ITPB2/415-198/10/MU

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 maja 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-198/10/MU

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 18 lutego 2010 r. (data wpływu 23 lutego 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 lutego 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W 1999 r. na zasadzie wspólności majątkowej małżeńskiej nabył Pan wraz z żoną mieszkania własnościowe. W 2006 r. ze względu na sądową separację, została wyłączona wspólność majątkowa małżeńska. Obecnie myślicie Państwo o sądowym podziale majątku w równych częściach tj. po 50% jego wartości. Po uzyskaniu stosownych wpisów w księgach wieczystych, zamierzacie te mieszkania sprzedać. Ponadto nadmienia Pan, iż jesteście w posiadaniu oświadczenia pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, które oceniło stan tych lokali i zaproponowało podział, który jest równy co do ich wartości - podział majątku odbędzie się więc bez żadnych dopłat.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy - ze względu na faktyczne zmiany w księgach wieczystych, z których będzie wynikało jakoby otrzymał Pan od żony jej połowę, w przypadku lokalu Panu przydzielonemu, a oddał swoją połowę lokalu przydzielonego żonie - będzie Pan zobowiązany do zapłacenia podatku dochodowego, jeśli dany lokal zostanie sprzedany przed upływem 5 lat.

Zdaniem Wnioskodawcy, z uwagi na fakt, iż nieruchomości zostały nabyte w 1999 r., zamiana ich części wskutek podziału majątku nie powinna skutkować obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego, mimo, że ich sprzedaż nastąpiłaby w okresie wcześniejszym niż 5 lat od chwili podziału majątku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów

* jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przychody uzyskane z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, co do zasady podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zatem w przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego lub udziału w takim lokalu decydujące znaczenie dla ustalenia skutków podatkowych takiej transakcji, ma moment jego nabycia.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż w 1999 r. na zasadach wspólności majątkowej małżeńskiej, nabył Pan razem z żoną mieszkania własnościowe. W 2006 r. ze względu na sądową separację, została wyłączona wspólność majątkowa małżeńska. Obecnie myślicie Państwo o sądowym podziale majątku, a po uzyskaniu stosownych wpisów w księgach wieczystych, zamierzacie te mieszkania sprzedać.

Zgodnie z teorią prawa rzeczowego przyznanie danej osobie na wyłączną własność rzeczy w wyniku podziału majątku wspólnego jest nabyciem tych rzeczy. Mając na uwadze przyjętą linię orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego nabyciem w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie jest przyznanie rzeczy na wyłączną własność jednemu z małżonków w wyniku podziału majątku wspólnego, ale tylko wówczas jeśli:

* podział taki jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty i dopłaty lub

* jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę rzeczy w wyniku podziału tego majątku, mieści się w udziale, jaki byłemu małżonkowi przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim.

Zatem, za datę nabycia nieruchomości, która przypadła danej osobie w wyniku podziału majątku wspólnego, należy przyjąć datę jej nabycia w czasie trwania związku małżeńskiego (do majątku wspólnego) pod warunkiem, że wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości w wyniku podziału tego majątku mieści się w udziale, jaki tej osobie przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim. Jeżeli natomiast wartość otrzymanej przez małżonka nieruchomości przekracza jego udział w majątku dorobkowym małżeńskim, to wówczas za datę nabycia tej części nieruchomości, która przekracza udział małżonka w majątku dorobkowym małżeńskim, należy przyjąć dzień, w którym dokonano podziału majątku dorobkowego małżeńskiego.

W przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym w wyniku orzeczonej przez sąd w 2006 r. separacji, została wyłączona wspólność majątkowa małżeńska, istniejąca pomiędzy Wnioskodawcą i małżonką. Małżonkowie myślą o sądowym podziale majątku w równych częściach tj. po 50% jego wartości. Zaproponowany podział obejmujący lokale mieszkalne nabyte do majątku wspólnego w 1999 r. odbędzie się więc bez żadnych dopłat.

Uwzględniając powyższe, za datę nabycia w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lokalu mieszkalnego, który przypadnie Wnioskodawcy w wyniku podziału majątku dorobkowego należy uznać datę nabycia go do majątku wspólnego w roku 1999 r.

Oznacza to, że przychód ze sprzedaży przedmiotowego lokalu nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, bowiem sprzedaż dokonana zostanie po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie i nie będzie stanowiła źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl