ITPB2/415-1122/10/RS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 marca 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-1122/10/RS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 28 listopada 2010 r. (data wpływu w dniu 7 grudnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 grudnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W ostatnich trzech latach Wnioskodawczyni wspólnie z mężem i jego rodzicami budowała budynek mieszkalny. Na budowę tego domu, który jest we współwłasności, Wnioskodawczyni ponosi wraz z mężem wydatki na materiały budowlane. Posiada wraz z mężem pozwolenie na budowę. Takie pozwolenie posiadają również teściowie, gdyż są współwłaścicielami budynku i razem będą w nim zamieszkiwać. Właścicielami gruntu pod budynkiem są teściowie Wnioskodawczyni. Zanim została rozpoczęta budowa, aby umożliwić realizowanie inwestycji budowy tego budynku mieszkalnego i załatwiać wszelkie formalności teściowie zawarli z Wnioskodawczynią i Jej mężem umowę, w której zezwalają na pełne użytkowanie gruntu w celu budowy domu i zobowiązują się po jej zakończeniu do darowania części gruntu na zasadzie współwłasności w ten sposób, że zarówno Wnioskodawczyni wraz z mężem jak i teściowie będą współwłaścicielami gruntu.

Umowa ta zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane zezwala, na podstawie art. 3 pkt 11, na dysponowanie nieruchomością w celach budowlanych. W umowie określono zarząd i stosunek zobowiązaniowy. Grunt, na którym jest budowany budynek mieszkalny, jest wykorzystywany zgodnie z postanowieniami tej umowy na cele budowlane. Na wydatki związane z budową Wnioskodawczyni wraz z mężem posiada faktury VAT.

Wobec powyższego zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawczyni ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z budową tego budynku mieszkalnego na podstawie posiadanej dokumentacji, t.j. umowy, pozwolenia na budowę i faktur na posiadane wydatki.

Zdaniem Wnioskodawczyni, posiada prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, gdyż posiada prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, na podstawie zawartej umowy, zgodnie z ustawą - Prawo budowlane. Wnioskodawczyni otrzymała stosowne pozwolenie na budowę, ma imienne faktury na poniesione wydatki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zasady zwrotu osobom fizycznym części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych przez te osoby w związku z budową budynku mieszkalnego reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ww. ustawy osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z:

1.

budową budynku mieszkalnego;

2.

nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach;

3.

remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

W art. 2 pkt 1 ww. ustawy zawarta została definicja budynku mieszkalnego, zgodnie z którą przez budynek mieszkalny rozumie się budynek lub jego część, służące zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, oraz związane z nimi urządzenia techniczne zapewniające możliwość użytkowania tego budynku lub jego części zgodnie z ich przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków.

Natomiast zgodnie z art. 3 ust. 2 i ust. 3 zwrot, o którym mowa w ust. 1, dotyczy:

* wydatków poniesionych i udokumentowanych fakturami wystawionymi od dnia 1 maja 2004 r.,

* wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT.

Dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia kwoty zwrotu części wydatków, o których mowa w ust. 1, jest faktura wystawiona dla osoby fizycznej (art. 3 ust. 4).

Stosownie do art. 4 ust. 1 i ust. 2 ww. ustawy prawo do zwrotu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przysługuje, pod warunkiem że osoba fizyczna lub jej małżonek nie dokonywali czynności, o których mowa w art. 3 ust. 1, jako podatnicy podatku od towarów i usług, w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Prawo do zwrotu przysługuje również pod warunkiem że osoba fizyczna posiada:

1.

prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 z późn. zm.) albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w przypadku inwestycji określonej w art. 3 ust. 1 pkt 3,

2.

pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której zgodnie z ustawą - Prawo budowlane wymagane jest takie pozwolenie.

Wykaz materiałów budowlanych, których zakup uprawnia do otrzymania zwrotu niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, zawiera załącznik do obwieszczenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 30 grudnia 2005 r. w sprawie ogłoszenia wykazu materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT (Dz. Urz. MTiB z 2006 r. Nr 1, poz. 1).

Nowy wykaz został opublikowany w formie załącznika do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z 3 września 2010 r. w sprawie ogłoszenia obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r. wykazu materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT (Dz. Urz. MI z 2010 r. Nr 11, poz. 35).

Z treści powołanych wyżej przepisów wynika jednoznacznie, iż prawo do ubiegania się o zwrot części podatku VAT zawartego w cenie materiałów przysługuje m.in. pod warunkiem, że osoba fizyczna, która poniosła wydatki na budowę budynku mieszkalnego posiada pozwolenie na budowę, zgodnie z ustawą - Prawo budowlane oraz faktury, które potwierdzają poniesienie wydatków i są wystawione na osobę fizyczną ubiegającą się o zwrot.

Pozwolenie na budowę w myśl art. 3 pkt 12 ww. ustawy - Prawo budowlane to decyzja administracyjna zezwalająca na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego.

W myśl art. 28 ust. 1 i 2 ww. ustawy - Prawo budowlane roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniem art. 29-31. Stronami w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę są: inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu.

Stosownie do treści art. 32 ust. 4 ww. ustawy - Prawo budowlane pozwolenie na budowę może być wydane wyłącznie temu, kto:

1.

złożył wniosek w tej sprawie w okresie ważności decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym;

a.

złożył wniosek w tej sprawie w okresie ważności pozwolenia, o którym mowa w art. 23 i art. 23a ustawy z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej, jeżeli jest ono wymagane;

2.

złożył oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej, o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Ww. ustawa w art. 3 pkt 11 definiuje prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane jako tytuł prawny wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego, przewidującego uprawnienia do wykonywania robót budowlanych.

Jak wynika z treści wniosku, Wnioskodawczyni wraz z mężem rozpoczęła budowę budynku mieszkalnego usadowionego na gruncie należącym do rodziców męża. Zanim została rozpoczęta budowa, aby umożliwić realizowanie tej inwestycji i załatwiać wszelkie formalności teściowie zawarli z Wnioskodawczynią i Jej mężem umowę, w której zezwalają na pełne użytkowanie gruntu w celu budowy domu i zobowiązują się po jej zakończeniu do darowania części gruntu na zasadzie współwłasności w ten sposób, że zarówno Wnioskodawczyni wraz z mężem oraz teściowie będą współwłaścicielami gruntu.

Wnioskodawczyni posiada wraz z mężem pozwolenie na budowę oraz faktury VAT dokumentujące poniesione wydatki na materiały budowlane.

Zatem uzyskując pozwolenie na budowę budynku zgodnie z ustawą - Prawo budowlane oraz posiadając faktury dokumentujące poniesione wydatki Wnioskodawczyni spełniła warunki uprawniające do ubiegania się o zwrot części podatku VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz uregulowania prawne w tym zakresie stwierdzić należy, iż Wnioskodawczyni, przysługuje prawo do zwrotu części wydatków związanych z zakupem materiałów budowlanych w związku z budową budynku mieszkalnego jeżeli zostaną spełnione pozostałe warunki uprawniające do zwrotu.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl