ITPB2/415-146/13/DSZ - Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych zwrotu na rzecz spadkobierców wkładu mieszkaniowego, w związku z opróżnieniem lokalu i przekazaniem go do dyspozycji spółdzielni mieszkaniowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 maja 2013 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-146/13/DSZ Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych zwrotu na rzecz spadkobierców wkładu mieszkaniowego, w związku z opróżnieniem lokalu i przekazaniem go do dyspozycji spółdzielni mieszkaniowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 4 lutego 2013 r. (data wpływu 7 lutego 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zwrotu wkładu mieszkaniowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 lutego 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zwrotu wkładu mieszkaniowego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiony został następujący stan faktyczny.

Postanowieniem Sądu Rejonowego, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 lipca 2009 r. sprawy o nabycie spadku po zmarłej matce Wnioskodawczyni na podstawie ustawy spadek nabyli zstępni spadkodawczyni (dzieci) po 1/3 części, wszyscy wprost. W skład masy spadkowej po matce weszło spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu (wniesiony wkład mieszkaniowy i spłacony w całości w 2003 r. kredyt oraz częściowo spłacone odsetki). W dniu 22 marca 2011 r. opróżniony lokal spadkobiercy zdali do dyspozycji spółdzielni mieszkaniowej. Mieszkanie to spółdzielnia sprzedała w drodze przetargu we wrześniu 2012 r., a uzyskaną kwotę pomniejszoną o nominalne umorzenie kredytu, koszty przetargu, zaległości czynszowe, kwotę amortyzacji, wyceny lokalu oraz pozostałe do spłaty odsetki od kredytu podzieliła na trzy części i każdemu ze spadkobierców wypłaciła po jednej trzeciej wartości rynkowej lokalu. Jednocześnie wszyscy spadkobiercy dostali PIT-8C z informacją o wysokości przychodów o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy poz. 34 tyt. zwrot wkładu mieszkaniowego, jedna trzecia wartości rynkowej lokalu mieszkalnego po potrąceniach ww. - przychód 35.529,33 zł. Spółdzielnia w PIT-8C w części D wykazała całą kwotę jako przychód nie uwzględniając wniesionego przez spadkodawczynię (matkę) wkładu mieszkaniowego.

W ciągu 30 dni od uprawomocnienia się postanowienia Sądu Rejonowego Wnioskodawczyni złożyła do Urzędu Skarbowego na formularzu SD-Z2 zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wypłacona należność z tytułu rozliczenia wartości rynkowej, w związku z opróżnieniem i zdaniem do dyspozycji spółdzielni mieszkaniowej lokatorskiego prawa, wypłacana osobom uprawnionym (spadkobiercom) podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z innych źródeł.

Zdaniem Wnioskodawczyni, ze spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu związany jest wkład mieszkaniowy oraz spłata zaciągniętego przez spółdzielnię kredytu na budowę lokalu, który członkowie spłacają wraz z czynszem, który członkowie spółdzielni są obowiązani wnieść w celu uczestniczenia w pokryciu kosztów budowy lokalu. Postanowieniem Sądu Rejonowego na podstawie ustawy spadek nabyła Wnioskodawczyni oraz dwoje Jej rodzeństwa. W myśl art. 922 § 1 i § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób. Zgodnie z przepisami o spółdzielniach mieszkaniowych, dziedziczenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu nie jest możliwe, co nie oznacza jednak, że dziedziczeniu nie podlega wkład mieszkaniowy, związany ze spółdzielczym prawem do lokalu. W takiej sytuacji prawa majątkowe związane z członkostwem w spółdzielni, które przysługiwały byłemu członkowi należą do masy spadkowej. Biorąc pod uwagę uregulowania w powołanym art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego, również wszystkie prawa z nim związane. W związku z powyższym Wnioskodawczyni uważa, że spółdzielnia mieszkaniowa, działając w sposób niewłaściwy i niezgodny z prawem podatkowym wystawiła Jej informację o przychodzie z innych źródeł w PIT-8C o wysokości przychodów o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Art. 21 ust. 1 pkt 50 stanowi, iż wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem wkładu do spółdzielni mieszkaniowej. Wobec powyższego oznacza to, że na spółdzielni nie ciążył obowiązek wystawienia informacji PIT-8C i tym samym zapłata podatku dochodowego jest bezpodstawna.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl natomiast art. 2 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, jej przepisów nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.) opodatkowaniem podatkiem od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. dziedziczenia.

Z kolei zgodnie z art. 922 § 1 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób. Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.

Z przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej stanu faktycznego wynika, że postanowieniem Sądu Rejonowego, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 lipca 2009 r. sprawy o nabycie spadku po zmarłej matce na podstawie ustawy spadek nabyli zstępni spadkodawczyni (dzieci) po 1/3 części, wszyscy wprost. W skład masy spadkowej po matce weszło spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu (wniesiony wkład mieszkaniowy i spłacony w całości w 2003 r. kredyt oraz częściowo spłacone odsetki). W dniu 22 marca 2011 r. opróżniony lokal spadkobiercy zdali do dyspozycji spółdzielni mieszkaniowej. Mieszkanie to spółdzielnia sprzedała w przetargu we wrześniu 2012 r., a uzyskaną kwotę pomniejszoną o nominalne umorzenie kredytu, koszty przetargu, zaległości czynszowe, kwotę amortyzacji, wyceny lokalu oraz pozostałe do spłaty odsetki od kredytu podzieliła na trzy części i każdemu ze spadkobierców wypłaciła po jednej trzeciej wartości rynkowej lokalu. Jednocześnie wszyscy spadkobiercy dostali PIT-8C z informacją o wysokości przychodów o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy poz. 34 tyt. zwrot wkładu mieszkaniowego, jedna trzecia wartości rynkowej lokalu mieszkalnego po potrąceniach ww. - przychód 35.529,33 zł.

Stosownie do art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego jest niezbywalne, nie przechodzi na spadkobierców i nie podlega egzekucji. Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego powstaje z chwilą zawarcia między członkiem a spółdzielnią umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego. Umowa powinna być zawarta pod rygorem nieważności w formie pisemnej (art. 9 ust. 4 ww. ustawy).

Ze spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu związany jest wkład mieszkaniowy, który członkowie spółdzielni są obowiązani wnieść w celu uczestniczenia w pokryciu kosztów budowy lokalu. Wykluczenie możliwości dziedziczenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu nie narusza jednak uprawnień spadkobierców do dziedziczenia wkładu mieszkaniowego związanego z takim prawem, co zostało uregulowane w art. 14 ust. 2 ww. ustawy.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że w przypadku spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu przedmiotem spadku nie jest to prawo, ale wkład mieszkaniowy z nim związany.

Oznacza to, iż w przedmiotowej sprawie zastosowanie będą miały uregulowania zawarte w ustawie o podatku od spadków i darowizn a nie w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. W efekcie, kwota zwróconego wkładu mieszkaniowego nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w związku z wypełnieniem dyspozycji cytowanego art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nie można wobec tego zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawczyni, iż kwota zwróconego Jej wkładu mieszkaniowego z tytułu rozliczenia wartości rynkowej lokalu w związku z wygaśnięciem spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, wypłacona spadkobiercom zmarłego członka spółdzielni zwolniona jest z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na mocy art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podkreślić bowiem należy, iż w przedmiotowej sprawie w ogóle nie doszło do powstania przychodu podlegającego temu podatkowi. Wskazana należność stanowi część masy spadkowej po byłym członku spółdzielni, podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn.

W konsekwencji powyższego, w związku z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stwierdzić należy, że skoro wypłacona należność wypłacona Wnioskodawczyni (spadkobiercy) nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z innych źródeł, to tym samym na Spółdzielni nie ciążył obowiązek wystawienia informacji PIT-8C.

W efekcie, stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione w niniejszym wniosku uznać należy za nieprawidłowe.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl