanowisku, że pobierając p.d.o.f. w przypadku wypłaty wynagrodzenia z tytułu nabycia akcji przez Spółkę od akcjonariusza w celu umorzenia, dla ustalenia kosztów uzyskania przychodów stosuje art. 24 ust. 5d u.p.d.o.f. Oznacza to, że dochodem z tytułu zbycia akcji na rzecz Spółki w celu ich umorzenia, będzie nadwyżka przychodu otrzymanego z tego tytułu nad kosztami uzyskania

Zdaniem Wnioskodawcy - w zakresie pytania trzeciego w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych -

a.

Według polskiego prawa podatkowego akcjonariusz będący spółką niemającą osobowości prawnej (której wspólnikami mogą być zarówno osoby fizyczne jak i osoby prawne) nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Obowiązek podatkowy ciąży na wspólnikach spółki osobowej, których dochody z udziału w spółce opodatkowuje się, w zależności od formy prawnej, zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych albo ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych alokując do nich proporcjonalną do ich udziału w zysku spółki nieposiadajacej osobowości prawnej część przychodów i kosztów (ulg i zwolnień).

b.

W opinii Wnioskodawcy w kalkulowaniu podstawy opodatkowania akcjonariusza będącego spółką osobową Spółka powinna uwzględnić koszty uzyskania przychodów co do rodzaju i wysokości, o których mowa w art. 23 ust. 1 pkt 38 w zw. z art. 30b ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f.,

c.

Zdaniem Spółki, w przypadku objęcia akcji Spółki przez spółkę osobową tytułem wkładu do spółki osobowej, podstawę opodatkowania stanowić będzie różnica między wynagrodzeniem otrzymanym przez akcjonariusza będącego spółką osobową od Spółki z tytułu zbycia akcji w celu umorzenia i kosztem nabycia umorzonych akcji przez tego akcjonariusza, to jest wartością wkładu wspólnika na dzień wnoszenia akcji (wkładu) do spółki osobowej.

d.

Wnioskodawca twierdzi, iż w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych nie istnieje przepis, który by to szczegółowo regulował. Możliwe więc, że w tym zakresie opodatkowaniu podlega przychód bez potrącenia kosztów jego uzyskania (bez wolnego od opodatkowania przychodu równego kosztom) albo też ma miejsce sytuacja, że koszt uzyskania przychodów (przychód wolny od podatku) ustala się, jak w przypadku odpłatnego zbycia akcji.

e.

Zdaniem Wnioskodawcy pierwsza z powołanych interpretacji nie znajduje uzasadnienia w systematyce ustaw podatkowych. Na przykładzie u.p.d.o.f., przede wszystkim art. 24 ust. 5d u.p.d.o.f. jest przepisem szczególnym w stosunku do art. 30a ust. 6 u.p.d.o.f. - określa on w sposób odmienny zasady ustalania przychodu/dochodu w przypadku umorzenia akcji lub zbycia akcji celem umorzenia (zezwala na potrącanie kosztów uzyskania przychodów). W związku z czym akceptacja tej interpretacji pozwalałaby przyjąć, iż ustawodawca w sposób świadomy pozbawił pewną grupę podatników (wspólników spółek osobowych) możliwości potrącenia kosztów uzyskania przychodów przy umorzeniu akcji. Takie działanie jest sprzeczne z zasadą racjonalności ustawodawcy oraz z zasadą równego traktowania podatników.

f.

Przyjęcie drugiej z powołanych zasad wydaje się być bardziej logiczne i uzasadnione. Pozwoliłoby to wspólnikom spółek osobowych, w dacie zbycia akcji celem umorzenia, opodatkować nadwyżkę ponad koszt uzyskania przychodów, tj. środki jakie zostały wydatkowane przez spółkę na objęcie lub nabycie akcji (art. 23 ust. 1 pkt 38 w zw. z art. 30b ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f.) - wartość wkładu wspólnika, tj. wartość akcji wniesionych jako wkład w dacie wnoszenia do spółki osobowej lub cena nabycia przez spółkę osobową w przypadku umowy kupna - sprzedaży.

g.

Uniemożliwienie wspólnikom spółek osobowych rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w momencie zbycia akcji w celu umorzenia w wartości kosztu odpowiadającego kosztom nabycia akcji, w sposób rażący i nieuzasadniony dyskryminowałoby tę grupę podatników. Opierając się na zasadzie analogii rozumianej jako sposób wypełnienia luk w ustawie, polegający na stosowaniu normy prawnej do przypadku podobnego, lecz przez przepisy prawne nieuregulowanego, zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku objęcia akcji Spółki przez spółkę osobową tytułem wkładu do spółki osobowej, podstawę opodatkowania stanowić będzie różnica między wynagrodzeniem otrzymanym przez spółkę osobową od Spółki z tytułu zbycia akcji w celu umorzenia a wartością umarzanych akcji wg ich wartości z dnia wnoszenia ich wkładu do spółki osobowej lub ceną nabycia na podstawie umowy kupna-sprzedaży.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Ad. 1.

Zgodnie z art. 362 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), spółka nie może nabywać wyemitowanych przez nią akcji. Zakaz ten nie dotyczy m.in. nabycia akcji w celu ich umorzenia (art. 362 § 1 pkt 5).

W myśl art. 359 § 1 Kodeksu, akcje mogą być umorzone w przypadku, gdy statut tak stanowi. Akcja może być umorzona albo za zgodą akcjonariusza w drodze jej nabycia przez spółkę (umorzenie dobrowolne), albo bez zgody akcjonariusza (umorzenie przymusowe). Umorzenie dobrowolne nie może być dokonane częściej niż raz w roku obrotowym. Natomiast przesłanki i tryb przymusowego umorzenia określa statut.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe.

Katalog przychodów należących do kapitałów pieniężnych wymieniony został w art. 17 wyżej powołanej ustawy, w myśl którego, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się, m.in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni (17 ust. 1 pkt 4 ustawy).

Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych stosownie do art. 24 ust. 5 pkt 2 ww. ustawy, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji).

Sposób obliczenia dochodu osoby fizycznej z umorzenia udziałów został uregulowany w art. 24 ust. 5d ww. ustawy, zgodnie z którym dochodem z umorzenia udziałów w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy; jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

Zatem w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji) albo wkładów, koszty uzyskania przychodów ustala się w wysokości:

* nominalnej wartości objętych udziałów (akcji) albo wkładów z dnia ich objęcia - jeżeli te udziały (akcje) albo wkłady zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, wartości przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikającej z ksiąg przedsiębiorstwa, określonej na dzień objęcia tych udziałów (akcji) albo wkładów, nie wyższej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia (art. 22 ust. 1f ww. ustawy).

Natomiast zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ww. ustawy - który w przedmiotowej sprawie ma zastosowanie do ustalenia kosztów uzyskania przychodów w przypadku akcji nabytych w zamian za wkład pieniężny oraz na podstawie umowy sprzedaży - nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

Zgodnie z cytowanym przepisem art. 24 ust. 5d ww. ustawy, w przypadku umorzenia akcji nabytych w drodze darowizny, koszty uzyskania przychodów ustala się do wysokości wartości przedmiotu darowizny z dnia jej nabycia. Należy przyjąć, że wartość tę ustala się zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.). Podkreślenia wymaga, iż przepis ten stanowi, iż wartość nabytej rzeczy przyjmuje się w wysokości określonej przez nabywcę, jeżeli odpowiada ona wartości rynkowej tych rzeczy i praw. Stanowisko Wnioskodawcy jest zatem prawidłowe, pod warunkiem, że wartość ustalona w umowie darowizny będzie zgodna z wartością rynkową przedmiotu darowizny.

Jak stanowi art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, od uzyskanych dochodów (przychodów) z tytułu dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

Należy zaznaczyć, że w świetle art. 30a ust. 6 ww. ustawy zryczałtowany podatek dochodowy m.in. od dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych, w tym od dochodu ze sprzedaży udziałów w celu umorzenia, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania. Przepis ten ma jednak tylko takie znaczenie, że nie pozwala na pomniejszanie przychodu ze sprzedaży udziałów w celu umorzenia o inne koszty niż wymienione w przepisach wskazanych w art. 24 ust. 5d ustawy. Oznacza to, że opodatkowaniu podlega dochód ustalony dokładnie według zasad przewidzianych w art. 24 ust. 5d ww. ustawy.

Spółka słusznie stwierdza, że powinna zwrócić się z pisemnym zapytaniem do akcjonariusza - osoby fizycznej o podanie jakie koszty uzyskania przychodów znajdą zastosowanie w jego przypadku, po to aby prawidłowo ustalić podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym. W tym celu powinna uzyskać od akcjonariusza - osoby fizycznej wszelkie niezbędne dokumenty w celu ustalenia wysokości kosztów poniesionych przez akcjonariusza.

Na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, od uzyskanych dochodów (przychodów) z tytułu dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

Stosownie do zapisu art. 41 ust. 4 ww. ustawy, płatnik jest obowiązany pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych m.in. w art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy. Natomiast w myśl art. 42 ust. 1 ww. ustawy Spółka winna przekazać kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Ad. 3.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych spółka osobowa to - spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna. Dochody spółek osobowych nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników spółki. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce jawnej, w spółce komandytowej oraz w spółce komandytowo-akcyjnej jest uzależniony od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem jednej z ww. spółek jest osoba fizyczna, to przychody tej osoby z udziału w tej spółce podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku, oraz z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Przepis ten nie reguluje zatem źródeł przychodu, a jedynie przedmiot opodatkowania, wskazując na sposób określenia wysokości przychodu, a następnie dochodu podlegającego opodatkowaniu w sytuacji, gdy z tego samego przedsięwzięcia, prawa, rzeczy czy stanu faktycznego kilka osób (z których każda jest odrębnym podatnikiem) uzyskuje wspólny przychód. W przepisie tym jako sytuacje, w których kilka osób osiąga wspólnie dochód, wymieniono różne stany faktyczne i prawne.

Dochód z udziału w spółce niebędącej osobą prawną przypisywany jest podatnikowi w roku, w którym został on zrealizowany i jest zaliczany - co do zasady - do tego źródła przychodu, do jakiego byłby zaliczony, gdyby podatnikiem była spółka.

W przedstawionym przez Wnioskodawcę opisie stanu faktycznego (lub też zdarzenia przyszłego) jej akcjonariusz jest spółką osobową. Akcjonariusz ten uzyskuje wynagrodzenie w związku ze zbyciem akcji na rzecz Wnioskodawcy w celu umorzenia. Mając na względzie zapisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wynagrodzenie to jest przychodem podatkowym wspólnika spółki osobowej będącego osobą fizyczną. Wobec tego wynagrodzenie osoby fizycznej, tzn. dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z tytułu zbycia przez akcjonariusza akcji, a kosztami ich nabycia ustalany jest proporcjonalnie do posiadanego przez tę osobę fizyczną udziału w zyskach spółki osobowej. Tak więc, jako że na Wnioskodawcy ciąży obowiązek płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych, obliczenie podstawy opodatkowania z tytułu wypłaty wynagrodzenia za zbycie akcji przez spółkę niemającą osobowości prawnej - dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych przez wspólników tej spółki będących osobami fizycznymi - powinno zostać dokonane z uwzględnieniem przepisów i wyjaśnień zawartych w ocenie (zawierającej uzasadnienie prawne) stanowiska Wnioskodawcy w sprawie pytania pierwszego.

Reasumując, wyrażone we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę postanowień organów podatkowych należy stwierdzić, że orzeczenia te zapadły w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja dotyczy również zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta, co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl