ITPB2/415-20/09/IB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 kwietnia 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-20/09/IB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 9 stycznia 2009 r. (data wpływu 12 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania kosztów uzyskania przychodów do wynagrodzenia dodatkowego wynikającego z umowy o dzieło i współpracy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 stycznia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania kosztów uzyskania przychodów do wynagrodzenia dodatkowego wynikającego z umowy o dzieło i współpracy.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 21 sierpnia 2008 r. Spółka zawarła umowę o dzieło i współpracy. Przedmiotem umowy jest dzieło polegające na wykonaniu trzech projektów zestawów mebli, który każdy będzie składał się z piętnastu brył. W ramach umowy Przyjmujący Zamówienie zobowiązał się do wykonania projektów samodzielnie, przysługujące mu prawa majątkowe do projektów nie będą w żaden sposób ograniczone lub obciążone prawami osób trzecich, nie udzieli żadnej licencji do korzystania i rozpowszechniania osobie trzeciej oraz posiada wyłączne i nieograniczone prawo do przeniesienia autorskich praw majątkowych oraz zezwalanie na wykonanie zależnych praw autorskich.

Za wykonanie dzieła, w tym przeniesienie praw autorskich, Przyjmujący Zamówienie otrzymuje wynagrodzenie ryczałtowe. Z chwilą wypłaty wynagrodzenia na Zamawiającego (Spółkę) przechodzą autorskie prawa majątkowe do dzieła oraz do poszczególnych projektów wraz z prawem zezwalania na wykonanie zależnego prawa autorskiego. Nadto strony ustaliły, że Przyjmujący Zamówienie otrzymywać będzie wynagrodzenie dodatkowe liczone od ilości i wartości sprzedanych przez Zamawiającego mebli wykonanych na podstawie projektów dostarczonych przez Przyjmującego Zamówienie. Wynagrodzenie dodatkowe płatne jest w okresach miesięcznych na podstawie informacji dostarczonej przez Zamawiającego o ilości i wartości sprzedanych i zapłaconych mebli wykonanych według projektów dostarczonych przez Przyjmującego Zamówienie.

W piśmie z dnia 19 marca 2009 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku wskazano, że zasady współpracy obejmują następujące czynności:

* Zamawiający zobowiązuje się wykonać na własny koszt i ryzyko wzory mebli w oparciu o dostarczone przez Przyjmującego Zamówienie wstępne projekty,

* Przyjmujący Zamówienie oświadcza, że upoważnia Zamawiającego do wykonania po jednym egzemplarzu wzoru każdego z zaprojektowanych mebli,

* Strony zobowiązują się do współpracy przy tworzeniu wzorów mebli i konsultowaniu używanych przy ich wytworzeniu materiałów,

* po wykonaniu wzoru Zamawiający może złożyć Przyjmującemu Zamówienie oświadczenie o odstąpieniu od umowy. W takim przypadku jest zobowiązany do zwrotu otrzymanych projektów w stanie niezmienionym oraz niezwłocznego zniszczenia wytworzonych wzorów mebli, a także wszelkich rysunków, kopii, notatek itp.

* brak złożenia przez Zamawiającego oświadczenia o odstąpieniu od umowy w ciągu 3 dni od dnia wykonania wzoru oznacza akceptację projektów.

Za wykonanie dzieła, w tym za przeniesienie praw autorskich Przyjmującemu Zamówienie należy się wynagrodzenie ryczałtowe. Koszty obciążeń publicznoprawnych z tytułu zawarcia umowy ponosi Zamawiający.

Wypłata wynagrodzenia nastąpi na podstawie prawidłowo wystawionego rachunku przez Przyjmującego Zamówienie.

Ponadto Strony postanowiły, że Przyjmującemu Zamówienie należeć się będzie wynagrodzenie dodatkowe liczone od ilości i wartości sprzedanych przez Zamawiającego mebli wykonanych na podstawie projektów dostarczonych przez Przyjmującego Zamówienie. Zamawiający do 5-go każdego miesiąca przekaże Przyjmującemu Zamówienie pocztą elektroniczną informację o ilości i wartości sprzedanych przez Zamawiającego mebli wykonanych na podstawie projektów zafakturowanych w poprzednim miesiącu kalendarzowym.

Innych czynności Przyjmujący Zamówienie nie wykonuje dla Zamawiającego. Przyjmujący Zamówienie jest osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy do wynagrodzenia dodatkowego można stosować 50% lub 20% koszty uzyskania przychodów.

Zdaniem Wnioskodawcy do wynagrodzenia dodatkowego nie należy stosować kosztów uzyskania przychodów, ponieważ jest to wynagrodzenie nie nakładające na Przyjmującego Zamówienie wykonania jakichkolwiek czynności dodatkowych, za które przysługiwałby ryczałtowy zwrot poniesionych nakładów. Dlatego też podatek dochodowy od osób fizycznych należy ustalać od wynagrodzenia brutto bez pomniejszania o koszty uzyskania przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) koszty uzyskania niektórych przychodów określa się:

1.

z tytułu zapłaty twórcy za przeniesienie prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego - w wysokości 50% uzyskanego przychodu,

2.

z tytułu opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną - w wysokości 50% uzyskanego przychodu,

3.

z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami - w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód,

3a) (skreślony),

4.

z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4, 6 i 8 - w wysokości 20% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód,

5.

z tytułów określonych w art. 13 pkt 5, 7 i 9 w wysokości określonej w ust. 2 pkt 1, a jeżeli podatnik tego samego rodzaju przychody uzyskuje od więcej niż jednego podmiotu albo od tego samego podmiotu, ale z tytułu kilku stosunków prawnych, w wysokości określonej w ust. 2 pkt 2.

W świetle powyższego, 50% -towe lub 20% -towe koszty uzyskania przychodów można zastosować tylko do przychodów osiąganych z określonych tytułów.

W konsekwencji, możliwość zastosowania 20% -towych lub 50% -towych kosztów uzyskania przychodów do wyżej opisanego wynagrodzenia dodatkowego wynikającego z umowy zawartej przez Spółkę wymaga rozstrzygnięcia czy wynagrodzenie to jest wypłacane Przyjmującemu Zamówienie z tytułów określonych w art. 22 ust. 9 pkt 1-3 lub 4 ww. ustawy.

W zaistniałym stanie faktycznym Spółka zawarła umowę o dzieło i współpracy. Przedmiotem umowy jest wykonanie dzieła polegającego na wykonaniu trzech projektów zestawów mebli. Za wykonanie dzieła, w tym przeniesienie praw autorskich, Przyjmujący Zamówienie otrzymuje wynagrodzenie ryczałtowe. Z chwilą wypłaty wynagrodzenia na Zamawiającego (Spółkę) przechodzą autorskie prawa majątkowe do dzieła oraz do poszczególnych projektów wraz z prawem zezwalania na wykonanie zależnego prawa autorskiego.

Ponadto, strony ustaliły, że Przyjmujący Zamówienie będzie otrzymywał wynagrodzenie dodatkowe liczone od ilości i wartości sprzedanych przez Zamawiającego mebli wykonanych na podstawie projektów dostarczonych przez Przyjmującego Zamówienie. Wynagrodzenie dodatkowe płatne jest w okresach miesięcznych na podstawie informacji dostarczonej przez Zamawiającego o ilości i wartości sprzedanych i zapłaconych mebli wykonanych według projektów dostarczonych przez Przyjmującego Zamówienie. Natomiast Przyjmujący Zamówienie nie wykonuje dla Zamawiającego żadnych dodatkowych czynności.

Z treści wniosku wynika, że wynagrodzenie dodatkowe nie jest wynagrodzeniem:

* z tytułu zapłaty twórcy za przeniesienie prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego,

* z tytułu opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną,

* z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami.

Za wykonanie dzieła, w tym przeniesienie praw autorskich, Przyjmujący Zamówienie otrzymuje bowiem wynagrodzenie ryczałtowe.

Do wynagrodzenia dodatkowego nie mogą mieć zatem zastosowanie 50% -towe koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 1-3 ustawy.

Z kolei w myśl przepisów art. 13 pkt 2, 4, 6 i 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do których w swej treści odsyła art. 22 ust. 9 pkt 4 ww. ustawy, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się:

* przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych (art. 13 pkt 2),

* przychody z działalności polskich arbitrów uczestniczących w procesach arbitrażowych z partnerami zagranicznymi (art. 13 pkt 4),

* przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9 (art. 13 pkt 6),

* przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

a.

osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,

b.

właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością

* z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9 (art. 13 pkt 8).

W zaistniałym stanie faktycznym Przyjmujący Zamówienie na podstawie umowy zawartej ze Spółką nie jest zobowiązany do wykonywania na rzecz Zamawiającego - Spółki jakichkolwiek innych niż wykonanie dzieła czynności, usług bądź działalności, w szczególności zaś takich, za które Przyjmującemu Zamówienie przysługiwałoby wynagrodzenie dodatkowe.

W związku z powyższym, wynagrodzenia dodatkowego nie można również zaliczyć do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, do których na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 4 mają zastosowanie 20% -towe koszty uzyskania przychodów.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl