ITPB2/415-1123b/11/IL - Zwrot osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym w zakresie zwrotu wydatków związanych z budową budynków mieszkalnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 marca 2012 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-1123b/11/IL Zwrot osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym w zakresie zwrotu wydatków związanych z budową budynków mieszkalnych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku złożonym w dniu 14 grudnia 2011 r., uzupełnionym pismem z dnia 14 lutego 2012 r. oraz pismem z dnia 13 marca 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym w zakresie zwrotu wydatków związanych z budową budynków mieszkalnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 grudnia 2011 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem w dniu 14 lutego 2012 r. oraz pismem z dnia 13 marca 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym w zakresie zwrotu wydatków związanych z budową budynków mieszkalnych.

We wniosku tym i jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W 1999 r. zakupił Pan wspólnie z żoną do majątku wspólnego małżonków od Urzędu Miasta teren budowlany o powierzchni 0,42 ha. Działkę tą zakupił Pan na własne cele mieszkaniowe. W roku 2011 dokonał Pan podziału i uzyskał Pan zezwolenie jako osoba fizyczna na budowę trzech domów jednorodzinnych, na cele mieszkalne. Wybudował Pan 3 domy jednorodzinne, które służą zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych. W przeszłości nie dokonywał Pan zakupu i sprzedaży innych nieruchomości. Inwestycję tę prowadził Pan wspólnie z żoną. Uzyskał Pan kredyt, udzielony na Pana nazwisko i żony, nie na działalność. Posiada Pan faktury VAT wystawione w 2011 r. na materiały budowlane również na swoje nazwisko. W przyszłości zamierza Pan sprzedać domy lub przekazać je dzieciom.

Wobec powyższego zadano następujące pytanie:

Czy w związku z planowaną sprzedażą będzie Pan zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy przysługuje Panu prawo do zwrotu części podatku VAT z tytułu poniesienia wydatków w związku z budową budynku mieszkalnego.

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie w zakresie zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, wniosek w pozostałym zakresie zostanie rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną.

Uważa Pan, iż przysługuje prawo do zwrotu części podatku VAT z tytułu poniesienia wydatków związanych z budową budynków mieszkalnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Pana w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (tekst jedn.: Dz. U. Nr 177, poz. 1468 z późn. zm.) przez pojęcie budynku mieszkalnego rozumie się budynek lub jego część, służące zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, oraz związane z nimi urządzenia techniczne zapewniające możliwość użytkowania tego budynku lub jego części zgodnie z ich przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków.

Jak stanowi art. 3 ww. ustawy osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z:

1.

budową budynku mieszkalnego;

2.

nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach;

3.

remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Zwrot dotyczy wydatków poniesionych i udokumentowanych fakturami wystawionymi od dnia 1 maja 2004 r. (ust. 2).

Zwrot, o którym mowa w ust. 1, dotyczy wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT (ust. 3).

Dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia kwoty zwrotu części wydatków, o których mowa w ust. 1, jest faktura wystawiona dla osoby fizycznej (ust. 4).

W myśl art. 3 ust. 8 ww. ustawy minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych ogłosi, w drodze obwieszczenia, wykaz materiałów budowlanych uwzględniający materiały budowlane, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT.

Wykaz taki zawarty został w załączniku do obwieszczenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 30 grudnia 2005 r. w sprawie ogłoszenia wykazu materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT (Dz. Urz. MTiB z 2006 r. Nr 1, poz. 1).

Należy wskazać, iż od 1 stycznia 2011 r. obowiązuje wykaz zawarty w załączniku do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2010 r. w sprawie wykazu materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT (Dz. Urz. MI z 2010 r. Nr 11, poz. 35).

Stosownie do art. 4 ust. 1 i ust. 2 ww. ustawy prawo do zwrotu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przysługuje, pod warunkiem że osoba fizyczna lub jej małżonek nie dokonywali czynności, o których mowa w art. 3 ust. 1, jako podatnicy podatku od towarów i usług, w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Prawo do zwrotu przysługuje również pod warunkiem że osoba fizyczna posiada:

1.

prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 z późn zm.) albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w przypadku inwestycji określonej w art. 3 ust. 1 pkt 3;

2.

pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca1994 r. - Prawo budowlane wymagane jest takie pozwolenie.

Możliwość uzyskania zwrotu związana jest z ponoszeniem wydatków na realizację określonych w ustawie inwestycji budowlanych (mieszkaniowych) czyli budowę budynku mieszkalnego, nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne lub przebudowę (przystosowanie) budynku niemieszkalnego na cele mieszkalne, remont budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż w 1999 r. zakupił Pan wspólnie z żoną do majątku wspólnego małżonków, na własne cele mieszkaniowe teren budowlany o powierzchni 0,42 ha. W roku 2011 dokonał Pan podziału działki i uzyskał jako osoba fizyczna zezwolenie na budowę trzech domów jednorodzinnych, na cele mieszkalne. Wybudował Pan 3 domy jednorodzinne, które służą zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych. Posiada Pan faktury VAT wystawione w 2011 r. potwierdzające zakup materiałów budowlanych, wystawione na Pana nazwisko.

Do obligatoryjnych warunków uzyskania zwrotu części wydatków, które spełnić musi osoba ubiegająca się o taki zwrot jest m.in. realizacja określonych w ustawie inwestycji budowlanych, posiadanie pozwolenia na budowę, jeśli jest ono wymagane oraz posiadanie dokumentu stanowiącego podstawę do obliczenia kwoty zwrotu części wydatków, tj. faktury wystawionej dla osoby fizycznej.

Biorąc pod uwagę wyżej cytowane przepisy prawo do zwrotu nie przysługuje tym osobom, które dokonują określonych inwestycji, uprawniających do zwrotu jako podatnicy podatku od towarów i usług. O prawie do odliczenia podatku naliczonego decyduje bowiem to w jakim charakterze osoba fizyczna dokonywała zakupów danych materiałów budowlanych, w jakim celu i na jakie potrzeby. Podkreślić należy, że nie ma znaczenia, to czy dana osoba fizyczna, mającą dochodzić zwrotu wydatków w ogóle jest podatnikiem VAT, lecz czy określoną inwestycję, uprawniającą do zwrotu realizuje prywatnie, czy też jako podatnik VAT.

Znaczenie w przedstawionym zdarzeniu przyszłym ma to, iż przedmiotowe budynki zostały wzniesione w celu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych i te potrzeby mogą zaspokajać. Budynkiem mieszkalnym w rozumieniu ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym jest także drugi lub kolejny budynek mieszkalny, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych danej osoby. Nie jest bowiem tak, że potrzeby mieszkaniowe każdej osoby zaspokaja jeden i tylko jeden budynek mieszkalny.

Reasumując, mając na uwadze powyższe przepisy należy wskazać, że z tytułu realizacji inwestycji, polegającej na budowie budynków mieszkalnych, jednorodzinnych, służących zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych przysługuje Panu zwrot części podatku VAT od całości wydatków poniesionych na budowę trzech domów i udokumentowanych fakturami.

Jednocześnie zaznaczyć należy, iż zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, związanych m.in. z budową budynków mieszkalnych jest możliwy jedynie w przypadku spełnienia wszystkich warunków określonych w art. 3 i art. 4 ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl